Chaos i przemoc w mieście Mosul. Tysiące irackich dzieci zagrożonych.

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI141801_Iraq

UNICEF jest przerażony ostrzałami z moździerzy wymierzonymi prosto w szkołę w irackim mieście Mosul, których ofiarą padło wiele dzieci. Ataki te były częścią starć pomiędzy bojownikami a siłami rządowymi, jakie miały miejsce 7 czerwca br.. Władze podają, że około pół miliona Irakijczyków, z czego połowa to dzieci, zmuszonych zostało do opuszczenia swoich domów na skutek wybuchu zamieszek w mieście Mosul. 

Dzieci znalazły się w niebezpiecznej sytuacji. W trakcie jednej nocy ich życie rozpadło się na kawałki mówi Marzio Babille, Reprezentant UNICEF w Iraku.

Tysiące dzieci schroniło się w szkołach, szpitalach i meczetach poza Mosulem. Wiele z nich pozostaje bez dostępu do czystej wody pitnej, sanitariatów i ochrony przed palącym słońcem. UNICEF otrzymał informacje, że w Mosulu, drugim co do wielkości mieście Iraku, nie działa żaden z pięciu szpitali. Sklepy i bazary zostały zamknięte.

Sytuacja jest groźna i nadal się pogarsza mówi Babille. Dzieci nie mogą czekać. Musimy zapewnić  im czystą wodę, schronienie, żywność i ochronę.

UNICEF wraz z partnerami pracują nad tym, aby sprostać rosnącym potrzebom rodzin i dzieci, które zostały przesiedlone lub nadal pozostają w mieście. Najpilniejsze potrzeby to woda pitna, urządzenia sanitarne oraz szczepienia, które są decydujące w ochronie dzieci przed coraz częstszymi przypadkami polio i odry.

Apel UNICEF o wsparcie działań humanitarnych w Iraku jeszcze przed wybuchem fali przemocy sfinansowany był jedynie w 16 procentach. Tymczasem gwałtownie pogłębiający się kryzys spowoduje dodatkowy wzrost potrzeb ludności.

Obecnie jest to miejsce największego kryzysu w Iraku, ale dramatyczna sytuacja jest także w Anbar, gdzie mieszkają uchodźcy wewnętrzni i na północy kraju, gdzie przebywają Syryjczycy dodaje Babille.

Jestes-potrzebny_bann

 

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej