UNICEF: od 2005 roku zdołano uchronić 1,1 mln dzieci przed zakażeniem wirusem HIV

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Światowy Dzień Walki z AIDS UNICEF pomaga dzieciom

Nowy Jork, 28 listopada 2014 r. – Szacuje się, że w latach 2005-2013 udało się uchronić 1,1 mln dzieci do 15. roku życia przed zakażeniem wirusem HIV. Według najnowszych danych UNICEF, opublikowanych w przeddzień Światowego Dnia Walki z AIDS, w tym okresie liczba nowych zakażeń zmalała o ponad 50%. 

To wyjątkowe osiągnięcie jest rezultatem zwiększenia dostępu do profilaktyki przenoszenia wirusa HIV z matki na dziecko. Działania te obejmują zapewnienie leczenia antyretrowirusowego milionom ciężarnych kobiet. 

Jeśli możemy zapobiec 1,1 mln nowych zakażeń HIV wśród dzieci, możemy również ochronić każde dziecko przed HIV, ale tylko, jeśli dotrzemy do każdego dziecka

powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Aby zniwelować tę różnicę musimy więcej zainwestować i dotrzeć z profilaktyką oraz leczeniem do każdej matki, każdego noworodka, każdego dziecka i każdego nastolatka zakażonego HIV. To może nie tylko polepszyć, ale i uratować ich życie. 

Największy spadek liczby nowych zakażeń miał miejsce między 2009 r. a 2013 r. w ośmiu afrykańskich państwach: Malawi (o 67%), Etiopii (o 57%), Zimbabwe (o 57%), Botswanie (o 57%), Namibii (o 57%), Mozambiku (o 57%), Republice Południowej Afryki (o 52%) i Ghanie (o 50%). 

Niestety, światowy cel, aby o 90% zredukować odsetek nowych zakażeń HIV między rokiem 2009 a 2015. jest nadal poza zasięgiem. W 2013 r. w państwach o niskim i średnim poziomie dochodów jedynie 67% ciężarnych kobiet będących nosicielkami HIV otrzymało skuteczne leki antyretrowirusowe. 

Różnice w dostępie do leczenia utrudniają redukcję liczby nowych zakażeń. W państwach o niskim i średnim poziomie dochodów dorośli żyjący z HIV mają o wiele większe szanse na otrzymanie terapii antyretrowirusowej niż dzieci. Zaledwie 23% dzieci (w wieku 0-14) żyjących z HIV poddanych zostało odpowiedniemu leczeniu, w porównaniu z 37% dorosłych (dane za 2013 r.). To mniej niż jedno na czworo dzieci. 

Światowy Dzień Walki z AIDS

Pomiędzy 2005 r. a 2013 r. odnotowano spadek liczby zakażeń o niemal 40% w prawie wszystkich grupach wiekowych. Jedyną grupą, w której odsetek zakażeń nie spada, są osoby w wieku 10-19 lat. Dlatego umieralność z powodu AIDS wśród osób młodych jest szczególnie istotnym problemem. 

UNICEF każdego roku publikuje najbardziej aktualne wyniki światowych badań dotyczących AIDS wśród dzieci i młodzieży do 19. roku życia. 

Więcej informacji, tabel, wykresów i danych znajduje się na www.childrenandaids.org  

***

O UNICEF 

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. www.unicef.pl

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej