Determinacja matki

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
5- Fatimé4 m

Dzieci w Czadzie umierają z głodu. Potrzebują Twojej pomocy, teraz! 

Wyłączne karmienie mlekiem matki oznacza, że dziecku, do 6. miesiąca życia, nie podaje się żadnych innych płynów. Czy jest to możliwe w regionie Sahelu, gdzie temperatura sięga 45 stopni? Poznajcie Fatimé, która dla dobra swojego dziecka podjęła to wyzwanie.
Fatimé ma 28 lat i czworo dzieci. Przed urodzeniem najmłodszej córeczki myślała, jak wszyscy wokół, że nowonarodzone dziecko nie przetrwa w tym klimacie bez picia wody lub soków. „Tu, gdzie mieszkamy, jest bardzo gorąco i pijemy dużo wody. W związku z tym podawałam wodę, sok lub owsiankę na wodzie trójce moich starszych dzieci.”

Mimo że większość dzieci w Czadzie jest karmionych piersią, wyłączne karmienie stosuje zaledwie 3 procent matek. Fatimé, do czasu kiedy urodziła najmłodszą córeczkę, postępowała tak jak większość. Po narodzinach podawała dzieciom ciepłą wodę, „aby rozgrzać wnętrzności”.

5-Fatimé m

Fatimé nie wiedziała, że wyłączne karmienie piersią może obniżyć umieralność dzieci o około 13 - 15 procent. Teoretycznie – proste rozwiązanie. Więc dlaczego niełatwo je zastosować? Czasem trudniej jest przekonać się do drobnej zmiany zachowań, niż wdrożyć zupełnie nowe rozwiązanie. W Czadzie jest tak gorąco, że podawanie niemowlęciu wody wydaje się być w pełni uzasadnionym posunięciem. Fatimé trudno było także przekonać się do podawania dziecku pierwszego mleka, tzw. siary, która od wieków była w tym regionie uważana za toksyczną.

W Czadzie, gdzie umieralność i niedożywienie dzieci są poważnym problemem, UNICEF promuje wyłączne karmienie piersią poprzez programy wspierające opiekę okołoporodową, wdrażane na poziomie lokalnych społeczności. Informuje rodziców jak ważne jest wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka. Przestrzega przed podawaniem wody, która jest najczęściej zanieczyszczona. Doradza karmienie siarą, która chroni dziecko przez chorobami zakaźnymi.

Fatimé była w ciąży w czasie, gdy w jej wiosce prowadzono kampanię informacyjną. Teraz jej córka - Fatime Gazala Adoum, ma 4,5 miesiąca. Karmiona wyłącznie piersią jest zdrową i silną dziewczynką. „Jest wielka różnica”, mówi Fatimé, „nie chorowała ani razu od urodzenia, nie miała biegunki, ani przeziębienia”. Fatimé uśmiecha się mówiąc o dodatkowej zalecie - jej córeczka siusia teraz rzadziej. „To bardzo ułatwia życie, mogę bez problemu się przemieszczać i rzadziej robię pranie!”.

5-fatimé2 m

Co sprawiło, że Fatimé zmieniła zdanie i postanowiła nie przestrzegać głęboko zakorzenionych zwyczajów? Kobieta pokazuje bliznę na szyi. W szpitalu w Ndżamenie usunięto jej wole. Była wtedy w 6. miesiącu ciąży. Lekarze uratowali jej życie i wtedy przekonała się, że warto uwierzyć w ich rady. „Kiedy wróciłam do Mao, poszłam do ośrodka zdrowia i lekarze wyjaśnili mi, jak ważne dla zdrowia dziecka jest wyłączne karmienie piersią. Robiłam tak i dzisiaj nie żałuję. Jestem dumna z mojej małej dziewczynki.”

Fatimé nie poddała się presji ze strony rodziny i sąsiadów. „Mówili mi, że moje dziecko umrze bez wody. Ale trzymałam się i miałam wsparcie ze strony kobiet w Belli. Dzisiaj Gazala jest żywym przykładem tego, że miałam rację, a ja pokazują ją innym kobietom, aby je przekonać”.

Brak dostępu do wiedzy jak ważne dla rozwoju dziecka jest wyłączne karmienie piersią, to nie jedyny problem czadyjskich matek. Zbyt skąpe opady w porze deszczowej w 2011 roku doprowadziły w Czadzie do znacznego spadku wielkości produkcji rolnej, w tym zbioru zbóż i hodowli zwierząt. W kraju panuje kryzys żywnościowy, który najbardziej dotyka najmłodszych. Co 7 minut jedno dziecko umiera tam z głodu!

Dzięki wsparciu Darczyńców takich jak Ty, możemy uratować te dzieci od śmierci, finansując ich leczenie w Ośrodkach Zdrowia prowadzonych przez UNICEF w Czadzie. Wizyta w takim Ośrodku to nieraz jedyny ratunek dla tych dzieci. To również szansa dla matek, aby zaczerpnąć fachowej wiedzy lekarskiej i uniknąć problemu niedożywienia w przyszłości.

Dlatego apelujemy! Przekaż darowiznę, a my dzięki Twojej wpłacie otoczymy głodujące dzieci w Czadzie opieką, podamy im leki, żywność terapeutyczną i nauczymy mamy jak dbać o swoje pociechy.

Działając razem uratujemy ich życie. Dziękujemy.

bann_v01

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej