Twój głos się liczy! Międzynarodowy Dzień Młodzieży

Ten tekst przeczytasz w 6 minut.

Dzieci i młodzież odgrywają bardzo ważną rolę w społeczeństwie i powinni mieć wpływ na kształtowanie rzeczywistości, by w przyszłości żyć w bezpiecznym i przyjaznym środowisku, które odpowiada ich potrzebom. W Międzynarodowym Dniu Młodzieży, obchodzonym 12 sierpnia, ale także każdego dnia w roku podkreślamy, że głos dzieci i nastolatków musi być wysłuchany.

Na całym świecie 12 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Młodzieży, który został ustanowiony 17 grudnia 1999 roku przez ONZ.

Międzynarodowy Dzień Młodzieży

© UNICEF/Aliaga Ticona

Przyszłość planety w rękach młodzieży

W tym roku szczególną uwagę zwracamy na kwestię świadomości ekologicznej i klimatycznej. Jako społeczeństwo codziennie podejmujemy wiele decyzji mających bezpośredni wpływ na środowisko. Dokonujemy wyboru tego, co jemy, jak traktujemy zwierzęta, a także jak podchodzimy do kwestii troski o naszą planetę.

Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka stanowi, że każda osoba poniżej 18. roku życia ma prawo do uczestniczenia w procesach decyzyjnych, które mają na nią wpływ.

Młodzi ludzie mają kluczową rolę do odegrania w kwestii klimatu. To oni w największym stopniu doświadczają i będą doświadczać skutków jego zmian i mają prawo uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, które wpływają na ich przyszłość.

Zabierz głos w sprawie klimatu. Weź udział w ankiecie U-Report.

Międzynarodowy Dzień Młodzieży

© UNICEF/Ximendaz

Choć dzieci i nastolatkowie czasami czują się niezrozumiani i bezsilni, to i tak nie poddają się i walczą o swoje przekonania. Mimo trudności, jakie napotykają na swej drodze, chcą dzielić się swoim zdaniem i tym, na czym im zależy. Są świadomi, że mogą wywierać wpływ. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy dzięki mediom społecznościowym, każdy może łatwo rozpowszechniać wiedzę o wyzwaniach związanych ze zmianą klimatu i degradacją środowiska, a także inspirować innych do działania.

Naszą misją jest ułatwianie dzieciom i młodzieży zabierania głosu w kwestiach, które ich dotyczą.

Młodzi aktywiści

Poniżej znajdziecie krótkie biogramy sześciu młodych aktywistów z Konina. Wszyscy działają na rzecz ochrony środowiska w ramach projektu Młodzi Ambasadorzy Klimatu (w skrócie MAK). Niech ich historie i zaangażowanie będą dla was inspiracją do działania, a także udzielania wsparcia wszystkim, którzy chcą mieć wpływ na świat, który ich otacza.

Gabriela, 17.jpg

© UNICEF_Polska/Bartek_Zwiefka

Gabriela, 17 lat  

Jestem fanką ekologicznego i zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim optymistką wierzącą, że można osiągnąć wszystko, jeśli się tego chce. Chętnie angażuję się we wszelkiego rodzaju akcje społeczne w mojej szkole oraz okolicy. Sądzę, że nawet małe działania i małe kroki mogą mieć duże znaczenie. Dlatego sama zaczynałam od np. kupienia butelki filtrującej zamiast ciągłego kupowania wody w plastikowych butelkach. Potem moje zainteresowanie ekologią skutkowało dołączeniem do kółka ekologicznego, a następnie do Młodych Ambasadorów Klimatu, gdzie aktualnie mogę działać na większą skalę ze wspaniałymi ludźmi. Zależy mi przede wszystkim na uświadamianiu i zmianie otoczenia na lepsze.

Rafał, 17.jpg

© UNICEF_Polska/Bartek_Zwiefka

Rafał, 17 lat  

Aktywnie działam na terenie swojej szkoły, a także w szerszym obszarze jako członek Młodzieżowej Rady Miasta Konina. Do Młodych Ambasadorów Klimatu trafiłem dzięki opiekunce Samorządu Uczniowskiego, która poleciła mi ten projekt. Od dawna pragnąłem zrobić coś w dziedzinie klimatu, ale nie mogłem znaleźć dla siebie odpowiedniego miejsca. Takim miejscem i ludźmi, którzy dają mi taką możliwość, są MAK-i – osoby o wielkim i zielonym sercu, dla których tematyka proekologiczna nie jest niczym obcym. Wierzę, że w grupie jest siła i że każdy z nas ma predyspozycje do podejmowania dużych przedsięwzięć.

Julia, 17 lat.jpg

© UNICEF_Polska/Bartek_Zwiefka

Julia, 17 lat

Jestem członkiem Młodzieżowej Rady Klimatycznej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska, entuzjastką biologii oraz osobą, która robi to, w co wierzy, a przede wszystkim wierzę, że młodzi mają wielką moc sprawczą. Zaczęłam od wymiany butelki na wielorazową, a teraz robię akcję, aby promować proekologiczne zachowania wśród innych. Często słyszę pytanie: „Co może zrobić jedna osoba, w tak rozległym i trudnym temacie jak zmiany klimatu?”. W odpowiedzi zawsze się uśmiecham i mówię: "Wszystko". Nie każdy krok musi być wielki, ale każdy mały może być przełomowy.

Celem UNICEF jest zachęcenie i zmobilizowanie światowych decydentów i opinii publicznej do wspierania młodzieży w aktywnościach, które skupione są wokół przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Grzegorz.jpg

© UNICEF_Polska/Bartek_Zwiefka

Grzegorz, 16 lat

Działam aktywnie na terenie szkoły i poza nią. Jestem Wiceprzewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta oraz Młodym Ambasadorem Klimatu. Uwielbiam sport i muzykę. Do projektu MAK zostałem zachęcony przez moich znajomych działających w mieście dłużej niż ja. Jestem bardzo wdzięczny za polecenie mi tego projektu. Zorientowałem się, że w dzisiejszych czasach nie jest tak kolorowo, jak byśmy sobie wyobrażali. Ale czuję, że my jako młode osoby powinniśmy działać, i to właśnie uczyniłem. Podczas pracy poznałem cudownych ludzi, których teraz mogę nazywać przyjaciółmi i wiem o tym, że nigdy mnie nie zawiodą oraz nie zostawią w potrzebie.

Weronika, 18 lat.jpg

© UNICEF_Polska/Bartek_Zwiefka

Weronika, 18 lat

Jestem Młodą Ambasadorką Klimatu już od ponad roku, ale nie jest to równoznaczne z tym, że dopiero wtedy zaczęłam się troszczyć o stan naszego wspólnego domu, czyli Ziemi. Wcześniej działałam w najbliższej okolicy, ale przede wszystkim zaczęłam od zmiany swoich przyzwyczajeń. Mój największy nawyk, z jakim się zmagałam, to mały konsumpcjonizm. Lubiłam kupować nowe rzeczy, które niekoniecznie były mi potrzebne, a teraz daję im nowe życie. Młodym Ambasadorom Klimatu wiele zawdzięczam. Nauczyłam się w trakcie projektu wiele o przestrzeni w mieście, którą można lepiej wykorzystać, czy o samym problemie zmian, jakie zachodzą w przyrodzie. Niestety są one często nieodwracalne. Mimo wszystko nadal tutaj jestem i wierzę, że właśnie tacy Młodzi Ludzie jak my mogą zmienić bieg wydarzeń.  

Kornelia, 14.jpg

© UNICEF_Polska/Bartek_Zwiefka

Kornelia, 14 lat  

Do projektu zgłosiłam się, ponieważ odkąd pamiętam interesowałam się ekologią oraz klimatem, a los naszej planety nie był mi obojętny. Teraz moje drobne czyny przerodziły się w większe działania. Staram się uświadomić osobom, szczególnie w moim wieku, że warto walczyć o naszą planetę. W tym momencie to nie tylko zbieranie śmieci oraz posiadanie butelki z filtrem. Czuję, że teraz mogę dotrzeć do większej liczby osób i robić więcej niż kiedykolwiek. Chcę, aby młodzież angażowała się w działania i aby jej chęci były traktowane poważnie. Uwielbiam uczyć się nowych rzeczy i stale rozszerzam swoją wiedzę o klimacie i środowisku. Dzięki pracy w grupie jestem w stanie robić rzeczy, które jeszcze trochę ponad rok temu wydawały mi się niemożliwe. 

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej