Gourouf – miejsce, w którym zatrzymał się czas

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
IMG_0784

Wioska Gourouf to małe skupisko glinianych chat. Rozrzucone nieregularnie okrągłe lepianki, gdzieniegdzie zagroda dla kóz. W obejściach stoją gliniane dzbany do przechowywania mleka i wody. Paleniska przed chatami wskazują miejsce przygotowania posiłków. Wizyta w Gourouf jest jak podróż wehikułem czasu. Czy podobnie wyglądały wioski w Czadzie 100 czy 200 lat temu?

Zmienili się tylko mieszkańcy. Mimo że nadal w większości niepiśmienni, wiedzą wiele o otaczającym ich świecie. Mówią, że ubiegły rok był dla nich bardzo ciężki. Wyschnięta ziemia nie przyniosła prawie żadnych plonów, a głód zagroził każdej mieszkającej w wiosce rodzinie. Musieli opuścić Gourouf i szukać pomocy w Abéché. Prawie nikt nie został. Część chat strawił pożar, zabierając cały maleńki dobytek, jaki udało się im zgromadzić. Jedna z kobiet pokazuje nam to, co udało jej się uratować - parę sztuk lichych ubrań, kilka naczyń. W Gourouf nie ma elektryczności, ale nie ma też studni. I to właśnie brak wody jest największą troską mieszkańców.

IMG_0748

Przed jedną z chat zgromadziła się grupka kobiet. Jutro ma odbyć się ślub syna jednej z nich. To ostatnie z jej sześciorga dzieci. Pozostałe wyjechały, mieszkają za daleko żeby odwiedzać matkę. On także nie pozostanie w Gourouf. Będzie mieszkał w Abéché, oddalonego o kilka godzin drogi na osiołku. Daleko, ale matka rozumie, że tam, w mieście, ma szansę na lepsze życie.

„Woda to życie” – mówią nam kobiety. „Gdybyśmy mieli studnię, zbiory byłyby wyższe i mielibyśmy co jeść”. Wtórują im mężczyźni, których przyciągnęła obecność niecodziennych gości. Teraz mieszkańcy wioski korzystają z dwóch studni. Jedna z nich, ta bliżej położona, jest zanieczyszczona. Dzieci chorują, są niedożywione.

IMG_0778

W miejscach, gdzie nie dotarła jeszcze pomoc UNICEF brakuje leków, pitej wody, wszystkiego.Tylko działając razem – Ty i UNICEF – możemy to zmienić!

Dlatego projekt, który sfinansujemy dzięki wsparciu Darczyńców z Polski, obejmuje także budowę ujęć wody w ośrodkach zdrowia. Matki, które przyjdą z dziećmi na szczepienia lub po żywność terapeutyczną będą mogły korzystać z czystej wody pitnej.

Wierzymy, że dzięki Twojemu wsparciu uda nam się osiągnąć ten cel. Nie zwlekaj, bo Twoja pomoc potrzebna jest teraz. Prosimy, przekaż darowiznę i zapewnij dzieciom w Czadzie czystą wodę, pozwól nam kontynuować dostawy ratującej życie żywności terapeutycznej, lekarstw i szczepionek. Te dzieci bardzo potrzebują naszej pomocy!

BANER DO AKTUALNOŚCI

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej