Chronimy dzieci w Strefie Gazy

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Chronimy dzieci w Strefie Gazy UNICEF

Nieustające walki i ostrzał z powietrza zbierają śmiertelne żniwo wśród Palestyńczyków.  Największy ciężar toczącego się konfliktu ponoszą dzieci.

W wyniku ostrzału prowadzonego przez izraelskie siły powietrzne, morskie i lądowe zabito 192 dzieci. Jedna trzecia zabitych cywilów to dzieci poniżej 18 roku życia. Ponad 140 tys. osób zostało przesiedlonych i znalazło schronienie w 83 obozach UNRWA oraz w 12 szkołach publicznych. Połowa z nich to dzieci. Co najmniej 125 tys. osób wymaga specjalistycznej pomocy psychologów (dane z 25 lipca 2014 r.).

Ochrona

UNICEF jest na miejscu i na bieżąco monitoruje sytuację dzieci będących ofiarami tego konfliktu.

 • Opracowaliśmy 60 tys. broszurek edukacyjnych dla opiekunów dzieci informujących
  o tym, jak ochronić je przed niebezpieczeństwem. Wyprodukowaliśmy cztery spoty radiowe na temat ryzyka, jakie stwarzają niewypały. Spoty emitowane są przez 5 stacji radiowych, które mają co najmniej milion słuchaczy.
 • Wspieramy Palestyńskie Centrum Demokracji i Rozwiązywania Konfliktu (PCDCR). Grupa psychologów tworząca pięć zespołów zapewnia pomoc co najmniej 25 tys. dzieci oraz ich opiekunom. Ponad 1,3 tys. dzieci otrzymało wsparcie psychologiczne (dane
  z 24 lipca 2014 r.).

Woda, warunki sanitarne i higiena

Około 1,2 mln osób nie ma dostępu do czystej wody, a ponad 800 tys. osób zagrożonych jest utratą dostępu do niej, co wynika z zanieczyszczenia wody przepływającej przez uszkodzone rury kanalizacyjne. Zaburzona została praca 50% pompowni ścieków oraz systemów sanitarnych. Temperatury wzrastają i zanieczyszczona woda oraz złe warunki sanitarne zwiększają ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez wodę wśród palestyńskich dzieci.

W wyniku trwającego ponad dwa tygodnie ostrzału znacznie uszkodzono infrastrukturę sanitarną i wodną. Zniszczeniu uległy również linie wysokiego napięcia. Niestety nie ma możliwości, aby naprawić uszkodzoną infrastrukturę, a z powodu trwającego konfliktu jej kontrola jest bardzo trudna. Trzech techników zginęło podczas próby naprawy systemu wodno-sanitarnego.

 • Rozprowadziliśmy 1,5 tys. apteczek dla 3 tys. dorosłych oraz 1 tys. dzieci.
 • Pomogliśmy naprawić siedem zbiorników wodnych w mieście Rafah.
 • Wspólnie z Światowym Programem Żywnościowym (WFP) uruchomiliśmy system
  e-voucherów, aby umożliwić rodzinom dostęp do czystej wody oraz 1 tys. materiałów higienicznych dla 2 tys. rodzin.
 • Przeprowadziliśmy pilną naprawę systemu wodnego oraz sieci utylizacji odpadów we współpracy z Coastal Municipal Water Utility. 

Zdrowie i odżywianie

Szpitale kontynuują pracę przy niewystarczających środkach i ograniczonej liczbie miejsc. Zabitych zostało trzech pracowników medycznych, a 26 lekarzy zostało rannych. Zniszczono 23 placówki medyczne (dane z 25 lipca 2014 r.).

 • Przygotowaliśmy listę najbardziej potrzebnych lekarstw i materiałów medycznych.
 • Monitorujemy dostęp do usług medycznych i szczepionek.
 • Wspólnie z Światowym Programem Żywnościowym (WFP) dostarczyliśmy 10 tys. wysokoenergetycznych herbatników dla dzieci poniżej drugiego roku życia.
 • We współpracy z Ministerstwem Zdrowia będziemy wspierać matki karmiące piersią. 

Edukacja

Od początku lipca 116 szkół zostało znacząco uszkodzonych, a 20 tys. potrzebuje dostępu do edukacji, rekreacji i wsparcia psychologicznego.

 • Zapewniliśmy 15 tys. plecaków oraz przyborów szkolnych. Rozprowadziliśmy również 50 apteczek i 300 zestawów wczesnoedukacyjnych.
 • Organizujemy pozaszkolne zajęcia dla grupy co najmniej 20 tys. nastoletnich chłopców i dziewcząt w wieku 12-18 lat. Zajęcia rekreacyjne pomogą młodzieży w przezwyciężeniu trudności, z którymi borykają się na co dzień.
 • Szkolimy 1 tys. osób, które będą wspierać młodzież przebywającą w schroniskach. 
Dzieci w Strefie Gazy UNICEF
UNICEF chroni dzieci w Strefie Gazy

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej