Rok po wybuchu w Bejrucie, dzieci nadal potrzebują pomocy

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Rok po wybuchu w Bejrucie, dzieci nadal potrzebują pomocy

© UNICEF/Baz/AFP

Badanie UNICEF pokazuje, że rok po niszczycielskich eksplozjach w Bejrucie, potrzeby poszkodowanych dzieci i rodzin są wciąż aktualne. Załamująca się gospodarka, niestabilność polityczna i pandemia COVID-19 jeszcze bardziej pogarszają ich sytuację.

Dokładnie 4 sierpnia 2020 r. w Bejrucie doszło do eksplozji. Tuż po tragedii, siedem na dziesięć gospodarstw domowych potrzebowało podstawowej pomocy. Dziś, rok po tych wydarzeniach, niemal wszystkie rodziny wciąż wymagają wsparcia. Większości z nich brakuje środków finansowych i żywności. 

1/3 rodzin z dziećmi poniżej 18. roku życia przyznaje, że co najmniej jedno dziecko w ich gospodarstwie domowym ma oznaki stresu psychicznego. W przypadku osób dorosłych, to prawie połowa. 

Dzieci poszkodowane na skutek zeszłorocznej tragedii wciąż potrzebują pomocy. Mówią nam o tym ich rodzice, którzy robią co mogą, aby podnieść się po katastrofie. Niestety to najgorszy możliwy czas: w samym środku kryzysu ekonomicznego i pandemii, powiedziała Yukie Mokuo, przedstawicielka UNICEF w Libanie. 

Eksplozje zniszczyły duży obszar Bejrutu, zabijając ponad 200 osób, w tym sześcioro dzieci. Rannych zostało ponad 6500 osób, w tym 1000 dzieci.

Rok po wybuchu w Bejrucie, dzieci nadal potrzebują pomocy

© UNICEF/Choufany

Wiele firm i przedsiębiorstw zostało zniszczonych, a tysiące pracowników straciło miejsce pracy. Teraz nie są w stanie wyżywić swoich rodzin ani zapewnić dzieciom opieki zdrowotnej. Badanie UNICEF pokazuje, że dwie na trzy rodziny (68,6%) nie miały dostępu do opieki medycznej ani leków od czasu eksplozji. Ponadto, wiele domów i systemów wodno-sanitarnych wciąż wymaga naprawy.

Od czasu wybuchu Liban zmaga się z potrójnym kryzysem: gospodarczym, politycznym i pandemią COVID-19. Istnieje ryzyko, że prawie każde dziecko w tym kraju będzie potrzebowało pomocy. Jeśli pozytywna zmiana i odbudowa nie nastąpią teraz, mogą się już nigdy nie wydarzyć, powiedział Ted Chaiban, dyrektor regionalny UNICEF na Bliski Wschód i Afrykę Północną.

UNICEF apeluje o podjęcie następujących działań:

  • Dobro dzieci w Libanie powinno być priorytetem, a ich podstawowe prawa szanowane. Najmłodsi muszą mieć dostęp do opieki medycznej, żywności i ochrony przed przemocą.
  • Libańscy przywódcy powinni przezwyciężyć różnice polityczne i połączyć siły, aby utworzyć rząd, który wprowadzi kraj na ścieżkę rozwoju oraz pociągnie do odpowiedzialności osoby winne wybuchu.
  • Dostęp do trwałych usług publicznych musi być powszechny, ponieważ ma kluczowe znaczenie dla przetrwania i rozwoju dzieci. Jest to jednak możliwe tylko dzięki dobremu zarządzaniu i systemom, które są odporne nawet na najgorsze wstrząsy i kryzysy. Gdyby takie systemy istniały, w Libanie nie doszłoby np. do kryzysu wodnego, w którym 75% gospodarstw domowych jest zagrożonych utratą dostępu do wody.
  • Potrzebujące rodziny powinny korzystać z trwałego, krajowego systemu pomocy społecznej, który udzieli im niezbędnego wsparcia.
  • Należy przeprowadzić przejrzyste i wiarygodne śledztwo w celu ustalenia przyczyny wybuchu oraz pociągnąć do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za tę katastrofę.

Pomóż dzieciom, które straciły wszystko w tragicznej w skutkach eksplozji w Bejrucie.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej