Aya – jedno z miliona syryjskich dzieci-uchodźców

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Jedno z miliona syryjskich dzieci-uchodźców

Jej uśmiech jest zaraźliwy. Jest pełna energii, chętna do zabawy i utalentowana. 8-letnia Aya od dwóch lat nie chodzi do szkoły, ale bardzo lubi się uczyć. Każdego dnia, z pomocą starszej siostry Essaf, ćwiczy czytanie i pisanie. Dziewczynki mieszkają w prowizorycznym domu – namiocie dla syryjskich uchodźców w Dolinie Bekaa w Libanie. To miejsce stało się ich domem na zbyt długo.

Niepewna przyszłość

„Aya jest jedynym naszym dzieckiem, które nie chodzi do szkoły, oprócz córki, która jest niepełnosprawna. Wszystkie pozostałe są wykształcone” wyjaśnia ojciec Ayi, Mohammed.

Chciałabym być lekarzem, aby móc nieść pomoc dzieciom”, mówi Aya. „Jeśli przyjdą do mnie po pomoc, a nie będą mieć pieniędzy, dam im leki, wypiszę receptę oraz zrobię zastrzyk, aby mogły poczuć się lepiej.”

Aya miała możliwość uczęszczania do szkoły w Libanie, ale rodzina nie była w stanie sfinansować jej edukacji. Koszty dojazdu, które miesięcznie wynoszą 20 USD, okazały się dla nich zbyt wysokie. Bracia Ayi pomagają w pracy na polu, ale podstawowym źródłem utrzymania są bony żywnościowe, które dostają od UNHCR. Aya nie ma wyboru, musi zostać w domu.

Syryjskie dzieci

Niechlubna liczba

Ponad milion syryjskich dzieci, takich jak Aya, zmuszonych zostało do opuszczenia ojczyzny. „Milion dzieci-uchodźców to nie tylko liczba”, powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. „To dzieci wygnane z domów, często rozdzielone z rodzinami, dzieci, których dramat możemy tylko próbować pojąć.”

Przerażające statystyki

Dzieci stanowią ponad połowę wszystkich syryjskich uchodźców. Ponad 768 tysięcy z nich ma mniej niż 11 lat. W większości przebywają na terenie Egiptu, Iraku, Jordanii, Libanu i Turcji. Ponad 3 500 dzieci, które przekroczyły granice, to dzieci pozbawione opieki dorosłych lub oddzielone od rodzin. Te, które zostały w kraju, każdego dnia narażone są na przemoc i wykorzystanie.

Według Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka (UNHCR), w czasie konfliktu zginęło już ponad 7 000 najmłodszych mieszkańców Syrii. Ponad 2 miliony dzieci zostało przesiedlonych w obrębie kraju.

Jedno z miliona dzieci

UNICEF i UNHCR od początku konfliktu w Syrii wspierają miliony poszkodowanych rodzin. Od rejestracji urodzeń, przeprowadzania kampanii szczepień, po zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej, sanitariatów, edukacji i podstawowej opieki medycznej -  robimy wszystko, aby dotrzeć do potrzebujących. Zapewniliśmy dostęp do czystej wody pitnej ponad 222 tysiącom osób, prawie 167 tys. dzieci-uchodźców otrzymało psychologiczne wsparcie, a ponad 118 tys. z nich może kontynuować naukę w tymczasowych szkołach.

To ogromna operacja humanitarna - jedna z największych, jakie UNICEF kiedykolwiek podjął. Ale to nie wystarczy. Każdego dnia przybywa uchodźców, a kraje ościenne nie radzą sobie z ich przyjmowaniem.

NIE MOŻEMY ZOSTAWIĆ ICH W POTRZEBIE.

Dzieci, takie jak 8-letnia Aya, czekają na Twoją pomoc. Prosimy, przekaż darowiznę i okaż im wsparcie. 

Pomagam teraz!

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej