UNICEF: Życie milionów dzieci jest zagrożone przez brak funduszy na pomoc humanitarną

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Genewa/Nowy Jork, 23 października 2019 r. - W styczniu 2019 r. UNICEF zaapelował o 4 mld dolarów na pomoc humanitarną. Obecnie brakuje niemal połowy środków. Tym samym, zagrożone jest zdrowie i życie milionów dzieci mieszkających na obszarach konfliktów i katastrof naturalnych.

W tym roku UNICEF otrzymał zaledwie 54% środków na pomoc medyczną, edukacyjną, żywnościową i ochronną dla 41 mln dzieci w 59 krajach świata. Organizacja alarmuje, że w ostatnim kwartale 2019 r. na ratującą życie pomoc brakuje 46% środków.  

Miliony bezbronnych dzieci na świecie cierpią na skutek poważnych konsekwencji kryzysów humanitarnych, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Bez dodatkowych funduszy te dzieci nie pójdą do szkoły, nie będą zaszczepione, nie otrzymają odpowiedniej żywności i nie będą ochronione przed przemocą.

Najwięcej środków brakuje na pomoc dla Pakistanu (83%), Kamerunu (80%), Burkina Faso (76%) i Wenezueli (73%). Dzieci w Syrii i krajach ościennych, Jemenie, Kongo i Bangladeszu również potrzebują pilnej pomocy.

aktualność_23.10.19

Jeśli do końca tego roku, nie uda się zebrać funduszy na pomoc, konsekwencje dla dzieci mogą być tragiczne:

  • W Demokratycznej Republice Konga potrzeba 61 mln dolarów, aby nieść pomoc społecznościom, które już od długiego czasu cierpią na skutek kryzysu humanitarnego, braku bezpieczeństwa i epidemii eboli.
  • W Etiopii UNICEF potrzebuje ponad 43 mln dolarów na pomoc wodno-sanitarną dla dzieci i rodzin dotkniętych suszą.
  • Na Haiti organizacja apeluje o niemal 2 mln dolarów na pomoc żywnościową dla 19 tysięcy dzieci oraz 2 mln dolarów na program łączenia dzieci rozdzielonych z rodzinami.
  • W Libii, bez 540 tysięcy dolarów, UNICEF nie będzie w stanie zapewnić 50 tysiącom dzieci edukacji o ryzyku związanym z minami i niewybuchami.
  • W północno-wschodniej Nigerii potrzeba 7 mln dolarów na realizację programu żywnościowego.
  • W Sudanie Południowym programy ochrony dzieci są sfinansowane zaledwie w 20%, a programy wodno-sanitarne w 26%.
  • W Sudanie UNICEF potrzebuje 12 mln dolarów, aby kontynuować leczenie niedożywienia u ponad 61 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia.
  • W Syrii, gdzie brakuje około 30 mln dolarów, ponad 2 mln dzieci może nie skorzystać z edukacji.
  • W krajach sąsiadujących z Syrią (Turcja, Liban, Jordania, Irak i Egipt), które są domem dla 2,5 mln syryjskich uchodźców, na pomoc brakuje 249 mln dolarów. To znaczy, że 460 tysięcy dzieci również może stracić szansę na edukację.
  • W Wenezueli UNICEF potrzebuje co najmniej 6 mln dolarów na pomoc dla 60 tysięcy dzieci. Ponadto organizacja apeluje o 3 mln dolarów, aby zaszczepić 400 tysięcy dzieci przeciwko chorobom, którym potrafimy zapobiegać.
aktualność_23.10.19_2

Byłam w wielu krajach ogarniętych konfliktami takich jak Kongo, Mozambik, Sudan Południowy, Syria czy Jemen. Widziałam na własne oczy jak finansowe wsparcie od darczyńców UNICEF zmienia życie dzieci na lepsze, powiedziała Henrietta Fore. Razem możemy pomóc jeszcze większej liczbie najmłodszych, którzy najbardziej nas potrzebują.

UNICEF Polska dołącza do apelu i prosi o wsparcie Darczyńców z naszego kraju. Najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie można pomóc przekazując darowiznę poprzez stronę unicef.pl/pomoc.

 

### 

Więcej informacji:

W styczniu 2019 r. UNICEF zaapelował o 3,9 mld dolarów, aby nieść w tym roku pomoc humanitarną dla dzieci na całym świecie. Z powodu pogarszającej się sytuacji w krajach takich jak Burkina Faso, Sudan, Wenezuela i Zimbabwe, organizacja zwiększyła prośbę o pomoc do 4,16 mld dolarów. Więcej informacji na stronie: Humanitarian Action for Children 2019.

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej