W 2014 roku 230 milionów dzieci mieszkało na obszarach objętych działaniami wojennymi. UNICEF podsumowuje ubiegły rok

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI188983

UNICEF opublikował raport za 2014 rok. Zwraca w nim uwagę na dzieci poszkodowane podczas bezprecedensowej liczby konfliktów toczących się na świecie. Od Syrii, przez Republikę Środkowoafrykańską, po Ukrainę – wszędzie tam cierpiały dzieci. Ich liczbę UNICEF szacuje na 230 mln. Ponadto w 2014 r. 102 mln ludzi na świecie zostało poszkodowanych na skutek katastrof naturalnych, z czego ponad połowę ofiar stanowiły dzieci.

Ten sam rok, w którym obchodziliśmy 25-lecie Konwencji o prawach dziecka, był również jednym z najbardziej katastrofalnych w skutkach dla dzieci, powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

  • Pod koniec 2014 r. w Gwinei, Liberii i Sierra Leone odnotowano 7 905 zgonów z powodu eboli. Na skutek choroby około 15 000 dzieci straciło jednego bądź oboje rodziców.
  • W Syrii do połowy 2014 r. 7,6 mln ludzi musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania, a ponad 12 mln wymagało pomocy humanitarnej (w tym 6 mln dzieci).
  • W 2014 r. ponad 2 mln dzieci zostało poszkodowanych na skutek konfliktu w Republice Środkowoafrykańskiej. Dzieci były oddzielane od rodziców, ginęły od kul i celowych zamachów, padały ofiarami gwałtów, a niemal 10 000 z nich zostało siłą wcielonych do grup zbrojnych.
  • Na skutek tajfunu Haiyan, który pod koniec 2013 r. uderzył w Filipiny, ucierpiało niemal 5,9 mln dzieci.

Dzięki wsparciu Darczyńców w 2014 r. przychody UNICEF przekroczyły 5 mld dolarów (wzrost o 6,5% w stosunku do 2013 r.). Środki te pozwoliły na dostarczenie pomocy w ponad 300 sytuacjach kryzysowych w 98 państwach świata.

Prowadzone przez UNICEF programy żywnościowe, edukacyjne czy sanitarne stanowiły wsparcie dla milionów dzieci, szczególnie na Filipinach, w Republice Środkowoafrykańskiej, Syrii, Iraku i państwach Afryki Zachodniej, gdzie dzieci były ofiarami eboli.

  • W ubiegłym roku UNICEF zakupił aż 2,7 mld szczepionek dla 100 państw. To liczba wystarczająca dla 40% dzieci na świecie.
  • W 2014 r. UNICEF umożliwił dostęp do edukacji 8,6 mln dzieci dotkniętym kryzysami humanitarnymi.
  • Dzięki wsparciu UNICEF niemal 32 mln ludzi uzyskało dostęp do wody pitnej, a niemal 16 mln do sanitariatów.
  • UNICEF pomógł ponad 85 000 kobiet i dzieci, które doświadczyły przemocy seksualnej.
  • W 2014 r. UNICEF połączył 12 000 dzieci rozdzielonych z bliskimi na skutek sytuacji kryzysowych.

Mimo działań podjętych na tak dużą skalę, nadal wiele pozostaje do zrobienia. Każdego dnia około 17 000 dzieci umiera na skutek chorób, którym umiemy zapobiegać. Niemal 663 mln ludzi na świecie nadal nie ma dostępu do czystej i pitnej wody, a 2,4 mld do sanitariatów. Dużym problemem pozostaje AIDS – to druga najczęstsza przyczyna śmierci wśród nastolatków.

W 2015 roku UNICEF robi wszystko, aby zwiększyć zasięg swoich działań i dotrzeć z pomocą do każdego dziecka. Dlatego dziękując za dotychczasowe zaangażowanie jednocześnie zaapelował do Darczyńców o dalsze wsparcie, które pozwoli na prowadzenie niezbędnych działań na rzecz ratowania życia i zdrowia najbardziej poszkodowanych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.unicef.org/ourstory2014/

Zobacz również

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej
Jan Bratkowski nowym rzecznikiem UNICEF Polska

Jan Bratkowski nowym rzecznikiem UNICEF Polska

Do działu Marketingu i Komunikacji UNICEF Polska dołączył Jan Bratkowski, obejmując funkcję rzecznika.

Więcej
Pięć kluczowych obszarów, w jakich UNICEF pomaga dzieciom w Turcji i Syrii

Pięć kluczowych obszarów, w jakich UNICEF pomaga dzieciom w Turcji i Syrii

Po niszczycielskich trzęsieniach ziemi i licznych wstrząsach wtórnych w Syrii i Turcji liczba ofiar śmiertelnych w obu krajach wynosi obecnie ponad 44 000.

Więcej