„Czy obudzimy się następnego ranka?”

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Mia Farrow - Ambasador Dobrej Woli odwiedziła w lipcu Republikę Środkowoafrykańską.

BODA, Republika Środkowoafrykańska – „To nie tylko utrata dobytku, domu czy śmierć bliskich.. to także trauma związana z brakiem bezpieczeństwa. Ciągła niepewność czy obudzimy się następnego ranka” – mówi Mia Farrow, która jako Ambasador Dobrej Woli odwiedziła w lipcu Republikę Środkowoafrykańską. Aktorka, bardzo zaangażowana w pomoc dzieciom, była tam już czwarty raz.

Dzieci w poważnym niebezpieczeństwie

W Republice Środkowoafrykańskiej trwa wojna. Na skutek toczących się walk już ponad 535 tysięcy osób straciło dach nad głową. W samej stolicy kraju – Bangui - jest ich ponad 100 tysięcy. 387 500 osób uciekło do sąsiednich krajów, głównie Kamerunu, Czadu, Republiki Konga i Demokratycznej Republiki Konga.

Ofiarami kryzysu są dzieci. Konflikt dotknął ponad 2,3 miliona najmłodszych mieszkańców kraju. Brak bezpieczeństwa i bezprawie sprawiły, że tysiące dzieci straciły dom, zostało rozdzielonych z rodzicami, porwanych i wcielonych do grup zbrojnych, zabitych i zgwałconych.

Trwający konflikt pogorszył i tak już dramatyczną sytuację humanitarną w Republice Środkowoafrykańskiej. Dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej i edukacji jest niezwykle utrudniony. Dzieci są w coraz większym stopniu zagrożone chorobami i niedożywieniem. 

Mia Farrow - Ambasador Dobrej Woli UNICEF odwiedziła w lipcu Republikę Środkowoafrykańską_kw

Podzielone miasto

Mia Farrow spotkała się z dziećmi i ich matkami z miasta Boda na południu kraju. W Boda społeczność muzułmańska chroni się w enklawie wyznaczonej przez tzw. „czerwoną linię”. Obszar jest patrolowany przez międzynarodowe siły pokojowe.

Zdewastowane sklepy i domy muzułmanów i nie-muzułmanów stoją puste. Miasteczko jest niemym świadkiem zabójstw i rabunków, które miały tu miejsce przed wyznaczeniem „czerwonej linii”. W nocy można czasem usłyszeć krok kobiet przekraczających „linię” by spotkać się z mężami lub chłopakami zamkniętymi w muzułmańskiej enklawie. To dowód na to, jak bliskie relacje łączyły tę społeczność jeszcze niedawno.

„Nie zostało nic”

Muzułmańscy pracownicy służby zdrowia nie pracują już w głównym szpitalu w obawie przed przekroczeniem „czerwonej linii” w ciągu dnia. Są wolontariuszami w klinice zdrowia założonej w obrębie enklawy i wspieranej przez UNICEF.

Mia Farrow spotkała w klinice jedną z matek. Kobieta powiedziała, że jej ojciec i mąż uciekli w czasie walk i zostawili pod jej opieką czworo dzieci, z których jedno było poważnie niedożywione.  

Powiedziała, że nie zostało jej nic," mówi Farrow. „Nie tylko straciła ubranie, dom, garnki do gotowania ... Nie pozostało nic, dosłownie.”

„Patrzysz w oczy drugiego człowieka i wiesz, że nie jest to odosobniony przypadek. Mówiła w imieniu tysięcy ludzi, którzy stracili tym kryzysie wszystko co mieli. I myślisz wtedy - co by było gdybym ja stracił dosłownie wszystko co mam?"

Mia Farrow - Ambasador Dobrej Woli odwiedziła w lipcu Republikę Środkowoafrykańską ost.

UNICEF zaapelował o pomoc wysokości 81 milionów dolarów na projekty związane ze zdrowiem, żywieniem, edukacją i ochroną dzieci przed przemocą.

Mia Farrow zachęca do wsparcia UNICEF - organizacji działającej na pierwszej linii frontu, już niosącej pomoc i ratującej życie i posiadającej infrastrukturę, aby robić to nadal.

Aby dotrzeć z pomocą do wszystkich potrzebujących dzieci, UNICEF planuje znacząco zwiększyć swoją obecność i rozmiar operacji humanitarnej w Republice Środkowoafrykańskiej. Nie ma czasu do stracenia. Ta pomoc musi nadejść teraz. 

Prosimy! Wpłać darowiznę i uratuj życie dziecka w Republice Środkowoafrykańskiej. 

baner_CAR

Dziękujemy za każde wsparcie.

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej