Co czwarte dziecko na świecie jest niedożywione

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Co czwarte dziecko na świecie jest niedożywione

Co czwarte dziecko na świecie cierpi z powodu niedożywienia. Bez dostępu do odpowiedniego leczenia, tysiące z nich umierają. Możemy im pomóc!

Prawidłowe odżywianie to dla dziecka gwarancja zdrowego startu w przyszłość. To jedyna droga, która pozwala dzieciom prawidłowo się rozwijać i realizować swoje marzenia. Naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko co możliwe, aby każde dziecko było odpowiednio odżywione, bez względu na miejsce zamieszkania i kraj pochodzenia.

Złe odżywianie w czasie pierwszych trzech lat życia może mieć nieodwracalne skutki. Dla milionów dzieci oznacza to zahamowanie wzrostu. Niedożywienie osłabia intelekt, możliwość koncentracji i nauki, a w konsekwencji odbiera dziecku szansę na samodzielność w przyszłości i przerwanie kręgu ubóstwa, w którym dorasta.

Niedożywienie wyniszcza organizm i sprawia, że dziecko jest podatne na wiele innych, zagrażających życiu chorób. Nieleczone, prowadzi do śmierci. Z roku na rok odsetek niedożywionych dzieci na świecie spada, ale wciąż tysiące z nich potrzebują naszej pomocy, co pokazują zatrważające statystyki:

  • około 1/3 zgonów dzieci poniżej piątego roku życia spowodowana jest niedożywieniem
  • 15% dzieci poniżej 5. roku życia ma niedowagę
  • 165 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na zahamowanie wzrostu
  • w krajach rozwijających się dzieci zamieszkujące obszary wiejskie są dwukrotnie częściej narażone na niedowagę w porównaniu z dziećmi mieszkającymi w mieście.

Zdrowie dziecka, jeszcze przed jego narodzinami, jest uzależnione od właściwego odżywiania. Stale niedożywiona matka rodzi dziecko o zbyt niskiej wadze, słabe i podatne na choroby. Niska waga dziecka przy urodzeniu podwyższa ryzyko jego śmierci w pierwszych miesiącach życia. Dzieci, które przeżyją, mają osłabiony system immunologiczny i częściej zapadają na przewlekłe choroby takie jak cukrzyca, czy choroby serca. Kobiety żyjące w złych warunkach i niedożywione rodzą słabe i chore dzieci. Dlatego niszczące skutki głodu przechodzą z pokolenia na pokolenie.

Dzieci, które są prawidłowo odżywione są zdrowsze, nie mają kłopotów z nauką, mogą lepiej wykorzystać swój potencjał. Dlatego właśnie walka z głodem i niedożywieniem jest jednym z priorytetowych zadań UNICEF. 

Istnieje prosty i skuteczny sposób, dzięki któremu możemy pomóc niedożywionym  dzieciom. UNICEF już od wielu lat dostarcza im terapeutyczną pastę Plumpy’nut. Ta produkowana na bazie orzeszków ziemnych żywność terapeutyczna w 3 tygodnie przywraca siły nawet najbardziej chorym dzieciom. Wystarczą 3 porcje dziennie, aby w ciągu tygodnia dziecko przybrało aż 1 kilogram.

Co czwarte dziecko jest niedożywione

Jednym z dzieci, któremu Plumpy’nut uratowało życie, był 11-miesięczny Johannas z Kenii. Chłopczyk trafił do szpitala w Nairobi z objawami ostrego ciężkiego niedożywienia. Cierpiał również z powodu odry i malarii. Jego mama nie wie dlaczego chłopczyk zaczął tracić na wadze. Najpierw nie chciał po prostu jeść, potem zaczęły mu puchnąć nóżki i ramiona. Był coraz słabszy, aż któregoś dnia nie był w stanie unieść nawet rączki.  

Gdyby nie pomoc Darczyńców UNICEF, mogłoby go nie być dzisiaj z nami. Dzięki leczeniu z zastosowaniem żywności typu Plumpy’nut, Johannas przybrał na wadze i zaczął przyjmować inny pokarm. Organizm wzmocnił się i lekarze wygrali również walkę z malarią i odrą.

Czasami wystarczy naprawdę niewiele, aby pomóc. Prosimy, przekaż darowiznę i uratuj życie dziecka takiego jak Johannas. 

Pomagam teraz!

Zobacz również

Polio wraca w krajach dotkniętych konfliktami

Polio wraca w krajach dotkniętych konfliktami

24 października to Światowy Dzień Polio, który ma przypominać o walce z tą chorobą. Niestety liczba przypadków polio w krajach o wysokiej podatności na zagrożenia i dotkniętych konfliktami wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat.

Więcej
Co 6 młoda osoba w Polsce jest zagrożona wykluczeniem transportowym

Co 6 młoda osoba w Polsce jest zagrożona wykluczeniem transportowym

W Polsce 14% dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 19 lat jest zagrożonych wykluczeniem transportowym – wynika z raportu „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”, przygotowanego przez UNICEF Polska i zaprezentowanego 16 października w Centrum Prasowym PAP. v

Więcej
Iga Świątek wspiera działania UNICEF Polska na rzecz zdrowia psychicznego dzieci

Iga Świątek wspiera działania UNICEF Polska na rzecz zdrowia psychicznego dzieci

10 października 2024, z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, Iga Świątek ogłosiła wsparcie dla UNICEF Polska, przekazując naszej organizacji 200 tys. złotych na programy wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.  

Więcej