Bliźniaki – podwójna radość, podwójna odpowiedzialność

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Afshan Keerio jest położną we wspieranej przez Darczyńców UNICEF małej klinice w Shahdadpur (południowo-wschodni Pakistan). Mimo że warunki w których pracuje są bardzo surowe, z uśmiechem na twarzy opiekuje się przebywającymi tam kobietami w ciąży.

Afshan codziennie mierzy pacjentkom ciśnienie krwi, osłuchuje płód, rozmawia z kobietami i przygotowuje je do porodu. Położna tłumaczy również pacjentkom jak ważne są szczepienia i karmienie piersią. Część swoich obowiązków Afshan wykonuje poza terenem kliniki - asystuje przy porodach odbywających się w domu, na terenach wiejskich w okolicy Shahdadpur.

uni86320

„Bardzo lubię swoją pracę, szczególnie kiedy mogę wspierać kobiety podczas porodu w domu. Na 16 wiosek, w których pracuję, jestem jedyną położną. Obowiązków jest więc co niemiara, ale przez to czuję, jak bardzo moja praca jest potrzebna.”

Niebezpieczeństwo komplikacji

Afshan asystuje średnio przy 12 porodach w miesiącu. Jak wynika z jej doświadczeń, w około 2-3 przypadkach w miesiącu, przy rozwiązaniu dochodzi do komplikacji okołoporodowych. W Pakistanie większość ciężarnych kobiet decyduje się na poród w domu, dlatego za każdym razem, gdy występują nieprawidłowości, Afshan musi jak najszybciej udzielić noworodkom profesjonalnej pomocy i przetransportować je do najbliższej kliniki. Mimo ogromnego stresu, kobieta czuje się pewnie, ponieważ łączy doświadczenie z wiedzą, którą kiedyś zdobyła na organizowanych przez UNICEF bezpłatnych szkoleniach dla położnych.
Afshan jest szczęśliwa za każdym razem, kiedy może pomóc przyszłej mamie bezpiecznie przeżyć poród. Jeden z takich przypadków wspomina jednak bardzo szczególnie. Położna nigdy nie zapomni, jak asystowała przy porodzie bliźniaków.

blizniaki

„Kiedy nie ma się dostępu do profesjonalnego sprzętu, przy porodzie bliźniaków czuje się podwójną odpowiedzialność. Nie mogę przekonywać tych kobiet by rodziły w szpitalu, to ich wybór. Dlatego muszę zrobić wszystko co w mojej mocy, by zapewnić im bezpieczeństwo w domu. Poród bliźniaków wspominać będę do końca życia. Wciąż pamiętam ile ważyły tuż po narodzinach!”

Opieka medyczna tylko dla nielicznych

W Pakistanie 2/3 kobiet nie ma dostępu do profesjonalnej opieki medycznej podczas porodu. Problem ten dotyczy jednak nie tylko Pakistanu - jest powszechny w wielu krajach rozwijających się, szczególnie na obszarach wiejskich.

uni86299

Wierzymy, że dzięki wsparciu Darczyńców UNICEF możemy zmienić tę sytuację. Organizując bezpłatne szkolenia dla położnych oraz wyposażając je w profesjonalny sprzęt do odbierania porodów dajemy szansę tysiącom kobiet w ciąży i ich pociechom na bezpieczne rozwiązanie.
Nikt z nas nie wybiera miejsca swoich narodzin. Każda ciężarna kobieta i jej nowo narodzone dziecko zasługują na profesjonalne wsparcie, by w spokojny i bezpieczny sposób przeżyć tak ważne w ich życiu chwile. Ty możesz im to zapewnić. Niezależnie od miejsca, gdzie ten cud narodzin się właśnie dzieje.

banner_blizniaki

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej