Dzieci w Mali umierają po cichu

Portret mamy i dziecka Mali

Niedawno zakończony konflikt w północnej części Mali doprowadził do drastycznego pogorszenia sytuacji humanitarnej w tym kraju. Niestabilna sytuacja polityczna i przymusowe migracje ludności spowodowały zaostrzenie kryzysu żywnościowego. Zamknięte zostały szkoły, splądrowano ośrodki zdrowia.

W regionie Koulikoro (południowe Mali), mimo dużej liczby przesiedlonych osób szukających tam schronienia, sytuacja polityczna jest względnie stabilna. Tutaj dzieciom i ich rodzinom przychodzi toczyć zupełnie inną wojnę - wojnę z malarią.

W mieście Ouélessébougou malaria jest powszechnym problemem. W połączeniu z chronicznym niedożywieniem, jest jedną z głównych przyczyn umieralności dzieci do piątego roku życia. Dramat ten najczęściej rozgrywa się w malijskich domach, z dala od ośrodków zdrowia i pomocy lekarza. Dzieci umierają po cichu. Nadzieją na uratowanie ich życia jest UNICEF.

Uruchomiony przez UNICEF i ECHO (Biuro Pomocy Humanitarnej Wspólnoty Europejskiej) Program Walki z Malarią (Alliance Médicale Contre le Paludisme AMCP/ALIMA) przynosi już pierwsze rezultaty. „Nie jestem w stanie policzyć dzieci, którym uratowaliśmy już życie. Jest ich tak wiele” mówi z uśmiechem na twarzy Salif Samake, syn jednego z członków starszyzny wioski Bladier.

Salif Samake wspomina młodą kobietę, która właśnie wróciła ze szpitala z 10-miesięczną córeczką Fati. Dziewczynka była ciężko chora na malarię. „Tak chora, że byłem przekonany, że umrze", dodaje.

Córeczka i jej mama, która straciła wcześniej czworo dzieci z powodu malarii, zostały przyjęte do szpitala za darmo. Po dziesięciu dniach hospitalizacji są już z powrotem w domu, bezpieczne i zdrowe.

Dzieci Mali

W Ouélessébougou, w ramach programu AMCP/ALIMA, pracuje zespół składający się z 25 lekarzy, pielęgniarek, pracowników terenowych i koordynatorów, którzy każdego dnia ratują życie dzieci, odmieniając tym samym tragiczny los najmłodszych mieszkańców miasteczka.

Chodzą od domu do domu, spotykają się z dziećmi i rozmawiają z mamami. Wyposażeni w tasiemki do pomiaru przedramienia, żywność terapeutyczną i tabletki przeciwko malarii, diagnozują stan zdrowia dzieci i, jeśli to konieczne, udzielają im pierwszej pomocy, zanim maluchy trafią do szpitala.

Przed rozpoczęciem programu walki z malarią, dzieci trafiały do szpitala sporadycznie. Najczęściej w bardzo tragicznym stanie, kiedy niewiele mogliśmy już pomóc. Mieliśmy tutaj bardzo dużo zgonów”, zauważa dyrektor jednego ze szpitali w regionie, dr N'Dji Boubacar Diarra. Dr Diarra wyjaśnia, że wcześniej, ze względów finansowych, niewiele rodzin mogło sobie pozwolić na wizytę w szpitalu, a jeszcze mniej z nich rozumiało znaczenie pomocy medycznej. W ramach programu AMCP/ALIMA zniesione zostały opłaty szpitalne. Sytuacja diametralnie poprawiła się. Dzieci częściej i wystarczająco wcześnie trafiają do szpitala. Lekarze są w stanie w porę zapewnić odpowiednią opiekę. To ratuje im życie.

Sukces programu AMCP/ALIMA sprawia, iż mieszkańcy sąsiednich regionów również chcieliby, aby w ich wioskach pracowały tzw. mobilne zespoły. Jednak potrzeby są tak ogromne, że brakuje na to funduszy.

Dzieci w Mali umierają z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać. Dzięki wsparciu Darczyńców możemy im pomóc, a jak pokazują powyższe przykłady, dokładnie wiemy jak to zrobić. Dlatego apelujemy: przekaż darowiznę i uratuj życie dziecka takiego jak 10-miesięczna Fati. One tej pomocy potrzebują teraz.
Te dzieci chcą żyć.

Dziękujemy za każdą wpłatę.

Działam z UNICEF. Pomagam teraz!

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej