Chaos i przemoc w mieście Mosul. Tysiące irackich dzieci zagrożonych.

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI141801_Iraq

UNICEF jest przerażony ostrzałami z moździerzy wymierzonymi prosto w szkołę w irackim mieście Mosul, których ofiarą padło wiele dzieci. Ataki te były częścią starć pomiędzy bojownikami a siłami rządowymi, jakie miały miejsce 7 czerwca br.. Władze podają, że około pół miliona Irakijczyków, z czego połowa to dzieci, zmuszonych zostało do opuszczenia swoich domów na skutek wybuchu zamieszek w mieście Mosul. 

Dzieci znalazły się w niebezpiecznej sytuacji. W trakcie jednej nocy ich życie rozpadło się na kawałki mówi Marzio Babille, Reprezentant UNICEF w Iraku.

Tysiące dzieci schroniło się w szkołach, szpitalach i meczetach poza Mosulem. Wiele z nich pozostaje bez dostępu do czystej wody pitnej, sanitariatów i ochrony przed palącym słońcem. UNICEF otrzymał informacje, że w Mosulu, drugim co do wielkości mieście Iraku, nie działa żaden z pięciu szpitali. Sklepy i bazary zostały zamknięte.

Sytuacja jest groźna i nadal się pogarsza mówi Babille. Dzieci nie mogą czekać. Musimy zapewnić  im czystą wodę, schronienie, żywność i ochronę.

UNICEF wraz z partnerami pracują nad tym, aby sprostać rosnącym potrzebom rodzin i dzieci, które zostały przesiedlone lub nadal pozostają w mieście. Najpilniejsze potrzeby to woda pitna, urządzenia sanitarne oraz szczepienia, które są decydujące w ochronie dzieci przed coraz częstszymi przypadkami polio i odry.

Apel UNICEF o wsparcie działań humanitarnych w Iraku jeszcze przed wybuchem fali przemocy sfinansowany był jedynie w 16 procentach. Tymczasem gwałtownie pogłębiający się kryzys spowoduje dodatkowy wzrost potrzeb ludności.

Obecnie jest to miejsce największego kryzysu w Iraku, ale dramatyczna sytuacja jest także w Anbar, gdzie mieszkają uchodźcy wewnętrzni i na północy kraju, gdzie przebywają Syryjczycy dodaje Babille.

Jestes-potrzebny_bann

 

Zobacz również

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej
Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin oficjalnie otrzymał tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF Polska jako pierwsze miasto w Wielkopolsce i czwarte w kraju. Przynależność do tego wyjątkowego grona samorządów to efekt kilkuletniej pracy i skutecznych działań na rzecz młodych obywateli miasta, ale też zobowiązanie do konsekwentnego wspierania ich potrzeb w przyszłości.  

Więcej
Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej