Co czwarte dziecko na świecie jest niedożywione

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Co czwarte dziecko na świecie jest niedożywione

Co czwarte dziecko na świecie cierpi z powodu niedożywienia. Bez dostępu do odpowiedniego leczenia, tysiące z nich umierają. Możemy im pomóc!

Prawidłowe odżywianie to dla dziecka gwarancja zdrowego startu w przyszłość. To jedyna droga, która pozwala dzieciom prawidłowo się rozwijać i realizować swoje marzenia. Naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko co możliwe, aby każde dziecko było odpowiednio odżywione, bez względu na miejsce zamieszkania i kraj pochodzenia.

Złe odżywianie w czasie pierwszych trzech lat życia może mieć nieodwracalne skutki. Dla milionów dzieci oznacza to zahamowanie wzrostu. Niedożywienie osłabia intelekt, możliwość koncentracji i nauki, a w konsekwencji odbiera dziecku szansę na samodzielność w przyszłości i przerwanie kręgu ubóstwa, w którym dorasta.

Niedożywienie wyniszcza organizm i sprawia, że dziecko jest podatne na wiele innych, zagrażających życiu chorób. Nieleczone, prowadzi do śmierci. Z roku na rok odsetek niedożywionych dzieci na świecie spada, ale wciąż tysiące z nich potrzebują naszej pomocy, co pokazują zatrważające statystyki:

  • około 1/3 zgonów dzieci poniżej piątego roku życia spowodowana jest niedożywieniem
  • 15% dzieci poniżej 5. roku życia ma niedowagę
  • 165 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na zahamowanie wzrostu
  • w krajach rozwijających się dzieci zamieszkujące obszary wiejskie są dwukrotnie częściej narażone na niedowagę w porównaniu z dziećmi mieszkającymi w mieście.

Zdrowie dziecka, jeszcze przed jego narodzinami, jest uzależnione od właściwego odżywiania. Stale niedożywiona matka rodzi dziecko o zbyt niskiej wadze, słabe i podatne na choroby. Niska waga dziecka przy urodzeniu podwyższa ryzyko jego śmierci w pierwszych miesiącach życia. Dzieci, które przeżyją, mają osłabiony system immunologiczny i częściej zapadają na przewlekłe choroby takie jak cukrzyca, czy choroby serca. Kobiety żyjące w złych warunkach i niedożywione rodzą słabe i chore dzieci. Dlatego niszczące skutki głodu przechodzą z pokolenia na pokolenie.

Dzieci, które są prawidłowo odżywione są zdrowsze, nie mają kłopotów z nauką, mogą lepiej wykorzystać swój potencjał. Dlatego właśnie walka z głodem i niedożywieniem jest jednym z priorytetowych zadań UNICEF. 

Istnieje prosty i skuteczny sposób, dzięki któremu możemy pomóc niedożywionym  dzieciom. UNICEF już od wielu lat dostarcza im terapeutyczną pastę Plumpy’nut. Ta produkowana na bazie orzeszków ziemnych żywność terapeutyczna w 3 tygodnie przywraca siły nawet najbardziej chorym dzieciom. Wystarczą 3 porcje dziennie, aby w ciągu tygodnia dziecko przybrało aż 1 kilogram.

Co czwarte dziecko jest niedożywione

Jednym z dzieci, któremu Plumpy’nut uratowało życie, był 11-miesięczny Johannas z Kenii. Chłopczyk trafił do szpitala w Nairobi z objawami ostrego ciężkiego niedożywienia. Cierpiał również z powodu odry i malarii. Jego mama nie wie dlaczego chłopczyk zaczął tracić na wadze. Najpierw nie chciał po prostu jeść, potem zaczęły mu puchnąć nóżki i ramiona. Był coraz słabszy, aż któregoś dnia nie był w stanie unieść nawet rączki.  

Gdyby nie pomoc Darczyńców UNICEF, mogłoby go nie być dzisiaj z nami. Dzięki leczeniu z zastosowaniem żywności typu Plumpy’nut, Johannas przybrał na wadze i zaczął przyjmować inny pokarm. Organizm wzmocnił się i lekarze wygrali również walkę z malarią i odrą.

Czasami wystarczy naprawdę niewiele, aby pomóc. Prosimy, przekaż darowiznę i uratuj życie dziecka takiego jak Johannas. 

Pomagam teraz!

Zobacz również

Dołącz do zespołu UNICEF Polska jako Koordynator ds. F2F

Koordynator ds. F2F

UNICEF Polska poszukuje Koordynatora ds. F2F

Więcej
Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

Czytanie otwiera drzwi do przygód, nauki nowych rzeczy i kształtowania szeregu kluczowych umiejętności językowych, takich jak rozwój mowy czy poszerzanie zasobu słownictwa. Wspólna lektura to też wyjątkowa okazja do nawiązania więzi z dzieckiem i cieszenia się ze swojego towarzystwa. 

Więcej
UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Dobrobyt i postęp każdego społeczeństwa zależy od równego traktowania wszystkimi jego członków.

Więcej