Aminata straciła dwoje dzieci z powodu niedożywienia

dzieci Afryki

Aminata Coulibaly straciła dwoje dzieci z powodu ciężkiego niedożywienia. Nie zdając sobie sprawy, jak ważne dla rozwoju dziecka jest karmienie go piersią do 6. miesiąca życia, Aminata podawała dzieciom powszechnie spożywane w Mali masło shea i ciepłą wodę.

Mikstura ta wypełniała dziecięce brzuszki dając im poczucie sytości, jednak nie dostarczała ważnych dla rozwoju niemowląt składników odżywczych. Najedzone dzieci zawsze spały długo po posiłku, sprawiając wrażenie, że zostały odpowiednio nakarmione. Tymczasem z tygodnia na tydzień pogłębiało się u nich ostre ciężkie niedożywienie. Aminata nie rozumiała dlaczego jej dzieci odeszły. Nie rozumiała, co robiła źle.

Dziś Aminata jest szczęśliwą mamą Chatty, który karmiony piersią od pierwszych godzin życia rozwija się prawidłowo i jest zdrowy. Co sprawiło, że Aminata zaczęła karmić piersią? Skąd wiedziała, że to proste rozwiązanie jest kluczem do zdrowego rozwoju niemowlęcia? Odpowiedzią na te pytania są działania edukacyjne UNICEF w Mali.

W Mali zaledwie jedno na troje dzieci jest karmione wyłącznie piersią w pierwszych 6. miesiącach życia. Sytuacja wygląda o wiele lepiej niż w latach 90-tych (8% niemowląt karmionych wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia), ale wciąż wiele jest do zrobienia. Dlatego UNICEF, wraz z partnerami, udziela wsparcia lokalnym społecznościom i edukuje matki w zakresie karmienia piersią.

W regionie Sikasso (południowe Mali), gdzie mieszka Aminata, UNICEF organizuje cotygodniowe spotkania z mamami i ich dziećmi, podczas których kobiety dowiadują się o zaletach wyłącznego karmienia piersią, opowiadają o swoich doświadczeniach i problemach. Jest to również doskonała okazja do kontrolowania stanu zdrowia dzieci. Gdy tylko zostaną zauważone oznaki niedożywienia, dzieci otrzymują wysokokaloryczne mleko w proszku bądź saszetki żywności terapeutycznej typu Plumpy’nut, jako uzupełnienie diety. To właśnie na takim spotkaniu Aminata dowiedziała się o znaczeniu wyłącznego karmienia piersią. To uratowało życie jej nowo narodzonego synka. 

Dzieci Mali

W regionie Sikasso schronienia szukało tysiące rodzin, które na skutek konfliktu w północnym Mali, postanowiły opuścić swoje domy. One również zostały objęte programami edukacyjnymi, ale aby kontynuować tego typu działania UNICEF potrzebuje wsparcia Darczyńców.

Zmiana przyzwyczajeń i powtarzanych od pokoleń zachowań, które nie są korzystne dla dzieci, to jedno z najtrudniejszych zadań UNICEF. Uświadamianie matek o zaletach wyłącznego karmienia piersią odbywa się na równi z udzielaniem pomocy niedożywionym dzieciom. Tylko w ten sposób możemy im pomóc kompleksowo. Dlatego apelujemy, wpłać darowiznę i pomóż nam ratować życie dzieci w Mali. Każda darowizna to realna pomoc.

bann1

Zobacz również

UNICEF Polska - Światowy Dzień Walki z Polio

Na pierwszej linii w walce z polio

24 października przypada Światowy Dzień Walki z Polio

Więcej
UNICEF Polska - 1 na 6 dzieci żyje w skrajnym ubóstwie

UNICEF i Bank Światowy: 1 na 6 dzieci żyje w skrajnym ubóstwie

Szacuje się, że 1 na 6 dzieci jeszcze przed pandemią żyło w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie.

Więcej
UNICEF Polska - Przystań w sieci

Facebook, NASK i UNICEF Polska uruchamiają „Przystań w sieci” - ogólnopolski program szkoleniowy dla nauczycieli i uczniów

Aby wziąć udział w projekcie, nauczyciele powinni zarejestrować się na platformie przystanwsieci.pl.

Więcej