Chronimy dzieci w Strefie Gazy

Chronimy dzieci w Strefie Gazy UNICEF

Nieustające walki i ostrzał z powietrza zbierają śmiertelne żniwo wśród Palestyńczyków.  Największy ciężar toczącego się konfliktu ponoszą dzieci.

W wyniku ostrzału prowadzonego przez izraelskie siły powietrzne, morskie i lądowe zabito 192 dzieci. Jedna trzecia zabitych cywilów to dzieci poniżej 18 roku życia. Ponad 140 tys. osób zostało przesiedlonych i znalazło schronienie w 83 obozach UNRWA oraz w 12 szkołach publicznych. Połowa z nich to dzieci. Co najmniej 125 tys. osób wymaga specjalistycznej pomocy psychologów (dane z 25 lipca 2014 r.).

Ochrona

UNICEF jest na miejscu i na bieżąco monitoruje sytuację dzieci będących ofiarami tego konfliktu.

 • Opracowaliśmy 60 tys. broszurek edukacyjnych dla opiekunów dzieci informujących
  o tym, jak ochronić je przed niebezpieczeństwem. Wyprodukowaliśmy cztery spoty radiowe na temat ryzyka, jakie stwarzają niewypały. Spoty emitowane są przez 5 stacji radiowych, które mają co najmniej milion słuchaczy.
 • Wspieramy Palestyńskie Centrum Demokracji i Rozwiązywania Konfliktu (PCDCR). Grupa psychologów tworząca pięć zespołów zapewnia pomoc co najmniej 25 tys. dzieci oraz ich opiekunom. Ponad 1,3 tys. dzieci otrzymało wsparcie psychologiczne (dane
  z 24 lipca 2014 r.).

Woda, warunki sanitarne i higiena

Około 1,2 mln osób nie ma dostępu do czystej wody, a ponad 800 tys. osób zagrożonych jest utratą dostępu do niej, co wynika z zanieczyszczenia wody przepływającej przez uszkodzone rury kanalizacyjne. Zaburzona została praca 50% pompowni ścieków oraz systemów sanitarnych. Temperatury wzrastają i zanieczyszczona woda oraz złe warunki sanitarne zwiększają ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez wodę wśród palestyńskich dzieci.

W wyniku trwającego ponad dwa tygodnie ostrzału znacznie uszkodzono infrastrukturę sanitarną i wodną. Zniszczeniu uległy również linie wysokiego napięcia. Niestety nie ma możliwości, aby naprawić uszkodzoną infrastrukturę, a z powodu trwającego konfliktu jej kontrola jest bardzo trudna. Trzech techników zginęło podczas próby naprawy systemu wodno-sanitarnego.

 • Rozprowadziliśmy 1,5 tys. apteczek dla 3 tys. dorosłych oraz 1 tys. dzieci.
 • Pomogliśmy naprawić siedem zbiorników wodnych w mieście Rafah.
 • Wspólnie z Światowym Programem Żywnościowym (WFP) uruchomiliśmy system
  e-voucherów, aby umożliwić rodzinom dostęp do czystej wody oraz 1 tys. materiałów higienicznych dla 2 tys. rodzin.
 • Przeprowadziliśmy pilną naprawę systemu wodnego oraz sieci utylizacji odpadów we współpracy z Coastal Municipal Water Utility. 

Zdrowie i odżywianie

Szpitale kontynuują pracę przy niewystarczających środkach i ograniczonej liczbie miejsc. Zabitych zostało trzech pracowników medycznych, a 26 lekarzy zostało rannych. Zniszczono 23 placówki medyczne (dane z 25 lipca 2014 r.).

 • Przygotowaliśmy listę najbardziej potrzebnych lekarstw i materiałów medycznych.
 • Monitorujemy dostęp do usług medycznych i szczepionek.
 • Wspólnie z Światowym Programem Żywnościowym (WFP) dostarczyliśmy 10 tys. wysokoenergetycznych herbatników dla dzieci poniżej drugiego roku życia.
 • We współpracy z Ministerstwem Zdrowia będziemy wspierać matki karmiące piersią. 

Edukacja

Od początku lipca 116 szkół zostało znacząco uszkodzonych, a 20 tys. potrzebuje dostępu do edukacji, rekreacji i wsparcia psychologicznego.

 • Zapewniliśmy 15 tys. plecaków oraz przyborów szkolnych. Rozprowadziliśmy również 50 apteczek i 300 zestawów wczesnoedukacyjnych.
 • Organizujemy pozaszkolne zajęcia dla grupy co najmniej 20 tys. nastoletnich chłopców i dziewcząt w wieku 12-18 lat. Zajęcia rekreacyjne pomogą młodzieży w przezwyciężeniu trudności, z którymi borykają się na co dzień.
 • Szkolimy 1 tys. osób, które będą wspierać młodzież przebywającą w schroniskach. 
Dzieci w Strefie Gazy UNICEF
UNICEF chroni dzieci w Strefie Gazy

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej