W Kamerunie rozpoczęto rutynowe szczepienia przeciwko malarii

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

1,8 tys. dzieci zostało zaszczepionych w ramach rozpoczętego w Kamerunie rutynowego programu szczepień. To pierwszy kraj w Afryce, który na taką skalę prowadzi tego typu akcję. W pierwszej kolejności preparat został podany sześciomiesięcznym niemowlętom, ale to zaledwie początek długotrwałego procesu. Tylko w tym roku zaszczepionych ma zostać 250 tys. dzieci.

W Kamerunie rozpoczęto rutynowe szczepienia przeciwko malarii

© UNICEF/Salomon Marie Joseph Beguel

Szczepionka została certyfikowana przez WHO po pilotażowym wdrożeniu w niektórych krajach afrykańskich. Dostawy preparatu, które dotarły do Kamerunu pod koniec ubiegłego roku, sygnalizowały, że szczepienia przeciwko malarii wychodzą z fazy pilotażowej. Teraz stało się to faktem i jest to pierwszy kraj, który rozpoczął szczepienia w ramach rutynowych programów wspieranych przez GAVI – publiczno-prywatne globalne partnerstwo, którego celem jest zwiększenie dostępu do szczepień w krajach rozwijających się.

UNICEF jako największy światowy dostawca szczepionek, poprzez ich zakup, transport i dystrybucję, odegrał ważną rolę w poszerzaniu zakresu tego projektu w Kamerunie.

Organizujemy także programy szkoleniowe dla personelu medycznego oraz stale wspieramy specjalistów w ich kluczowej roli polegającej na angażowaniu rodziców i społeczności w propagowanie tej ratującej życie inicjatywy.

W Kamerunie rozpoczęto rutynowe szczepienia przeciwko malarii

© UNICEF/Salomon Marie Joseph Beguel

Wykorzystanie szczepionek jest istotne w walce z malarią, szczególnie w przypadku ochrony dzieci, które są najbardziej narażone na najcięższe formy tej choroby. Szczepionka przeciwko niej jest bezpieczna i skuteczna. W samym Kamerunie przyczyniła się do zmniejszenia liczby hospitalizacji i zgonów o ponad jedną trzecią.

W ujęciu globalnym nie należy jednak spodziewać się zmniejszenia częstotliwości występowania malarii w najbliższym czasie ze względu na słabe systemy opieki zdrowotnej, ubóstwo strukturalne i kryzysy wpływające na dostęp do podstawowych usług medycznych i sanitarnych. Co więcej, zmiany klimatyczne i wzrost temperatur zwiększają populację i obszar występowania komarów, a w konsekwencji liczbę przypadków zakażenia malarią.

Najważniejsze informacje

  • Na całym świecie co minutę z powodu malarii umiera dziecko poniżej 5. r. ż.
  • W 2021 r. 95% przypadków zakażenia malarią dotyczyło Afryki.
  • Malaria jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą endemiczną w Kamerunie – to ponad 2 mln zgłaszanych przypadków rocznie. To także główny powód śmierci dzieci poniżej 5. r.ż. w tym kraju.
  • Dzięki lepszemu wykorzystaniu moskitier, nasączonych środkami owadobójczymi i profilaktycznemu leczeniu sezonowemu, wskaźnik zachorowalności w latach 2011-2018 w Kamerunie spadł z 30% do 24%.
  • W styczniu w Kamerunie przeciwko malarii zaszczepiono 1,8 tys. niemowląt.
  • Zgodnie z planem tylko w tym roku w całym kraju szczepienia mają objąć prawie 250 tys. dzieci.

Nie pozwól, aby brak dostępu do pożywienia, lekarstw czy czystej wody odbierał dzieciom życie! Wpłać darowiznę teraz, a my dostarczymy pomoc tam, gdzie dzieci najbardziej jej potrzebują.

W Kamerunie rozpoczęto rutynowe szczepienia przeciwko malarii

© UNICEF/Salomon Marie Joseph Beguel

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej