UNICEF apeluje o rekordowe 6,4 mld dolarów na pomoc dla ponad 190 mln dzieci dotkniętych kryzysami humanitarnymi i skutkami pandemii COVID-19

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
UNICEF Polska 190 mln dzieci dotkniętych kryzysami humanitarnymi i skutkami pandemii COVID-19

© UNICEF/Desjardins

UNICEF zaapelował dziś do społeczności międzynarodowej o 6,4 mld dolarów na pomoc humanitarną w 2021 roku. To najwyższa kwota, o jaką kiedykolwiek zaapelowała organizacja. W ciągu najbliższych 12 miesięcy, fundusze pozwolą nieść ratującą życie pomoc dla 300 mln ludzi, w tym ponad 190 mln dzieci w 149 krajach świata.

UNICEF co roku publikuje apel „Humanitarian Action For Children”. Organizacja określa w nim, jak wiele dzieci i ich rodzin potrzebuje pomocy humanitarnej oraz ile funduszy jest niezbędnych, aby nieść podstawowe wsparcie. W 2021 r. wysokość apelu jest o 35% większa niż w roku 2020. Wynika to z rosnących potrzeb na całym świecie, zwłaszcza w kryzysach humanitarnych, które trwają od wielu lat oraz pandemii COVID-19.

Pięć kryzysów humanitarnych, które w 2021 r. będą wymagały największego zaangażowania finansowego to: pomoc dla uchodźców z Syrii (miliard dolarów), wsparcie dzieci w Jemenie (576,9 mln dolarów), pomoc dla  Demokratycznej Republiki Konga (384,4 mln dolarów), Syrii (330,8 mln dolarów) i Wenezueli (201,8 mln dolarów). W pomoc dla Jemenu zaangażował się UNICEF w Polsce. Każdy może pomóc potrzebującym dzieciom przekazując darowiznę poprzez stronę unicef.pl/jemen.

Pandemia w połączeniu z konfliktem zbrojnym, katastrofą naturalną, przesiedleniem czy zmianami klimatu może wywołać tragiczne skutki dla dzieci. Ta bezprecedensowa sytuacja wymaga równie nadzwyczajnej reakcji. Apelujemy do darczyńców o wsparcie, abyśmy mogli razem nieść pomoc dzieciom i zapobiec straceniu całego pokolenia, mówi Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Skutki pandemii koronawirusa nadal są wyzwaniem, zwłaszcza dla najbardziej potrzebujących dzieci. W ponad 60 krajach kampanie rutynowych szczepień zostały przerwane, a niemal ćwierć miliarda uczniów wciąż nie może wrócić do szkół. Niestabilność gospodarcza powoduje trudności w dostępie do podstawowych usług, zwiększa ryzyko przemocy domowej i przemocy ze względu na płeć. Wiele rodzin ledwo wiąże koniec z końcem.

W 2020 r. pojawiły się nowe kryzysy humanitarne. Konflikt w regionie Tigraj w Etiopii sprawił, że 2,8 mln ludzi pilnie potrzebuje pomocy. W prowincji Cabo Delgado w Mozambiku przesiedlono ponad 425 tys. osób, w tym 191 tys. dzieci. Wzrasta liczba zabójstw, uprowadzeń, przypadków rekrutacji i wykorzystywania dzieci jako żołnierzy. Ponadto potężne burze spowodowały ogromne zniszczenia w Ameryce Środkowej i Azji Wschodniej, dotykając odpowiednio 2,6 mln i 13,4 mln dzieci.

UNICEF Polska 190 mln dzieci dotkniętych kryzysami humanitarnymi i skutkami pandemii COVID-19

© UNICEF/Almatar

W tym samym czasie pandemia pogorszyła warunki życia w krajach, w których od wielu lat jest bardzo trudna sytuacja, takich jak: Afganistan, Bangladesz, Burkina Faso, Demokratyczna Republika Konga, Libia, Sudan Południowy, Ukraina i Wenezuela. W marcu przyszłego roku minie 10 lat od rozpoczęcia wojny w Syrii i sześć lat konfliktu w Jemenie. Tylko w tych dwóch krajach niemal 17 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej.

W ciągu ostatnich 30 lat liczba katastrof naturalnych związanych ze zmianami klimatu potroiła się, zagrażając bezpieczeństwu żywnościowemu i zasobom wody, zmuszając ludzi do opuszczenia domów i zwiększając ryzyko konfliktów. Szacuje się, że 36 mln dzieci na całym świecie jest przesiedlonych z powodu wojen, przemocy i katastrof. Wskaźniki niedożywienia wśród najmłodszych rosną w zastraszającym tempie na całym świecie.

W 2021 r. UNICEF planuje:

 • dotrzeć z pomocą do 149 mln kobiet i dziewcząt oraz 7,4 mln dzieci z niepełnosprawnościami;
 • leczyć 6,3 mln dzieci cierpiących na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia;
 • dostarczyć szczepionki przeciwko odrze dla 27,4 mln dzieci;
 • umożliwić 45 mln ludzi dostęp do czystej wody do picia, gotowania i higieny;
 • objąć 19,2 mln dzieci i ich opiekunów opieką psychologiczną;
 • umożliwić 17 mln kobiet i dzieci dostęp do pomocy w zakresie zapobiegania i reagowania na przemoc;
 • objąć 93,3 mln dzieci edukacją formalną lub nieformalną;
 • wesprzeć finansowo 9,6 mln gospodarstw domowych.

W ramach walki z COVID-19 UNICEF wesprze działania w zakresie zaopatrzenia i dystrybucji szczepionek, gdy tylko będą dostępne. Organizacja podkreśla, że niezbędna jest równość w dostępie do szczepionek, zwłaszcza dla najbardziej potrzebujących osób. Działania UNICEF obejmą koordynację transportu z największymi liniami lotniczymi i przewoźnikami, aby zintensyfikować wysiłki w dostarczaniu szczepionek do ponad 92 krajów na całym świecie. UNICEF wspiera także rządy państw w przygotowaniu tej operacji logistycznej, w tym poprzez dostawę strzykawek, identyfikowanie sprzętu niezbędnego do zachowania łańcucha chłodniczego i zwalczanie dezinformacji.

W 2020 r. pomoc UNICEF nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie darczyńców, organizacji partnerskich, społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych i agencji ONZ. W mijającym roku dzięki działaniom UNICEF udało się:

 • objąć leczeniem 1,5 mln dzieci cierpiących na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia;
 • zaszczepić 3,4 mln dzieci przeciwko odrze;
 • dotrzeć do 3 mld ludzi z informacjami dotyczącymi zapobiegania COVID-19;
 • dostarczyć środki ochrony osobistej do 1,8 mln pracowników medycznych;
 • umożliwić 45,5 mln gospodarstw domowych korzystanie ze środków pomocy społecznej zapewnianych przez rządy państw w odpowiedzi na COVID-19;
 • dostarczyć do 56 krajów 2,5 mln zestawów do testowania na obecność COVID-19.

Pełna treść „Humanitarian Action For Children” dostępna w języku angielskim tutaj: https://www.unicef.org/appeals 

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej