Raport Roczny 2023 UNICEF Polska

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

W 2023 roku wszędzie tam, gdzie pogłębiały się kryzysy, gdzie wybuchały i zaostrzały się konflikty, gdzie wystąpiły trzęsienia ziemi, powodzie i inne kataklizmy – dzieci cierpiały najbardziej. Pomimo rosnących wyzwań dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu Darczyńców docieraliśmy wszędzie tam, gdzie najmłodsi najbardziej nas potrzebowali. Efekty naszej pracy oraz obszary działań podsumowaliśmy w Raporcie Rocznym 2023 UNICEF Polska.

Raport Roczny UNICEF Polska. Sprawdź, jak działaliśmy w 2023 roku

© UNICEF/Ahmed Elfatih Mohamdeen

Z wielką radością i głębokim poczuciem odpowiedzialności przekazuję Państwu nasz raport roczny, podsumowujący działania UNICEF Polska w 2023 roku. Jest on okazją do refleksji nad osiągnięciami, których udało się nam wspólnie dokonać, jak również momentem, aby z wdzięcznością spojrzeć na wsparcie, jakiego doświadczyliśmy od naszych Darczyńców, Partnerów i Przyjaciół. Raport ten jest świadectwem naszej wspólnej misji i determinacji, by zmieniać świat na lepsze. Każda jego część, każda zawarta w nim informacja, odzwierciedla nasze zaangażowanie i pasję, z jaką podchodzimy do pomocy potrzebującym. Poprzez nasze programy i projekty, dajemy dzieciom nadzieję na lepszą przyszłość i pokazujemy, że solidarność oraz współpraca mogą przynosić realne zmiany - mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.

W tym miejscu pragniemy wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim Darczyńcom – osobom prywatnym i firmom – którzy reagowali za każdym razem, gdy najmłodsi potrzebowali pomocy.

Raport Roczny 2023 UNICEF Polska jest dostępny na stronie: https://raportunicef.pl/

Raport Roczny UNICEF Polska. Sprawdź, jak działaliśmy w 2023 roku

© UNICEF/Farhana Satu

W 2023 r. przeprowadziliśmy wiele pilnych akcji humanitarnych, ale odpowiadaliśmy także na długotrwałe kryzysy. Obecnie pomocy humanitarnej wymaga więcej dzieci niż kiedykolwiek. Najmłodsi mierzą się ze złożonymi kryzysami, np. dotyczącymi zmian klimatycznych, które pogarszają ich sytuację i pogłębiają już istniejące problemy. Z tego względu tak ważna jest nasza pomoc systemowa, która obejmuje nie tylko wsparcie w trakcie i po wystąpieniu kryzysu, ale aktywne przeciwdziałanie występowaniu nowych sytuacji, które zagrażają dobrostanowi dzieci.

Z kolei nasze działania w Polsce opierały się na wychodzeniu naprzeciw najpilniejszym potrzebom dzieci w naszym kraju. Stworzyliśmy m.in. bazę wiedzy o zdrowiu psychicznym z treściami dla rodziców i nastolatków, oraz udostępniliśmy specjalny podcast dotyczący tego tematu. Podjęliśmy także działania mające na celu zdiagnozowanie sytuacji najmłodszych w kontekście wykluczenia transportowego. Oddawaliśmy polskim dzieciom głos, organizując warsztaty, projekty grantowe oraz edukacyjne - głownie w kontekście troski o klimat. Kontynuowaliśmy rozwijanie programu Miasto Przyjazne Dzieciom, do którego dołączyły kolejne polskie miasta, a także angażowaliśmy placówki edukacyjne w Klubie Szkół UNICEF. Z kolei biorąc udział w wielu wydarzeniach promowaliśmy realizację praw dziecka oraz edukowaliśmy o ich obecnej sytuacji. Tradycyjnie 20 listopada świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka i tego dnia cała Polska zaświeciła na niebiesko przypominając wszystkim o rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Przeczytaj artykuł na temat sytuacji dzieci w 2023 roku.

Nie zapominajmy, że działając wspólnie możemy skutecznie chronić dzieci przed chorobami, przemocą i wykorzystywaniem, a także zapewnić im prawidłowy rozwój w bezpiecznym otoczeniu, gdzie mają dostęp do wszystkich podstawowych usług - w tym edukacji.

W UNICEF nigdy się nie poddajemy i niesiemy pomoc dzieciom bez względu na wszystko.

Raport Roczny UNICEF Polska. Sprawdź, jak działaliśmy w 2023 roku

© UNICEF/Andriy Vashkiv

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej