Chcemy, aby dzieci w Sierra Leone przestały umierać

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Chcemy, aby dzieci w Sierra Leone przestały umierać

Na zakurzonych ulicach przemieści Freetown powoli zaczyna robić się tłoczno. Mimo tego panuje cisza. Wiele osób przychodzi tutaj w poszukiwaniu pracy, każdy stara się jakoś przetrwać. Ubóstwo jest normą.

Tych dorosłych można uznać za szczęściarzy. Oni przeżyli swoje dzieciństwo. Sierra Leone jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, a jego mieszkańcy są narażeni na szereg śmiertelnych chorób. Najbardziej cierpią dzieci. Wiele z nich umiera z powodu chorób, którym umiemy zapobiegać.

W Sierra Leone odnotowuje się bardzo wysoką umieralność wśród noworodków i dzieci. Około 20% z nich umiera przed 5. urodzinami, mówi dr Nuhu Maksha, odpowiedzialny z ramienia UNICEF za kampanie szczepień w Sierra Leone.

Jedną z najbardziej skutecznych interwencji medycznych, aby uchronić te dzieci przed śmiercią, jest szczepienie. Jak zostało udowodnione, to jedna z najlepszych metod, aby ratować życie dzieci na wielką skalę, dodaje.

W tak biednym, wyniszczonym przez wojnę domową kraju, jak Sierra Leone, ludzie potrzebują pomocy w dostępie do szczepień. Rząd nie ma środków na rozbudowę infrastruktury medycznej i choć z roku na rok sytuacja ulega poprawie, stan służby zdrowia wciąż pozostawia wiele do życzenia.

Dlatego UNICEF wspiera funkcjonowanie ośrodków zdrowia w Sierra Leone. Oprócz walki z malarią, niedożywieniem czy zapewnianiem dostępu do wody pitnej, jednym z głównych programów są szczepienia. 

Chcemy, aby dzieci przestały umierać

W jednej z takich klinik spotykamy mamy malutkiego Sorie i małej Mariatu. Dzięki wsparciu Darczyńców UNICEF ich dzieci właśnie zostały zaszczepione przeciwko gruźlicy.

Pragniemy zapewnić szczepienia wszystkim dzieciom w Sierra Leone, ale to przedsięwzięcie może się udać tylko z pomocą Darczyńców, mówi dr Nuhu Maksha.

Przeprowadzanie kampanii szczepień w takim kraju jak Sierra Leone, to ogromne wyzwanie logistyczne. Aby dotrzeć do dzieci mieszkających w najdalszych zakątkach kraju, lekarze i pielęgniarki muszą podróżować z całym sprzętem, często pokonując długie dystanse.

To jest ogromne wyzwanie. Po pierwsze, z powodu odległości do pokonania, a po drugie, z powodu walki z czasem. Od momentu wyprodukowania, szczepionki muszą być przechowywane i transportowane w odpowiednich warunkach, umożliwiających zachowanie ich trwałości i skuteczności, nawet jeśli temperatura otoczenia jest bliska 40°C, mówi Dr Maksha.

Pomimo tych trudności, widać zmiany. Liczba dzieci szczepionych przeciwko najgroźniejszym chorobom, takim jak odra, gruźlica czy polio, sukcesywnie wzrasta. Dzięki Twojej pomocy chcemy dotrzeć do tych dzieci, które wciąż czekają na szczepionkę.

Chcemy, aby dzieci w Sierra Leone przestały umierać. Dlatego dzisiaj prosimy Cię o wsparcie. Przekaż darowiznę i podaruj szczepionkę ratującą życie. 

baner900x324_popr

Zobacz również

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej
Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

Wykluczenie transportowe utrudnia polskim dzieciom edukację

44% młodych osób, które wzięły udział w badaniu UNICEF Polska, dotyczącym wykluczenie transportowego, przyznaje, że kierowało się dostępnością transportu publicznego podczas podejmowania decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Więcej