Aminata straciła dwoje dzieci z powodu niedożywienia

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
dzieci Afryki

Aminata Coulibaly straciła dwoje dzieci z powodu ciężkiego niedożywienia. Nie zdając sobie sprawy, jak ważne dla rozwoju dziecka jest karmienie go piersią do 6. miesiąca życia, Aminata podawała dzieciom powszechnie spożywane w Mali masło shea i ciepłą wodę.

Mikstura ta wypełniała dziecięce brzuszki dając im poczucie sytości, jednak nie dostarczała ważnych dla rozwoju niemowląt składników odżywczych. Najedzone dzieci zawsze spały długo po posiłku, sprawiając wrażenie, że zostały odpowiednio nakarmione. Tymczasem z tygodnia na tydzień pogłębiało się u nich ostre ciężkie niedożywienie. Aminata nie rozumiała dlaczego jej dzieci odeszły. Nie rozumiała, co robiła źle.

Dziś Aminata jest szczęśliwą mamą Chatty, który karmiony piersią od pierwszych godzin życia rozwija się prawidłowo i jest zdrowy. Co sprawiło, że Aminata zaczęła karmić piersią? Skąd wiedziała, że to proste rozwiązanie jest kluczem do zdrowego rozwoju niemowlęcia? Odpowiedzią na te pytania są działania edukacyjne UNICEF w Mali.

W Mali zaledwie jedno na troje dzieci jest karmione wyłącznie piersią w pierwszych 6. miesiącach życia. Sytuacja wygląda o wiele lepiej niż w latach 90-tych (8% niemowląt karmionych wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia), ale wciąż wiele jest do zrobienia. Dlatego UNICEF, wraz z partnerami, udziela wsparcia lokalnym społecznościom i edukuje matki w zakresie karmienia piersią.

W regionie Sikasso (południowe Mali), gdzie mieszka Aminata, UNICEF organizuje cotygodniowe spotkania z mamami i ich dziećmi, podczas których kobiety dowiadują się o zaletach wyłącznego karmienia piersią, opowiadają o swoich doświadczeniach i problemach. Jest to również doskonała okazja do kontrolowania stanu zdrowia dzieci. Gdy tylko zostaną zauważone oznaki niedożywienia, dzieci otrzymują wysokokaloryczne mleko w proszku bądź saszetki żywności terapeutycznej typu Plumpy’nut, jako uzupełnienie diety. To właśnie na takim spotkaniu Aminata dowiedziała się o znaczeniu wyłącznego karmienia piersią. To uratowało życie jej nowo narodzonego synka. 

Dzieci Mali

W regionie Sikasso schronienia szukało tysiące rodzin, które na skutek konfliktu w północnym Mali, postanowiły opuścić swoje domy. One również zostały objęte programami edukacyjnymi, ale aby kontynuować tego typu działania UNICEF potrzebuje wsparcia Darczyńców.

Zmiana przyzwyczajeń i powtarzanych od pokoleń zachowań, które nie są korzystne dla dzieci, to jedno z najtrudniejszych zadań UNICEF. Uświadamianie matek o zaletach wyłącznego karmienia piersią odbywa się na równi z udzielaniem pomocy niedożywionym dzieciom. Tylko w ten sposób możemy im pomóc kompleksowo. Dlatego apelujemy, wpłać darowiznę i pomóż nam ratować życie dzieci w Mali. Każda darowizna to realna pomoc.

bann1

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej