W Kamerunie rozpoczęto rutynowe szczepienia przeciwko malarii

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

1,8 tys. dzieci zostało zaszczepionych w ramach rozpoczętego w Kamerunie rutynowego programu szczepień. To pierwszy kraj w Afryce, który na taką skalę prowadzi tego typu akcję. W pierwszej kolejności preparat został podany sześciomiesięcznym niemowlętom, ale to zaledwie początek długotrwałego procesu. Tylko w tym roku zaszczepionych ma zostać 250 tys. dzieci.

W Kamerunie rozpoczęto rutynowe szczepienia przeciwko malarii

© UNICEF/Salomon Marie Joseph Beguel

Szczepionka została certyfikowana przez WHO po pilotażowym wdrożeniu w niektórych krajach afrykańskich. Dostawy preparatu, które dotarły do Kamerunu pod koniec ubiegłego roku, sygnalizowały, że szczepienia przeciwko malarii wychodzą z fazy pilotażowej. Teraz stało się to faktem i jest to pierwszy kraj, który rozpoczął szczepienia w ramach rutynowych programów wspieranych przez GAVI – publiczno-prywatne globalne partnerstwo, którego celem jest zwiększenie dostępu do szczepień w krajach rozwijających się.

UNICEF jako największy światowy dostawca szczepionek, poprzez ich zakup, transport i dystrybucję, odegrał ważną rolę w poszerzaniu zakresu tego projektu w Kamerunie.

Organizujemy także programy szkoleniowe dla personelu medycznego oraz stale wspieramy specjalistów w ich kluczowej roli polegającej na angażowaniu rodziców i społeczności w propagowanie tej ratującej życie inicjatywy.

W Kamerunie rozpoczęto rutynowe szczepienia przeciwko malarii

© UNICEF/Salomon Marie Joseph Beguel

Wykorzystanie szczepionek jest istotne w walce z malarią, szczególnie w przypadku ochrony dzieci, które są najbardziej narażone na najcięższe formy tej choroby. Szczepionka przeciwko niej jest bezpieczna i skuteczna. W samym Kamerunie przyczyniła się do zmniejszenia liczby hospitalizacji i zgonów o ponad jedną trzecią.

W ujęciu globalnym nie należy jednak spodziewać się zmniejszenia częstotliwości występowania malarii w najbliższym czasie ze względu na słabe systemy opieki zdrowotnej, ubóstwo strukturalne i kryzysy wpływające na dostęp do podstawowych usług medycznych i sanitarnych. Co więcej, zmiany klimatyczne i wzrost temperatur zwiększają populację i obszar występowania komarów, a w konsekwencji liczbę przypadków zakażenia malarią.

Najważniejsze informacje

  • Na całym świecie co minutę z powodu malarii umiera dziecko poniżej 5. r. ż.
  • W 2021 r. 95% przypadków zakażenia malarią dotyczyło Afryki.
  • Malaria jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą endemiczną w Kamerunie – to ponad 2 mln zgłaszanych przypadków rocznie. To także główny powód śmierci dzieci poniżej 5. r.ż. w tym kraju.
  • Dzięki lepszemu wykorzystaniu moskitier, nasączonych środkami owadobójczymi i profilaktycznemu leczeniu sezonowemu, wskaźnik zachorowalności w latach 2011-2018 w Kamerunie spadł z 30% do 24%.
  • W styczniu w Kamerunie przeciwko malarii zaszczepiono 1,8 tys. niemowląt.
  • Zgodnie z planem tylko w tym roku w całym kraju szczepienia mają objąć prawie 250 tys. dzieci.

Nie pozwól, aby brak dostępu do pożywienia, lekarstw czy czystej wody odbierał dzieciom życie! Wpłać darowiznę teraz, a my dostarczymy pomoc tam, gdzie dzieci najbardziej jej potrzebują.

W Kamerunie rozpoczęto rutynowe szczepienia przeciwko malarii

© UNICEF/Salomon Marie Joseph Beguel

Zobacz również

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej
Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin oficjalnie otrzymał tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF Polska jako pierwsze miasto w Wielkopolsce i czwarte w kraju. Przynależność do tego wyjątkowego grona samorządów to efekt kilkuletniej pracy i skutecznych działań na rzecz młodych obywateli miasta, ale też zobowiązanie do konsekwentnego wspierania ich potrzeb w przyszłości.  

Więcej
Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej