Epidemia wirusa Eboli w Afryce – najważniejsze informacje i działania UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Ebola jest ciężką, w wielu przypadkach śmiertelną chorobą zakaźną wywołaną przez wirus Ebola. Nie istnieje szczepionka chroniąca przed zachorowaniem.

Epidemia wirusa Eboli w Afryce

Choroba zaczyna się od gorączki, bólu głowy, mięśni i gardła oraz znacznego osłabienia organizmu. W następnym etapie choroby występują wymioty, biegunka, wysypka, zaburzenia czynności nerek i wątroby, a w części przypadków krwawienia zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Ebola jest ciężką, w wielu przypadkach śmiertelną chorobą zakaźną wywołaną przez wirus Ebola.

Do zakażenia wirusem dochodzi w przypadku bezpośredniego kontaktu z krwią, płynami ustrojowymi i wydzielinami (mocz, pot, nasienie, ślina, wymioty itp.) zakażonych osób. Niestety, można się zakazić także przez styczność z przedmiotami chorego oraz zwłokami ludzi i zwierząt. 

Drogi zakażenia Ebolą

W lutym tego roku pierwsze przypadki Eboli odnotowano w Gwinei. Stamtąd choroba rozprzestrzeniła się na inne kraje. Według najnowszych danych UNICEF z 5 sierpnia 2014 zakażeniu wirusem Ebola uległo 1603 osób, z czego 887 zmarło. Najwięcej przypadków odnotowano w Sierra Leone (646), Gwinei (485) oraz Liberii (468), ostatnio pojedyncze przypadki pojawiły się w Nigerii (4). Szczególne środki ostrożności podjęto w Côte d'Ivoire (Wybrzeże Kości Słoniowej), Gwinei Bissau, Mali i w Senegalu.

Epidemia wirusa Eboli w Afryce – najważniejsze informacje.

W krajach o największej liczbie zakażeń wprowadzono szczególne środki ostrożności. W związku z brakiem szczepionki, wysokim ryzykiem zakażenia a także sprzyjającym rozwojowi choroby warunkom (ubóstwo, brak odpowiednich warunków sanitarnych, brak zaufania do służby medycznej) walka z Ebolą jest wyjątkowo trudna. Choroba zbiera coraz większe żniwo.

 SMS z informacją o Eboli

Gwinea

UNICEF dystrybuuje zestawy do dezynfekcji i zestawy higieniczne. Finansuje akcje informacyjne dotyczące Eboli. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta SMS z informacją o zagrożeniu został wysłany do 10 milionów użytkowników. Emitowane są spoty radiowe i telewizyjne, w przychodniach, szkołach i w innych miejscach publicznych wieszane są plakaty. Do odległych miejsc docierają specjalne grupy wolontariuszy, które przekazują wiadomość o epidemii i o tym, jak chronić się przed zachorowaniem.

Liberia

UNICEF wzmocnił działania komunikacyjne i współpracuje  Ministerstwem Zdrowia. 130 informatorów pracuje w pięcioosobowych zespołach w 9 okręgach kraju dotkniętych chorobą. UNICEF wyprodukował 40 tysięcy plakatów informujących o chorobie, stworzył także spot , w którym szanowani i poważani obywatele kraju mówią o zagrożeniu. Spot będzie emitowany w całym kraju, zarówno w popularnych klubach, telewizji, jak i w miejscach spotkań religijnych. Organizacja zwiększyła także dostawy leków i przyborów medycznych.

Ochrona przed ebolą

Nigeria

UNICEF w Nigerii przygotowuje się do wzmocnienia działań prewencyjnych w terenie w razie wzrostu liczby zachorowań.

Sierra Leone

20 lipca Prezydent kraju ogłosił stan szczególnego zagrożenia zdrowia publicznego. Wdrażany jest plan zwalczania epidemii. UNICEF wspiera Ministerstwo Zdrowia w działaniach prewencyjnych w 13 dystryktach. Obejmują one akcje informacyjne wśród społeczeństwa, dystrybucję materiałów informacyjnych, ulotek, plakatów, emisję materiałów w 40 stacjach radiowych. UNICEF dostarcza też niezbędne zapasy medyczne do szpitali i przychodni.

Pielęgniarka rozmawia z koleżankami ze oddziału szpitala w Kenema, gdzie leczeni są pacjenci z Ebolą
Sierra Leone – Fatmata i jej 11 letnia córka Tata pokonały wirusa

UNICEF jest obecny we wszystkich krajach, gdzie pojawiły się ogniska Eboli. Nie ustajemy w wysiłkach skupiających się na zwalczaniu choroby i zapobieganiu kolejnym zachorowaniom. Niesiemy pomoc dzięki wsparciu Darczyńców. Dziękujemy za Waszą pomoc.

banner

Zobacz również

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej
Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci

Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Więcej