Dzięki szczepieniom możemy uratować w tym roku życie 3 milionów dzieci

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Deborah

Dzieci są największym skarbem dla rodziców, którzy chronią je i dbają o nie, aby zdrowo się rozwijały. Chore dziecko to najgorszy koszmar każdego rodzica. Tymczasem życiu co piątego dziecka na świecie nadal zagrażają choroby zakaźne, ponieważ nie otrzymuje ono niezbędnych 3 dawek szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. W obliczu tych chorób maluch jest bezbronny.

Szczególnie trudna sytuacja jest w najuboższych krajach. Trzyletnia Deborah z małej wioski Losso w Kongo nie została zaszczepiona przeciwko odrze. Mama dziewczynki, Katie, opowiada wstrząsającą historię 3-dniowej przeprawy kajakiem przez rzekę, podczas której, trzymając w ramionach osłabioną przez gorączkę córkę, próbowała dostać się do najbliższego ośrodka zdrowia. W różnych zakątkach świata żyją matki, które tak samo jak mama Deborah obawiają się o życie swoich dzieci. Tam, gdzie mieszkają, nawet odra, nam kojarząca się tylko z wysypką, może być wyrokiem śmierci dla ich dzieci. Na szczęście, Deborah w porę otrzymała pomoc medyczną i udało jej się przeżyć. Ale jej historia mogła skończyć się zupełnie inaczej.

Dlaczego szczepienia są tak ważne?

  • Niemal w 1/3 przypadków przyczyną śmierci dzieci poniżej 5. roku życia są choroby, którym można zapobiegać poprzez szczepienia ochronne.
  • Dzięki szczepieniom w latach 2000-2011 udało się obniżyć liczbę zgonów dzieci z powodu odry aż o 71%.
  • Dzięki szczepieniom jesteśmy coraz bliżej pokonania polio. Jeszcze w 1988 r. choroba ta występowała endemicznie aż w 125 krajach, podczas gdy dziś już tylko w 3 (Nigerii, Pakistanie i Afganistanie).
  • Szczepienia są również punktem wyjścia dla innych ratujących życie działań. Podczas Dni Zdrowia Dziecka organizowanych na całym świecie przeprowadzamy nie tylko akcje szczepień, ale dostarczamy też chroniące przed malarią moskitiery, leki przeciwpasożytnicze i witaminę A, która m.in. zapobiega problemom ze wzrokiem.

Jak UNICEF dostarcza szczepionki tym, którzy ich potrzebują

Transport szczepionek to wyścig z czasem. Od momentu wyprodukowania, szczepionki muszą być przechowywane i transportowane w odpowiednich warunkach umożliwiających zachowanie ich trwałości i skuteczności, nawet jeśli temperatura otoczenia jest bliska 40°C. Cały ten proces to tzw. łańcuch chłodniczy. Chłodziarki, przenośne lodówki, pracujący z poświęceniem personel – to jego ogniwa, dzięki którym dostarczamy szczepionki tam, gdzie są potrzebne. UNICEF prowadzi akcje szczepień w trudnych warunkach w rejonach dotkniętych katastrofami humanitarnymi i konfliktami zbrojnymi, a także w obozach dla uchodźców.

grafika_1000

 

Każdego roku szczepienia zapobiegają około 3 milionom zgonów dzieci z powodu błonicy, tężca, krztuśca i odry. Wraz z naszymi partnerami wspieramy programy szczepień w ponad 100 krajach.W ubiegłym roku zapewniliśmyprawie 2 miliardy szczepionek.

Ale to ciągle za mało.

Naszym celem jest zapewnienie niezbędnychszczepień wszystkim dzieciom. Bardzo potrzebujemy wsparcia, aby stało się to możliwe. Prosimy, przekaż darowiznę i pomóż nam dotrzeć z ratującymi życie szczepionkami do najbardziej zagrożonych dzieci, takich jak Deborah!

DEBORAH

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej