UNICEF apeluje o rekordowe 6,4 mld dolarów na pomoc dla ponad 190 mln dzieci dotkniętych kryzysami humanitarnymi i skutkami pandemii COVID-19

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
UNICEF Polska 190 mln dzieci dotkniętych kryzysami humanitarnymi i skutkami pandemii COVID-19

© UNICEF/Desjardins

UNICEF zaapelował dziś do społeczności międzynarodowej o 6,4 mld dolarów na pomoc humanitarną w 2021 roku. To najwyższa kwota, o jaką kiedykolwiek zaapelowała organizacja. W ciągu najbliższych 12 miesięcy, fundusze pozwolą nieść ratującą życie pomoc dla 300 mln ludzi, w tym ponad 190 mln dzieci w 149 krajach świata.

UNICEF co roku publikuje apel „Humanitarian Action For Children”. Organizacja określa w nim, jak wiele dzieci i ich rodzin potrzebuje pomocy humanitarnej oraz ile funduszy jest niezbędnych, aby nieść podstawowe wsparcie. W 2021 r. wysokość apelu jest o 35% większa niż w roku 2020. Wynika to z rosnących potrzeb na całym świecie, zwłaszcza w kryzysach humanitarnych, które trwają od wielu lat oraz pandemii COVID-19.

Pięć kryzysów humanitarnych, które w 2021 r. będą wymagały największego zaangażowania finansowego to: pomoc dla uchodźców z Syrii (miliard dolarów), wsparcie dzieci w Jemenie (576,9 mln dolarów), pomoc dla  Demokratycznej Republiki Konga (384,4 mln dolarów), Syrii (330,8 mln dolarów) i Wenezueli (201,8 mln dolarów). W pomoc dla Jemenu zaangażował się UNICEF w Polsce. Każdy może pomóc potrzebującym dzieciom przekazując darowiznę poprzez stronę unicef.pl/jemen.

Pandemia w połączeniu z konfliktem zbrojnym, katastrofą naturalną, przesiedleniem czy zmianami klimatu może wywołać tragiczne skutki dla dzieci. Ta bezprecedensowa sytuacja wymaga równie nadzwyczajnej reakcji. Apelujemy do darczyńców o wsparcie, abyśmy mogli razem nieść pomoc dzieciom i zapobiec straceniu całego pokolenia, mówi Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Skutki pandemii koronawirusa nadal są wyzwaniem, zwłaszcza dla najbardziej potrzebujących dzieci. W ponad 60 krajach kampanie rutynowych szczepień zostały przerwane, a niemal ćwierć miliarda uczniów wciąż nie może wrócić do szkół. Niestabilność gospodarcza powoduje trudności w dostępie do podstawowych usług, zwiększa ryzyko przemocy domowej i przemocy ze względu na płeć. Wiele rodzin ledwo wiąże koniec z końcem.

W 2020 r. pojawiły się nowe kryzysy humanitarne. Konflikt w regionie Tigraj w Etiopii sprawił, że 2,8 mln ludzi pilnie potrzebuje pomocy. W prowincji Cabo Delgado w Mozambiku przesiedlono ponad 425 tys. osób, w tym 191 tys. dzieci. Wzrasta liczba zabójstw, uprowadzeń, przypadków rekrutacji i wykorzystywania dzieci jako żołnierzy. Ponadto potężne burze spowodowały ogromne zniszczenia w Ameryce Środkowej i Azji Wschodniej, dotykając odpowiednio 2,6 mln i 13,4 mln dzieci.

UNICEF Polska 190 mln dzieci dotkniętych kryzysami humanitarnymi i skutkami pandemii COVID-19

© UNICEF/Almatar

W tym samym czasie pandemia pogorszyła warunki życia w krajach, w których od wielu lat jest bardzo trudna sytuacja, takich jak: Afganistan, Bangladesz, Burkina Faso, Demokratyczna Republika Konga, Libia, Sudan Południowy, Ukraina i Wenezuela. W marcu przyszłego roku minie 10 lat od rozpoczęcia wojny w Syrii i sześć lat konfliktu w Jemenie. Tylko w tych dwóch krajach niemal 17 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej.

W ciągu ostatnich 30 lat liczba katastrof naturalnych związanych ze zmianami klimatu potroiła się, zagrażając bezpieczeństwu żywnościowemu i zasobom wody, zmuszając ludzi do opuszczenia domów i zwiększając ryzyko konfliktów. Szacuje się, że 36 mln dzieci na całym świecie jest przesiedlonych z powodu wojen, przemocy i katastrof. Wskaźniki niedożywienia wśród najmłodszych rosną w zastraszającym tempie na całym świecie.

W 2021 r. UNICEF planuje:

 • dotrzeć z pomocą do 149 mln kobiet i dziewcząt oraz 7,4 mln dzieci z niepełnosprawnościami;
 • leczyć 6,3 mln dzieci cierpiących na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia;
 • dostarczyć szczepionki przeciwko odrze dla 27,4 mln dzieci;
 • umożliwić 45 mln ludzi dostęp do czystej wody do picia, gotowania i higieny;
 • objąć 19,2 mln dzieci i ich opiekunów opieką psychologiczną;
 • umożliwić 17 mln kobiet i dzieci dostęp do pomocy w zakresie zapobiegania i reagowania na przemoc;
 • objąć 93,3 mln dzieci edukacją formalną lub nieformalną;
 • wesprzeć finansowo 9,6 mln gospodarstw domowych.

W ramach walki z COVID-19 UNICEF wesprze działania w zakresie zaopatrzenia i dystrybucji szczepionek, gdy tylko będą dostępne. Organizacja podkreśla, że niezbędna jest równość w dostępie do szczepionek, zwłaszcza dla najbardziej potrzebujących osób. Działania UNICEF obejmą koordynację transportu z największymi liniami lotniczymi i przewoźnikami, aby zintensyfikować wysiłki w dostarczaniu szczepionek do ponad 92 krajów na całym świecie. UNICEF wspiera także rządy państw w przygotowaniu tej operacji logistycznej, w tym poprzez dostawę strzykawek, identyfikowanie sprzętu niezbędnego do zachowania łańcucha chłodniczego i zwalczanie dezinformacji.

W 2020 r. pomoc UNICEF nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie darczyńców, organizacji partnerskich, społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych i agencji ONZ. W mijającym roku dzięki działaniom UNICEF udało się:

 • objąć leczeniem 1,5 mln dzieci cierpiących na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia;
 • zaszczepić 3,4 mln dzieci przeciwko odrze;
 • dotrzeć do 3 mld ludzi z informacjami dotyczącymi zapobiegania COVID-19;
 • dostarczyć środki ochrony osobistej do 1,8 mln pracowników medycznych;
 • umożliwić 45,5 mln gospodarstw domowych korzystanie ze środków pomocy społecznej zapewnianych przez rządy państw w odpowiedzi na COVID-19;
 • dostarczyć do 56 krajów 2,5 mln zestawów do testowania na obecność COVID-19.

Pełna treść „Humanitarian Action For Children” dostępna w języku angielskim tutaj: https://www.unicef.org/appeals 

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Recepcjonistka/a

UNICEF Polska poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistka/a

Więcej