W Kamerunie rozpoczęto rutynowe szczepienia przeciwko malarii

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

1,8 tys. dzieci zostało zaszczepionych w ramach rozpoczętego w Kamerunie rutynowego programu szczepień. To pierwszy kraj w Afryce, który na taką skalę prowadzi tego typu akcję. W pierwszej kolejności preparat został podany sześciomiesięcznym niemowlętom, ale to zaledwie początek długotrwałego procesu. Tylko w tym roku zaszczepionych ma zostać 250 tys. dzieci.

W Kamerunie rozpoczęto rutynowe szczepienia przeciwko malarii

© UNICEF/Salomon Marie Joseph Beguel

Szczepionka została certyfikowana przez WHO po pilotażowym wdrożeniu w niektórych krajach afrykańskich. Dostawy preparatu, które dotarły do Kamerunu pod koniec ubiegłego roku, sygnalizowały, że szczepienia przeciwko malarii wychodzą z fazy pilotażowej. Teraz stało się to faktem i jest to pierwszy kraj, który rozpoczął szczepienia w ramach rutynowych programów wspieranych przez GAVI – publiczno-prywatne globalne partnerstwo, którego celem jest zwiększenie dostępu do szczepień w krajach rozwijających się.

UNICEF jako największy światowy dostawca szczepionek, poprzez ich zakup, transport i dystrybucję, odegrał ważną rolę w poszerzaniu zakresu tego projektu w Kamerunie.

Organizujemy także programy szkoleniowe dla personelu medycznego oraz stale wspieramy specjalistów w ich kluczowej roli polegającej na angażowaniu rodziców i społeczności w propagowanie tej ratującej życie inicjatywy.

W Kamerunie rozpoczęto rutynowe szczepienia przeciwko malarii

© UNICEF/Salomon Marie Joseph Beguel

Wykorzystanie szczepionek jest istotne w walce z malarią, szczególnie w przypadku ochrony dzieci, które są najbardziej narażone na najcięższe formy tej choroby. Szczepionka przeciwko niej jest bezpieczna i skuteczna. W samym Kamerunie przyczyniła się do zmniejszenia liczby hospitalizacji i zgonów o ponad jedną trzecią.

W ujęciu globalnym nie należy jednak spodziewać się zmniejszenia częstotliwości występowania malarii w najbliższym czasie ze względu na słabe systemy opieki zdrowotnej, ubóstwo strukturalne i kryzysy wpływające na dostęp do podstawowych usług medycznych i sanitarnych. Co więcej, zmiany klimatyczne i wzrost temperatur zwiększają populację i obszar występowania komarów, a w konsekwencji liczbę przypadków zakażenia malarią.

Najważniejsze informacje

  • Na całym świecie co minutę z powodu malarii umiera dziecko poniżej 5. r. ż.
  • W 2021 r. 95% przypadków zakażenia malarią dotyczyło Afryki.
  • Malaria jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą endemiczną w Kamerunie – to ponad 2 mln zgłaszanych przypadków rocznie. To także główny powód śmierci dzieci poniżej 5. r.ż. w tym kraju.
  • Dzięki lepszemu wykorzystaniu moskitier, nasączonych środkami owadobójczymi i profilaktycznemu leczeniu sezonowemu, wskaźnik zachorowalności w latach 2011-2018 w Kamerunie spadł z 30% do 24%.
  • W styczniu w Kamerunie przeciwko malarii zaszczepiono 1,8 tys. niemowląt.
  • Zgodnie z planem tylko w tym roku w całym kraju szczepienia mają objąć prawie 250 tys. dzieci.

Nie pozwól, aby brak dostępu do pożywienia, lekarstw czy czystej wody odbierał dzieciom życie! Wpłać darowiznę teraz, a my dostarczymy pomoc tam, gdzie dzieci najbardziej jej potrzebują.

W Kamerunie rozpoczęto rutynowe szczepienia przeciwko malarii

© UNICEF/Salomon Marie Joseph Beguel

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej