Głód zagraża dzieciom, które straciły dach nad głową na skutek konfliktu w Republice Środkowoafrykańskiej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Głód zagraża dzieciom w Republice Środkowoafrykańskiej

BANGUI, Republika Środkowoafrykańska, 28 kwietnia 2014 – W obozie dla uchodźców w Eglise des Frères Castor w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej powietrze jest gorące, bezwietrzne. Rodziny mieszkają w białych namiotach z plandek, w których brudne podłogi przykrywają maty.

W całym kraju jest 644 tysięcy uchodźców wewnętrznych. Obozy są dla nich schronieniem, ale brakuje w nich prywatności. Choć we Frères Castor jest żywność, wiele osób cierpi z powodu niedożywienia. Jedną z nich jest mały chłopiec, który śpi cicho obok swojej matki. Obóz zapewnił im ucieczkę od przemocy, która ogarnęła kraj, ale rosnące ceny żywności i trudne warunki narażają maluszka na poważne ryzyko niedożywienia.

W obozie w Frères Castor żyje ponad 30 tysięcy ludzi. Ich jedyny prywatny dobytek to materace, przenośne kuchenki, radia, zabawki i proste meble.

Podczas gdy dziecko zaplata włosy mamie, Jacob, sąsiad rodziny, je swój jedyny posiłek tego dnia. Wraz z przyjaciółmi siedzi wokół talerza z ryżem i sosem pomidorowym.

Od początku kryzysu ceny żywności gwałtownie wzrosły – ryż o blisko 25 procent, a maniok o 13 procent (według badań rynku przeprowadzonych przez pozarządową organizację Action Against Hunger). W szpitalu pediatrycznym w Bangui od stycznia do marca tego roku 680 dzieci pomiędzy 6 miesiącem a 5 rokiem życia było leczonych z powodu niedożywienia. To trzy razy więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

Niedożywienie dzieci stwarza poważne ryzyko problemów związanych z ich rozwojem. Często grozi nawet śmiercią. Niedożywione dzieci żyjące w gęsto zaludnionych miejscach są dużo bardziej narażone na malarię czy biegunkę, która może być zabójcza dla dzieci z poważną niedowagą. 

Głód zagraża dzieciom a Afryce

Dzieci, które doświadczyły niedożywienia w ciągu pierwszego tysiąca dni swojego życia – od początku ciąży matki do drugich urodzin – są bardziej narażone na problemy rozwojowe w późniejszym życiu.

W obozach dla uchodźców UNICEF wraz z partnerami zajmuje się oceną stanu zdrowia i leczeniem dzieci, które są narażone na niedożywienie. Wspólnie z przedstawicielami lokalnych społeczności stara się znaleźć najbardziej zagrożone rodziny i objąć leczeniem ponad 16 tysięcy dzieci cierpiących z powodu ciężkiego niedożywienia. Większość z nich będzie leczona w klinikach w obozach lub w ośrodkach zdrowia. Dzieci z powikłaniami medycznymi zabierane są do wspieranego przez UNICEF szpitala pediatrycznego w Bangui.

Ty też możesz pomóc najbardziej potrzebującym dzieciom. Przekaż darowiznę i pozwól nam działać. Pomoc potrzebna jest teraz.

baner_pomagam teraz

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej