Cholera odbiera życie dzieciom w Mali

UNI98194

W wiosce Sirakoro (region Mopti) jest słoneczny, upalny dzień. Dzieci z pobliskiej szkoły, ich rodzice oraz nauczyciele wracają właśnie ze spotkania z przedstawicielami UNICEF. Rozmawiali o przestrzeganiu zasad higieny i o tym, jakie ma to znaczenie dla ich życia i zdrowia.

13-letni Bouba Diongo tak podsumowuje, czego dowiedział się na spotkaniu - „Nauczyciel tłumaczył nam, że gdy chcemy skorzystać z toalety, koniecznie musimy zabrać ze sobą mydełko i wodę. Po wszystkim, musimy umyć ręce. Ta prosta czynność uchroni nas przed wieloma groźnymi chorobami, takimi jak cholera.”

Edukacja podstawą zmian

UNICEF wraz z partnerami odwiedza szkoły w całym Mali, organizując tego typu spotkania nie tylko z dziećmi, ale również ich rodzicami i nauczycielami. Inicjatywa ta znana jest pod nazwą WASH (Water, Sanitation and Hygiene). Wszyscy dowiadują się wówczas, że zwykłe mycie rąk czystą wodą jest podstawą przeciwdziałania zachorowaniom na cholerę, chorobę, która mieszkańcom Mali jest niestety dobrze znana. Mycie rąk przeciwdziała rozprzestrzenianiu się przecinkowca cholery, bakterii, która wywołuje cholerę.

Jak pokazuje praktyka, tego typu działania są bardzo potrzebne mieszkańcom okolicznych terenów. Zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej i sanitariatów jest równie ważne, jak edukacja w zakresie przestrzegania zasad higieny. Tylko w ten sposób możemy walczyć z cholerą, która odbiera życie najbardziej zagrożonym, czyli dzieciom”, mówi Jérémie Toubkiss, przedstawiciel UNICEF ds. Wody i Higieny. 

Po szkoleniu przeprowadzonym przez przedstawicieli UNICEF, rodzice opowiadają o problemach z dostępem do czystej wody pitnej. W ostatnim czasie zepsuła się pompa, która była jedynym źródłem wody dla dzieci uczęszczających do szkoły. Brakuje również środków, aby dokończyć budowę sanitariatów – oddzielnych dla dziewczynek i chłopców.

UNI98227

Jak opowiada jeden z lokalnych nauczycieli, dzieci bardzo lubią zajęcia na temat higieny. W szkole założony został nawet specjalny klub, w ramach którego uczniowie dbają o porządek w szkole oraz opowiadają o dobrych praktykach. Co więcej, wiedzę tę przynoszą do domu i dzielą się nią z rodziną.

Mieszkańcy wioski Sirakoro wiele razy walczyli z epidemią cholery. Choroba ta, szczególnie w porze deszczowej, zagraża życiu tysiącom dzieci w Mali. To między innymi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej, w kraju tym co szóste dziecko umiera przed swoimi piątymi urodzinami. Zmiana zachowań i edukacja w zakresie przestrzegania zasad higieny jest kluczem do rozwiązania problemu, o ile zapewniony zostanie dzieciom dostęp do czystej wody pitnej i sanitariatów. Temu wyzwaniu mieszkańcy wioski Sirakoro nie są w stanie sprostać. Brakuje im środków, aby zainstalować nową pompę, czy dokończyć budowę sanitariatów.

UNICEF robi wszystko, aby wspomagać społeczności takie jak ta z wioski w Sirakoro, ale aby działać, potrzebujemy wsparcia Darczyńców. Chcemy im pomóc, ale możemy to osiągnąć tylko działając razem. Dlatego prosimy, przekaż darowiznę i działaj z UNICEF. Twoją wpłatę przeznaczymy na ratowanie życia dzieci w Mali.

baner_Mali

Zobacz również

UNICEF Polska | Jak zaangażować polskich uczniów w działania społeczne? UNICEF Polska podpowiada

Jak zaangażować polskich uczniów w działania społeczne? UNICEF Polska podpowiada

UNICEF Polska zaprasza wszystkich nauczycieli do włączenia się w działania społeczne w ramach projektu TO(działa)MY!

Więcej
UNICEF Polska|Mycie rąk wodą i mydłem jest kluczowe w walce z chorobami zakaźnymi.

3 na 10 osób nie ma w swoim domu urządzenia do mycia rąk, alarmuje UNICEF w Światowym Dniu Mycia Rąk

Mycie rąk wodą i mydłem jest kluczowe w walce z chorobami zakaźnymi, w tym COVID-19. 

Więcej
UNICEF Polska|Życzenia z okazji Dnia Nauczyciela

Życzenia z okazji Dnia Nauczyciela

14 października to święto wszystkich pracujących z dziećmi i młodzieżą.

Więcej