Chwila wytchnienia

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF Miejsce Przyjazne Dzieciom w Ammanie, stolicy Jordanii.

Kilkadziesiąt par dziecięcych oczu wpatruje się w wielki ekran, na którym wyświetlana jest kreskówka. Widać sowę siadającą na gałęzi, podczas gdy jasno świecący księżyc rozświetla twarze w pokoju. Jednym z dzieci jest Biyan z Homs w Syrii. Ma 13 lat i jest najstarsza, ale tak samo zaangażowana. Film przedstawia jej ulubiony motyw. Uwielbiam opowiadać historie o zwierzętach i przyrodzie, mówi. Jej rysunki opowiadają jednak inne historie, Moje rysunki skupiają się na wojnie, zapewnia zgodnie z prawdą.

Pokazy kreskówek są tylko jednym z wielu zajęć oferowanych najmłodszym w prowadzonych przez UNICEF Miejscach Przyjaznych Dzieciom w Ammanie, stolicy Jordanii.

Dzieci w wieku od 5 do 18 lat biorą udział w zajęciach takich, jak rysowanie, czytanie czy zabawa, które są częścią programu pomocy psychologicznej mającego na celu zabliźnianie emocjonalnych ran u dzieci pochodzących z Syrii, Iraku i Jordanii. To ważne, aby wprowadzić normalność do ich życia, tłumaczy Maha Homsi z UNICEF.

Tego typu miejsca zapewniają dzieciom możliwość kontaktu z lokalnymi społecznościami. Jest to szczególnie ważne dla Biyan i jej braci, którzy do Ammanu, stolicy Jordanii, przybyli dopiero dwa miesiące temu.

Po dotarciu do Jordanii rodzina osiedliła się na północy w Mafrag. Niedługo potem jednak wydarzyła się tragedia. Ojciec Biyan zmarł na atak serca podczas oglądania telewizji. To były wiadomości o sytuacji w Syrii, mówi jej mama, Hiyam. 

13-letnia Biyan razem z mamą i dwójką braci w ich pokoju w Ammanie.

Rodzinie udało się znaleźć darmowe schronienie w jednej z klas w prywatnej szkole. Pewni zamożni ludzie pokrywają czynsz za 17 rodzin mieszkających w budynku. Ich jednopokojowy dom jest darmowy, ale ciemny i zatęchły, wyposażony w tablicę. Rodziny gotują na korytarzu.

Poranna sesja w ośrodku daje Biyan i jej braciom szansę na zostanie częścią lokalnej społeczności i wyrażenie swojej kreatywności. 10-letni brat Biyan, Abdul Khafi, chce być artystą. Trzy z jego prac wiszą na ścianie. Rogi każdego z rysunków są spalone. To celowe, mówi, a jego twarz rozjaśnia się, to zabieg artystyczny.

*** 

Każdego roku UNICEF i Unia Europejska wspólnie działają niosąc pomoc dzieciom dotkniętym skutkami katastrof naturalnych lub konfliktów. Możemy jednak robić to tylko, jeżeli głos tych dzieci będzie słyszany. Biyan jest jednym z milionów dzieci, które mają do opowiedzenia historię. Do dziś prawie nikt jej nie słuchał. Ty możesz to zmienić.  

Podziel się historią Biyan lub wejdź na glosdzieci.pl i użycz swojego głosu innym dzieciom dotkniętym kryzysami humanitarnymi.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej