UNICEF: W 2015 r. ponad 16 mln dzieci urodziło się na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN02929_Med-Res

Nowy Jork, 17 grudnia 2015 r. – W 2015 r. ponad 16 mln dzieci urodziło się na obszarach, gdzie trwają konflikty zbrojne. To 1 na 8 dzieci, które przyszły na świat w mijającym roku. Te dane wskazują na rosnącą liczbę dzieci na świecie, których dotyczą zagrożenia związane z toczącymi się konfliktami.   

Co dwie sekundy noworodek bierze swój pierwszy oddech w samym środku konfliktu zbrojnego, często w dramatycznych okolicznościach i bez dostępu do opieki medycznej, powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Zbyt wiele dzieci rodzi się w ekstremalnych warunkach: konfliktów, katastrof naturalnych, ubóstwa, chorób czy niedożywienia. Czy można sobie wyobrazić gorszy start w życie?

W państwach ogarniętych konfliktami takich jak Afganistan, Republika Środkowoafrykańska, Irak, Sudan Południowy, Syria czy Jemen, dzieci i ich matki stoją przed ogromnym zagrożeniem.

Kobiety w ciąży są narażone na rodzenie w niehigienicznych warunkach i bez jakiejkolwiek opieki medycznej.

Z kolei ich dzieci są bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem 5. roku życia i doświadczenie stresu, który może mieć długofalowy, negatywny wpływ na ich rozwój emocjonalny i poznawczy.

Konflikty, ubóstwo, zmiany klimatyczne, nieustanny stan zagrożenia i brak perspektyw dla dzieci popychają miliony ludzi do opuszczenia domostw i podjęcia niebezpiecznej podróży w poszukiwaniu spokojnego schronienia i lepszego życia.

  • W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2015 r. ponad 200 000 dzieci ubiegało się o azyl w państwach Unii Europejskiej. Tym samym dołączyły do 30 mln dzieci na świecie, które w 2014 r. na skutek wojen, przemocy i prześladowań były zmuszone do opuszczenia swoich domów. Jest to najwyższa liczba od czasów II wojny światowej.
  • Ponad 250 mln dzieci (1 na 9) żyje w na obszarach konfliktów, co ma dramatyczny wpływ na ich zdrowie, edukację i jakość życia.
  • Ponad pół miliarda dzieci żyje na obszarach, gdzie bardzo często występują powodzie, a niemal 160 mln mieszka w strefach zagrożonych wystąpieniem suszy.
  • Pomimo, że dzieci to 1/3 światowej populacji, to jednocześnie stanowią prawie połowę wszystkich ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie.

W ciągu ostatnich miesięcy świat połączył wysiłki na rzecz zwalczania zmian klimatycznych i ustalenia nowej agendy na rzecz rozwoju. Te porozumienia są ogromną szansą, jeśli tylko będziemy potrafili przełożyć obietnice na działania na rzecz najbardziej narażonych dzieci, powiedział Anthony Lake. Musimy zwalczać przyczyny, dla których tak wiele rodzin i dzieci decyduje się na opuszczenie swoich domów, czyli rozwiązywać konflikty, zapobiegać zmianom klimatycznym i zwiększać szanse na lepszą przyszłość. Wówczas możemy uczynić rok 2016 rokiem nadziei, a nie rozpaczy dla milionów ludzi.

W połowie listopada UNICEF Polska wspólnie z Arturem Żmijewskim, Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF, rozpoczął kampanię „Uratuj dziecko w Afryce”.

Organizacja apeluje o pomoc dla Mali, gdzie toczący się konflikt stanowi zagrożenie szczególnie dla najmłodszych, narażając ich na utratę zdrowia i życia. Co więcej, zaledwie połowa porodów w tym kraju odbywa się przy udziale wykwalifikowanego personelu medycznego. Na skutek częstych komplikacji okołoporodowych tysiące mam i dzieci umiera każdego dnia.

Chcemy to zmienić. Pomóc można na http://www.unicef.pl/afryka

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej