Głodne dzieci nie płaczą – historia 7,5-miesięcznej Mariam

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
IMG_1214

Mariam ma 7,5 miesiąca, cierpi z powodu ostrego niedożywienia. Prosimy nie zwlekaj, pomóż teraz!

Mama malutkiej Mariam, Fatime, straciła już jedno dziecko. Syna. Najprawdopodobniej zmarł z powodu niedożywienia. A może ostatecznie zabiła go biegunka, albo infekcja płuc? W kraju takim jak Czad nikt nie stwierdza dokładnej przyczyny zgonu dziecka. Każdego dnia umiera ich tak wiele.

Fatime ma 22 lata i teraz już tylko jedno dziecko, córkę Mariam. Dziewczynka ma 7,5 miesiąca. Wygląda na 3, choć dzisiaj i tak już o wiele lepiej niż w dniu, w którym trafiła do szpitala z powodu ostrego niedożywienia. Była wówczas tak słaba, że nie miała siły otworzyć oczu. Nie ruszała się. Nie płakała. Głodne dzieci nie płaczą.

W Czadzie trwa kryzys żywnościowy. Co 7 minut jedno dziecko umiera tam z głodu. Przyczyny tak dramatycznej sytuacji są złożone. Mijający rok był dla Czadu bardzo trudny. Susza, nieregularne opady w porze deszczowej, a co się z tym wiąże – niskie zbiory. Mieszkańcy regionu Ouaddai (środkowo-wschodni Czad) mówią, że plonów praktycznie nie było. Nie było też wody, by napoić zwierzęta. Wiele rodzin szukało pomocy w mieście, ale nie wszyscy zdążyli. Umarło wiele dzieci.

IMG_1196

Sytuację dodatkowo pogorszyła wojna w Libii. Do Czadu zmuszonych było powrócić kilkaset tysięcy osób, które dzięki pracy u bogatszego sąsiada zapewniały byt całym rodzinom. Teraz i one pozostały bez środków do życia.

Niezwykle ważna jest też edukacja. Zapewnienie dziecku leków i żywności terapeutycznej to jedno. Drugi element, o którym często zapomina się dyskutując o problemie, to przekazanie lokalnym społecznościom wiedzy o tym, jak chronić się przed skutkami kryzysu, jak rozpoznawać niedożywienie i gdzie szukać pomocy. To równie ważne jak zapewnienie terminowych dostaw terapeutycznej żywności Plumpy’nut (wysokokaloryczna pasta z orzeszków ziemnych) i leków.

Dzisiaj Mariam z zaciekawieniem wodzi za nami swoimi wielkimi oczami. Jest drobna, przed nią jeszcze długa droga do pełnego wyzdrowienia. Ale jest nadzieja.

W paśmie Sahelu w Czadzie tysiące dzieci nadal czekają na Twoją pomoc. UNICEF jest na miejscu i dzięki wsparciu Darczyńców otwiera nowe Ośrodki Terapeutycznego Dożywiania, takie jak ten, w którym o życie walczy 7,5-miesięczna Mariam. Dostarczamy żywność terapeutyczną typu Plumpy’nut, mleko terapeutyczne, leki i szczepionki. Ale potrzeby są ogromne i aby uratować jeszcze więcej dzieci, potrzebujemy Twojego wsparcia. Działając razem – Ty i UNICEF – uda nam się uchronić je od śmierci z głodu.

Prosimy nie zwlekaj, przekaż darowiznę, bo Twoja pomoc potrzebna jest teraz!

czad

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej