Aya, Abdul, Safaa – dzieci z Syrii, którym pomagacie

aya

Historia Ayi - Syria

15-letnia Aya każdego popołudnia uczęszcza do wspieranego przez UNICEF szkolnego klubu w Homs. Zawsze przychodzi z 16-letnią siostrą i 10-letnim bratem. Dodatkowe lekcje pozwalają im nadrobić zaległości w nauce. Z powodu konfliktu w Syrii rodzeństwo przez dłuższy czas nie uczęszczało do szkoły.

Ponad dwa lata temu Aya wraz z rodziną musiała opuścić przedmieścia Homs, gdzie znajdował się ich dom. Miejsce, w którym mieszkali zostało doszczętnie zniszczone na skutek walk i rodzina nie ma możliwości powrotu do domu.

Dziewczynka mieszka u krewnych w Homs. Siedem osób dzieli jeden mały pokój. Ale ograniczona powierzchnia nie jest ich największym zmartwieniem. W domu są problemy z ogrzewaniem i, jak mówi Aya, teraz jest nam bardzo zimno.

We wspieranej przez UNICEF szkole, Aya uczęszcza na zajęcia z matematyki, fizyki, chemii, języka arabskiego, angielskiego i francuskiego.  Najbardziej lubię matematykę, mówi Aya, która chciałaby zostać architektem. 

04-Hamid-Abdul-LBN-2013-Noorani-0010

Historia Abdula – Liban

Nie pamiętam nic z okresu, kiedy mieszkaliśmy w Syrii. Byłem mały, kiedy opuszczaliśmy kraj. Pamiętam tylko, że bardzo długo jechaliśmy samochodem, aż w końcu znaleźliśmy schronienie u mojego wujka. Ma on bardzo dużą rodzinę i wszyscy mieszkają w jednym namiocie. Nas było ośmioro, dlatego musieliśmy zbudować swój własny namiot.

7-letni Abdul Hamid mieszka w Telabiad, namiotowym miasteczku w dolinie Baalbek w Libanie.

Abdul przyjechał do Telabiad dwa lata temu, kiedy miał zaledwie 5 lat. Wcześniej mieszkał w Homs w Syrii. Przez dłuższy czas chłopiec w ogóle nie uczęszczał do szkoły, ale od dwóch miesięcy ma taką możliwość. W miasteczku namiotowym otwarto nową placówkę szkolną. Bardzo się cieszę, że mogę chodzić do szkoły! Na początku nic nie umiałem, a teraz uczę się jak pisać po angielsku i arabsku. Bardzo mi przykro, że z powodu ostatnich ulewnych deszczy szkoła została zamknięta. Mam nadzieję, że szybko tam wrócę, mówi Abdul. 

12-Safa-IRQ-2013-Noorani-0281

Historia Safaay – Irak

Jest mi smutno, ale nie poddam się.

Safaa ma 12 lat i mieszka z rodziną w obozie dla syryjskich uchodźców w Erbil w Iraku.

Opisując przeżycia związane z opuszczeniem Syrii, Safaa często załamuje głos i zaczyna szlochać. Namiot, który stał się jej tymczasowym domem, zamieszkuje dziewięć osób. Cała rodzina stara się dostosować do panujących warunków i cieszyć tym co ma. Safaa bardzo lubi uczęszczać do tymczasowej szkoły otwartej w obozie, cieszy się z każdej lekcji. Wszystko co możemy zrobić to uśmiechać się i cieszyć, bo to jest nasze życie. Bawimy się, śmiejemy, ale wieczorami jest nam czasami trochę smutno, mówi Safaa.

Stracone pokolenie

Konflikt zbrojny w Syrii trwa już prawie trzy lata, a sytuacja najmłodszych mieszkańców tego kraju od samego początku jest bardzo trudna. W tym czasie 1,2 mln syryjskich dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia kraju, a ponad 4,2 mln musiały uciekać w inne części Syrii. UNICEF pomaga tym dzieciom od początku konfliktu, a jest to możliwe dzięki wsparciu Darczyńców z całego świata. W 2013 roku zaapelowaliśmy o pomoc również do Darczyńców w Polsce. 

Wspólnie, udało nam się zebrać 186 570 PLN. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli zbiórkę i pomogli takim dzieciom z Syrii, jak Aya, Abdul czy Safaa.

Podsumowanie akcji

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej