Cholera odbiera życie dzieciom w Mali

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI98194

W wiosce Sirakoro (region Mopti) jest słoneczny, upalny dzień. Dzieci z pobliskiej szkoły, ich rodzice oraz nauczyciele wracają właśnie ze spotkania z przedstawicielami UNICEF. Rozmawiali o przestrzeganiu zasad higieny i o tym, jakie ma to znaczenie dla ich życia i zdrowia.

13-letni Bouba Diongo tak podsumowuje, czego dowiedział się na spotkaniu - „Nauczyciel tłumaczył nam, że gdy chcemy skorzystać z toalety, koniecznie musimy zabrać ze sobą mydełko i wodę. Po wszystkim, musimy umyć ręce. Ta prosta czynność uchroni nas przed wieloma groźnymi chorobami, takimi jak cholera.”

Edukacja podstawą zmian

UNICEF wraz z partnerami odwiedza szkoły w całym Mali, organizując tego typu spotkania nie tylko z dziećmi, ale również ich rodzicami i nauczycielami. Inicjatywa ta znana jest pod nazwą WASH (Water, Sanitation and Hygiene). Wszyscy dowiadują się wówczas, że zwykłe mycie rąk czystą wodą jest podstawą przeciwdziałania zachorowaniom na cholerę, chorobę, która mieszkańcom Mali jest niestety dobrze znana. Mycie rąk przeciwdziała rozprzestrzenianiu się przecinkowca cholery, bakterii, która wywołuje cholerę.

Jak pokazuje praktyka, tego typu działania są bardzo potrzebne mieszkańcom okolicznych terenów. Zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej i sanitariatów jest równie ważne, jak edukacja w zakresie przestrzegania zasad higieny. Tylko w ten sposób możemy walczyć z cholerą, która odbiera życie najbardziej zagrożonym, czyli dzieciom”, mówi Jérémie Toubkiss, przedstawiciel UNICEF ds. Wody i Higieny. 

Po szkoleniu przeprowadzonym przez przedstawicieli UNICEF, rodzice opowiadają o problemach z dostępem do czystej wody pitnej. W ostatnim czasie zepsuła się pompa, która była jedynym źródłem wody dla dzieci uczęszczających do szkoły. Brakuje również środków, aby dokończyć budowę sanitariatów – oddzielnych dla dziewczynek i chłopców.

UNI98227

Jak opowiada jeden z lokalnych nauczycieli, dzieci bardzo lubią zajęcia na temat higieny. W szkole założony został nawet specjalny klub, w ramach którego uczniowie dbają o porządek w szkole oraz opowiadają o dobrych praktykach. Co więcej, wiedzę tę przynoszą do domu i dzielą się nią z rodziną.

Mieszkańcy wioski Sirakoro wiele razy walczyli z epidemią cholery. Choroba ta, szczególnie w porze deszczowej, zagraża życiu tysiącom dzieci w Mali. To między innymi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej, w kraju tym co szóste dziecko umiera przed swoimi piątymi urodzinami. Zmiana zachowań i edukacja w zakresie przestrzegania zasad higieny jest kluczem do rozwiązania problemu, o ile zapewniony zostanie dzieciom dostęp do czystej wody pitnej i sanitariatów. Temu wyzwaniu mieszkańcy wioski Sirakoro nie są w stanie sprostać. Brakuje im środków, aby zainstalować nową pompę, czy dokończyć budowę sanitariatów.

UNICEF robi wszystko, aby wspomagać społeczności takie jak ta z wioski w Sirakoro, ale aby działać, potrzebujemy wsparcia Darczyńców. Chcemy im pomóc, ale możemy to osiągnąć tylko działając razem. Dlatego prosimy, przekaż darowiznę i działaj z UNICEF. Twoją wpłatę przeznaczymy na ratowanie życia dzieci w Mali.

baner_Mali

Zobacz również

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

W pierwszym tygodniu 2025 roku w Strefie Gazy zginęło co najmniej 74 dzieci, które zostały zabite podczas nocnych ataków w Gazie i Khan Younis, a także na południu, w Al Mawasi – w strefie wskazanej jako „bezpieczna”.

Więcej
5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Skala potrzeb humanitarnych dzieci osiągnęła historyczne maksimum. Szacujemy, że ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2025 roku, m.in. w Afganistanie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Strefie Gazy i Libanie, gdzie potrzeby są największe.

Więcej
Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Wpływ konfliktów zbrojnych na życie dzieci osiągnął w 2024 roku rekordowo niszczycielski poziom. Nigdy wcześniej tak wielu najmłodszych nie mieszkało w strefach działań zbrojnych ani nie zostało przymusowo przesiedlonych.

Więcej