Twój głos się liczy! Międzynarodowy Dzień Młodzieży

Ten tekst przeczytasz w 6 minut.

Dzieci i młodzież odgrywają bardzo ważną rolę w społeczeństwie i powinni mieć wpływ na kształtowanie rzeczywistości, by w przyszłości żyć w bezpiecznym i przyjaznym środowisku, które odpowiada ich potrzebom. W Międzynarodowym Dniu Młodzieży, obchodzonym 12 sierpnia, ale także każdego dnia w roku podkreślamy, że głos dzieci i nastolatków musi być wysłuchany.

Na całym świecie 12 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Młodzieży, który został ustanowiony 17 grudnia 1999 roku przez ONZ.

Międzynarodowy Dzień Młodzieży

© UNICEF/Aliaga Ticona

Przyszłość planety w rękach młodzieży

W tym roku szczególną uwagę zwracamy na kwestię świadomości ekologicznej i klimatycznej. Jako społeczeństwo codziennie podejmujemy wiele decyzji mających bezpośredni wpływ na środowisko. Dokonujemy wyboru tego, co jemy, jak traktujemy zwierzęta, a także jak podchodzimy do kwestii troski o naszą planetę.

Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka stanowi, że każda osoba poniżej 18. roku życia ma prawo do uczestniczenia w procesach decyzyjnych, które mają na nią wpływ.

Młodzi ludzie mają kluczową rolę do odegrania w kwestii klimatu. To oni w największym stopniu doświadczają i będą doświadczać skutków jego zmian i mają prawo uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, które wpływają na ich przyszłość.

Zabierz głos w sprawie klimatu. Weź udział w ankiecie U-Report.

Międzynarodowy Dzień Młodzieży

© UNICEF/Ximendaz

Choć dzieci i nastolatkowie czasami czują się niezrozumiani i bezsilni, to i tak nie poddają się i walczą o swoje przekonania. Mimo trudności, jakie napotykają na swej drodze, chcą dzielić się swoim zdaniem i tym, na czym im zależy. Są świadomi, że mogą wywierać wpływ. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy dzięki mediom społecznościowym, każdy może łatwo rozpowszechniać wiedzę o wyzwaniach związanych ze zmianą klimatu i degradacją środowiska, a także inspirować innych do działania.

Naszą misją jest ułatwianie dzieciom i młodzieży zabierania głosu w kwestiach, które ich dotyczą.

Młodzi aktywiści

Poniżej znajdziecie krótkie biogramy sześciu młodych aktywistów z Konina. Wszyscy działają na rzecz ochrony środowiska w ramach projektu Młodzi Ambasadorzy Klimatu (w skrócie MAK). Niech ich historie i zaangażowanie będą dla was inspiracją do działania, a także udzielania wsparcia wszystkim, którzy chcą mieć wpływ na świat, który ich otacza.

Gabriela, 17.jpg

©UNICEF_Polska/Bartek_Zwiefka

Gabriela, 17 lat  

Jestem fanką ekologicznego i zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim optymistką wierzącą, że można osiągnąć wszystko, jeśli się tego chce. Chętnie angażuję się we wszelkiego rodzaju akcje społeczne w mojej szkole oraz okolicy. Sądzę, że nawet małe działania i małe kroki mogą mieć duże znaczenie. Dlatego sama zaczynałam od np. kupienia butelki filtrującej zamiast ciągłego kupowania wody w plastikowych butelkach. Potem moje zainteresowanie ekologią skutkowało dołączeniem do kółka ekologicznego, a następnie do Młodych Ambasadorów Klimatu, gdzie aktualnie mogę działać na większą skalę ze wspaniałymi ludźmi. Zależy mi przede wszystkim na uświadamianiu i zmianie otoczenia na lepsze.

Rafał, 17.jpg

©UNICEF_Polska/Bartek_Zwiefka

Rafał, 17 lat  

Aktywnie działam na terenie swojej szkoły, a także w szerszym obszarze jako członek Młodzieżowej Rady Miasta Konina. Do Młodych Ambasadorów Klimatu trafiłem dzięki opiekunce Samorządu Uczniowskiego, która poleciła mi ten projekt. Od dawna pragnąłem zrobić coś w dziedzinie klimatu, ale nie mogłem znaleźć dla siebie odpowiedniego miejsca. Takim miejscem i ludźmi, którzy dają mi taką możliwość, są MAK-i – osoby o wielkim i zielonym sercu, dla których tematyka proekologiczna nie jest niczym obcym. Wierzę, że w grupie jest siła i że każdy z nas ma predyspozycje do podejmowania dużych przedsięwzięć.

Julia, 17 lat.jpg

©UNICEF_Polska/Bartek_Zwiefka

Julia, 17 lat

Jestem członkiem Młodzieżowej Rady Klimatycznej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska, entuzjastką biologii oraz osobą, która robi to, w co wierzy, a przede wszystkim wierzę, że młodzi mają wielką moc sprawczą. Zaczęłam od wymiany butelki na wielorazową, a teraz robię akcję, aby promować proekologiczne zachowania wśród innych. Często słyszę pytanie: „Co może zrobić jedna osoba, w tak rozległym i trudnym temacie jak zmiany klimatu?”. W odpowiedzi zawsze się uśmiecham i mówię: "Wszystko". Nie każdy krok musi być wielki, ale każdy mały może być przełomowy.

Celem UNICEF jest zachęcenie i zmobilizowanie światowych decydentów i opinii publicznej do wspierania młodzieży w aktywnościach, które skupione są wokół przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Grzegorz.jpg

©UNICEF_Polska/Bartek_Zwiefka

Grzegorz, 16 lat

Działam aktywnie na terenie szkoły i poza nią. Jestem Wiceprzewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta oraz Młodym Ambasadorem Klimatu. Uwielbiam sport i muzykę. Do projektu MAK zostałem zachęcony przez moich znajomych działających w mieście dłużej niż ja. Jestem bardzo wdzięczny za polecenie mi tego projektu. Zorientowałem się, że w dzisiejszych czasach nie jest tak kolorowo, jak byśmy sobie wyobrażali. Ale czuję, że my jako młode osoby powinniśmy działać, i to właśnie uczyniłem. Podczas pracy poznałem cudownych ludzi, których teraz mogę nazywać przyjaciółmi i wiem o tym, że nigdy mnie nie zawiodą oraz nie zostawią w potrzebie.

Weronika, 18 lat.jpg

©UNICEF_Polska/Bartek_Zwiefka

Weronika, 18 lat

Jestem Młodą Ambasadorką Klimatu już od ponad roku, ale nie jest to równoznaczne z tym, że dopiero wtedy zaczęłam się troszczyć o stan naszego wspólnego domu, czyli Ziemi. Wcześniej działałam w najbliższej okolicy, ale przede wszystkim zaczęłam od zmiany swoich przyzwyczajeń. Mój największy nawyk, z jakim się zmagałam, to mały konsumpcjonizm. Lubiłam kupować nowe rzeczy, które niekoniecznie były mi potrzebne, a teraz daję im nowe życie. Młodym Ambasadorom Klimatu wiele zawdzięczam. Nauczyłam się w trakcie projektu wiele o przestrzeni w mieście, którą można lepiej wykorzystać, czy o samym problemie zmian, jakie zachodzą w przyrodzie. Niestety są one często nieodwracalne. Mimo wszystko nadal tutaj jestem i wierzę, że właśnie tacy Młodzi Ludzie jak my mogą zmienić bieg wydarzeń.  

Kornelia, 14.jpg

©UNICEF_Polska/Bartek_Zwiefka

Kornelia, 14 lat  

Do projektu zgłosiłam się, ponieważ odkąd pamiętam interesowałam się ekologią oraz klimatem, a los naszej planety nie był mi obojętny. Teraz moje drobne czyny przerodziły się w większe działania. Staram się uświadomić osobom, szczególnie w moim wieku, że warto walczyć o naszą planetę. W tym momencie to nie tylko zbieranie śmieci oraz posiadanie butelki z filtrem. Czuję, że teraz mogę dotrzeć do większej liczby osób i robić więcej niż kiedykolwiek. Chcę, aby młodzież angażowała się w działania i aby jej chęci były traktowane poważnie. Uwielbiam uczyć się nowych rzeczy i stale rozszerzam swoją wiedzę o klimacie i środowisku. Dzięki pracy w grupie jestem w stanie robić rzeczy, które jeszcze trochę ponad rok temu wydawały mi się niemożliwe. 

Zobacz również

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Specjalista/ka ds. Social Mediów i PR

Więcej
Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzież z całej Polski wypracowała listę zagadnień, jakie są dla nich szczególnie istotne i jakie powinny być według nich uwzględnione w kontekście europejskim.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej