Aminata straciła dwoje dzieci z powodu niedożywienia

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
dzieci Afryki

Aminata Coulibaly straciła dwoje dzieci z powodu ciężkiego niedożywienia. Nie zdając sobie sprawy, jak ważne dla rozwoju dziecka jest karmienie go piersią do 6. miesiąca życia, Aminata podawała dzieciom powszechnie spożywane w Mali masło shea i ciepłą wodę.

Mikstura ta wypełniała dziecięce brzuszki dając im poczucie sytości, jednak nie dostarczała ważnych dla rozwoju niemowląt składników odżywczych. Najedzone dzieci zawsze spały długo po posiłku, sprawiając wrażenie, że zostały odpowiednio nakarmione. Tymczasem z tygodnia na tydzień pogłębiało się u nich ostre ciężkie niedożywienie. Aminata nie rozumiała dlaczego jej dzieci odeszły. Nie rozumiała, co robiła źle.

Dziś Aminata jest szczęśliwą mamą Chatty, który karmiony piersią od pierwszych godzin życia rozwija się prawidłowo i jest zdrowy. Co sprawiło, że Aminata zaczęła karmić piersią? Skąd wiedziała, że to proste rozwiązanie jest kluczem do zdrowego rozwoju niemowlęcia? Odpowiedzią na te pytania są działania edukacyjne UNICEF w Mali.

W Mali zaledwie jedno na troje dzieci jest karmione wyłącznie piersią w pierwszych 6. miesiącach życia. Sytuacja wygląda o wiele lepiej niż w latach 90-tych (8% niemowląt karmionych wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia), ale wciąż wiele jest do zrobienia. Dlatego UNICEF, wraz z partnerami, udziela wsparcia lokalnym społecznościom i edukuje matki w zakresie karmienia piersią.

W regionie Sikasso (południowe Mali), gdzie mieszka Aminata, UNICEF organizuje cotygodniowe spotkania z mamami i ich dziećmi, podczas których kobiety dowiadują się o zaletach wyłącznego karmienia piersią, opowiadają o swoich doświadczeniach i problemach. Jest to również doskonała okazja do kontrolowania stanu zdrowia dzieci. Gdy tylko zostaną zauważone oznaki niedożywienia, dzieci otrzymują wysokokaloryczne mleko w proszku bądź saszetki żywności terapeutycznej typu Plumpy’nut, jako uzupełnienie diety. To właśnie na takim spotkaniu Aminata dowiedziała się o znaczeniu wyłącznego karmienia piersią. To uratowało życie jej nowo narodzonego synka. 

Dzieci Mali

W regionie Sikasso schronienia szukało tysiące rodzin, które na skutek konfliktu w północnym Mali, postanowiły opuścić swoje domy. One również zostały objęte programami edukacyjnymi, ale aby kontynuować tego typu działania UNICEF potrzebuje wsparcia Darczyńców.

Zmiana przyzwyczajeń i powtarzanych od pokoleń zachowań, które nie są korzystne dla dzieci, to jedno z najtrudniejszych zadań UNICEF. Uświadamianie matek o zaletach wyłącznego karmienia piersią odbywa się na równi z udzielaniem pomocy niedożywionym dzieciom. Tylko w ten sposób możemy im pomóc kompleksowo. Dlatego apelujemy, wpłać darowiznę i pomóż nam ratować życie dzieci w Mali. Każda darowizna to realna pomoc.

bann1

Zobacz również

DE LEGE ARTIS kolejny rok w programie „Firma z Sercem”

DE LEGE ARTIS kolejny rok w programie „Firma z Sercem”

DE LEGE ARTIS Sp. z o.o. przedłużyła udział w programie „Firma z Sercem”. Wspólnie z UNICEF Polska dba o to, aby każde dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, ciesząc się pełnym zdrowiem i bezpieczeństwem.

Więcej
Wyniki ankiety Europe Kids Want 2024

Jakiej Europy chcą dzieci? Sprawdź wyniki ankiety Europe Kids Want 2024

Konflikty zbrojne oraz zdrowie psychiczne – to obszary, z którymi wiążą się najpoważniejsze obawy dzieci i młodzieży w Unii Europejskiej. Znamy wyniki ankiety Europe Kids Want 2024, która została opracowana we współpracy z dziećmi i dotyczyła najważniejszych dla nich tematów.

Więcej
UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Współczesna dynamiczna i złożona rzeczywistość gospodarcza coraz częściej pokazuje, że efektywnie prowadzony biznes powinien brać pod uwagę także kwestie społeczne i humanitarne. O wzajemnych benefitach dobrze zbudowanych i starannie prowadzonych relacji sektora pozarządowego oraz świata biznesu mówić będzie Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 7-9 maja 2024 r. w Katowicach.

Więcej