Głód zagraża dzieciom, które straciły dach nad głową na skutek konfliktu w Republice Środkowoafrykańskiej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Głód zagraża dzieciom w Republice Środkowoafrykańskiej

BANGUI, Republika Środkowoafrykańska, 28 kwietnia 2014 – W obozie dla uchodźców w Eglise des Frères Castor w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej powietrze jest gorące, bezwietrzne. Rodziny mieszkają w białych namiotach z plandek, w których brudne podłogi przykrywają maty.

W całym kraju jest 644 tysięcy uchodźców wewnętrznych. Obozy są dla nich schronieniem, ale brakuje w nich prywatności. Choć we Frères Castor jest żywność, wiele osób cierpi z powodu niedożywienia. Jedną z nich jest mały chłopiec, który śpi cicho obok swojej matki. Obóz zapewnił im ucieczkę od przemocy, która ogarnęła kraj, ale rosnące ceny żywności i trudne warunki narażają maluszka na poważne ryzyko niedożywienia.

W obozie w Frères Castor żyje ponad 30 tysięcy ludzi. Ich jedyny prywatny dobytek to materace, przenośne kuchenki, radia, zabawki i proste meble.

Podczas gdy dziecko zaplata włosy mamie, Jacob, sąsiad rodziny, je swój jedyny posiłek tego dnia. Wraz z przyjaciółmi siedzi wokół talerza z ryżem i sosem pomidorowym.

Od początku kryzysu ceny żywności gwałtownie wzrosły – ryż o blisko 25 procent, a maniok o 13 procent (według badań rynku przeprowadzonych przez pozarządową organizację Action Against Hunger). W szpitalu pediatrycznym w Bangui od stycznia do marca tego roku 680 dzieci pomiędzy 6 miesiącem a 5 rokiem życia było leczonych z powodu niedożywienia. To trzy razy więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

Niedożywienie dzieci stwarza poważne ryzyko problemów związanych z ich rozwojem. Często grozi nawet śmiercią. Niedożywione dzieci żyjące w gęsto zaludnionych miejscach są dużo bardziej narażone na malarię czy biegunkę, która może być zabójcza dla dzieci z poważną niedowagą. 

Głód zagraża dzieciom a Afryce

Dzieci, które doświadczyły niedożywienia w ciągu pierwszego tysiąca dni swojego życia – od początku ciąży matki do drugich urodzin – są bardziej narażone na problemy rozwojowe w późniejszym życiu.

W obozach dla uchodźców UNICEF wraz z partnerami zajmuje się oceną stanu zdrowia i leczeniem dzieci, które są narażone na niedożywienie. Wspólnie z przedstawicielami lokalnych społeczności stara się znaleźć najbardziej zagrożone rodziny i objąć leczeniem ponad 16 tysięcy dzieci cierpiących z powodu ciężkiego niedożywienia. Większość z nich będzie leczona w klinikach w obozach lub w ośrodkach zdrowia. Dzieci z powikłaniami medycznymi zabierane są do wspieranego przez UNICEF szpitala pediatrycznego w Bangui.

Ty też możesz pomóc najbardziej potrzebującym dzieciom. Przekaż darowiznę i pozwól nam działać. Pomoc potrzebna jest teraz.

baner_pomagam teraz

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej