Cholera odbiera życie dzieciom w Mali

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI98194

W wiosce Sirakoro (region Mopti) jest słoneczny, upalny dzień. Dzieci z pobliskiej szkoły, ich rodzice oraz nauczyciele wracają właśnie ze spotkania z przedstawicielami UNICEF. Rozmawiali o przestrzeganiu zasad higieny i o tym, jakie ma to znaczenie dla ich życia i zdrowia.

13-letni Bouba Diongo tak podsumowuje, czego dowiedział się na spotkaniu - „Nauczyciel tłumaczył nam, że gdy chcemy skorzystać z toalety, koniecznie musimy zabrać ze sobą mydełko i wodę. Po wszystkim, musimy umyć ręce. Ta prosta czynność uchroni nas przed wieloma groźnymi chorobami, takimi jak cholera.”

Edukacja podstawą zmian

UNICEF wraz z partnerami odwiedza szkoły w całym Mali, organizując tego typu spotkania nie tylko z dziećmi, ale również ich rodzicami i nauczycielami. Inicjatywa ta znana jest pod nazwą WASH (Water, Sanitation and Hygiene). Wszyscy dowiadują się wówczas, że zwykłe mycie rąk czystą wodą jest podstawą przeciwdziałania zachorowaniom na cholerę, chorobę, która mieszkańcom Mali jest niestety dobrze znana. Mycie rąk przeciwdziała rozprzestrzenianiu się przecinkowca cholery, bakterii, która wywołuje cholerę.

Jak pokazuje praktyka, tego typu działania są bardzo potrzebne mieszkańcom okolicznych terenów. Zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej i sanitariatów jest równie ważne, jak edukacja w zakresie przestrzegania zasad higieny. Tylko w ten sposób możemy walczyć z cholerą, która odbiera życie najbardziej zagrożonym, czyli dzieciom”, mówi Jérémie Toubkiss, przedstawiciel UNICEF ds. Wody i Higieny. 

Po szkoleniu przeprowadzonym przez przedstawicieli UNICEF, rodzice opowiadają o problemach z dostępem do czystej wody pitnej. W ostatnim czasie zepsuła się pompa, która była jedynym źródłem wody dla dzieci uczęszczających do szkoły. Brakuje również środków, aby dokończyć budowę sanitariatów – oddzielnych dla dziewczynek i chłopców.

UNI98227

Jak opowiada jeden z lokalnych nauczycieli, dzieci bardzo lubią zajęcia na temat higieny. W szkole założony został nawet specjalny klub, w ramach którego uczniowie dbają o porządek w szkole oraz opowiadają o dobrych praktykach. Co więcej, wiedzę tę przynoszą do domu i dzielą się nią z rodziną.

Mieszkańcy wioski Sirakoro wiele razy walczyli z epidemią cholery. Choroba ta, szczególnie w porze deszczowej, zagraża życiu tysiącom dzieci w Mali. To między innymi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej, w kraju tym co szóste dziecko umiera przed swoimi piątymi urodzinami. Zmiana zachowań i edukacja w zakresie przestrzegania zasad higieny jest kluczem do rozwiązania problemu, o ile zapewniony zostanie dzieciom dostęp do czystej wody pitnej i sanitariatów. Temu wyzwaniu mieszkańcy wioski Sirakoro nie są w stanie sprostać. Brakuje im środków, aby zainstalować nową pompę, czy dokończyć budowę sanitariatów.

UNICEF robi wszystko, aby wspomagać społeczności takie jak ta z wioski w Sirakoro, ale aby działać, potrzebujemy wsparcia Darczyńców. Chcemy im pomóc, ale możemy to osiągnąć tylko działając razem. Dlatego prosimy, przekaż darowiznę i działaj z UNICEF. Twoją wpłatę przeznaczymy na ratowanie życia dzieci w Mali.

baner_Mali

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej