Rok po wybuchu w Bejrucie, dzieci nadal potrzebują pomocy
Badanie UNICEF pokazuje, że rok po niszczycielskich eksplozjach w Bejrucie, potrzeby poszkodowanych dzieci i rodzin są wciąż aktualne. Załamująca się gospodarka, niestabilność polityczna i pandemia COVID-19 jeszcze bardziej pogarszają ich sytuację.
Dokładnie 4 sierpnia 2020 r. w Bejrucie doszło do eksplozji. Tuż po tragedii, siedem na dziesięć gospodarstw domowych potrzebowało podstawowej pomocy. Dziś, rok po tych wydarzeniach, niemal wszystkie rodziny wciąż wymagają wsparcia. Większości z nich brakuje środków finansowych i żywności.
1/3 rodzin z dziećmi poniżej 18. roku życia przyznaje, że co najmniej jedno dziecko w ich gospodarstwie domowym ma oznaki stresu psychicznego. W przypadku osób dorosłych, to prawie połowa.
Dzieci poszkodowane na skutek zeszłorocznej tragedii wciąż potrzebują pomocy. Mówią nam o tym ich rodzice, którzy robią co mogą, aby podnieść się po katastrofie. Niestety to najgorszy możliwy czas: w samym środku kryzysu ekonomicznego i pandemii, powiedziała Yukie Mokuo, przedstawicielka UNICEF w Libanie.
Eksplozje zniszczyły duży obszar Bejrutu, zabijając ponad 200 osób, w tym sześcioro dzieci. Rannych zostało ponad 6500 osób, w tym 1000 dzieci.
Wiele firm i przedsiębiorstw zostało zniszczonych, a tysiące pracowników straciło miejsce pracy. Teraz nie są w stanie wyżywić swoich rodzin ani zapewnić dzieciom opieki zdrowotnej. Badanie UNICEF pokazuje, że dwie na trzy rodziny (68,6%) nie miały dostępu do opieki medycznej ani leków od czasu eksplozji. Ponadto, wiele domów i systemów wodno-sanitarnych wciąż wymaga naprawy.
Od czasu wybuchu Liban zmaga się z potrójnym kryzysem: gospodarczym, politycznym i pandemią COVID-19. Istnieje ryzyko, że prawie każde dziecko w tym kraju będzie potrzebowało pomocy. Jeśli pozytywna zmiana i odbudowa nie nastąpią teraz, mogą się już nigdy nie wydarzyć, powiedział Ted Chaiban, dyrektor regionalny UNICEF na Bliski Wschód i Afrykę Północną.
UNICEF apeluje o podjęcie następujących działań:
- Dobro dzieci w Libanie powinno być priorytetem, a ich podstawowe prawa szanowane. Najmłodsi muszą mieć dostęp do opieki medycznej, żywności i ochrony przed przemocą.
- Libańscy przywódcy powinni przezwyciężyć różnice polityczne i połączyć siły, aby utworzyć rząd, który wprowadzi kraj na ścieżkę rozwoju oraz pociągnie do odpowiedzialności osoby winne wybuchu.
- Dostęp do trwałych usług publicznych musi być powszechny, ponieważ ma kluczowe znaczenie dla przetrwania i rozwoju dzieci. Jest to jednak możliwe tylko dzięki dobremu zarządzaniu i systemom, które są odporne nawet na najgorsze wstrząsy i kryzysy. Gdyby takie systemy istniały, w Libanie nie doszłoby np. do kryzysu wodnego, w którym 75% gospodarstw domowych jest zagrożonych utratą dostępu do wody.
- Potrzebujące rodziny powinny korzystać z trwałego, krajowego systemu pomocy społecznej, który udzieli im niezbędnego wsparcia.
- Należy przeprowadzić przejrzyste i wiarygodne śledztwo w celu ustalenia przyczyny wybuchu oraz pociągnąć do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za tę katastrofę.
Pomóż dzieciom, które straciły wszystko w tragicznej w skutkach eksplozji w Bejrucie.