Historia 8-miesięcznej Erety

Unicef Esteve2m

W Czadzie co 7 minut jedno dziecko umiera z głodu. Prosimy, przekaż darowiznę i uratuj życie jednego z nich! 

Wszystkie moje dzieci, kiedy miały 8 miesięcy, już raczkowały. Z wyjątkiem Erety” powiedziała Zainabou Mamataya, gdy dotarła z chorą córeczką do ośrodka zdrowia w Nokou (region Kanem w zachodnim Czadzie). W wieku 8. miesięcy Ereta ważyła zaledwie 2,6 kg i była tak słaba, że nie mogła nawet raczkować.

Region Kanem leży w pasie Sahelu, który w 2012 roku został dotknięty przez tragiczny w skutkach kryzys żywnościowy. Zbyt skąpe opady doprowadziły do ogromnych strat w produkcji rolnej, jak i w hodowli zwierząt. Niegdyś niezależne rodziny pozostały bez środków do życia, bez jedzenia i bez nadziei na szybką poprawę sytuacji.

Kryzys żywnościowy to tragedia tysięcy najmłodszych mieszkańców Czadu, takich jak Ereta. Według najnowszych danych UNICEF, 127 tysięcy dzieci w Czadzie cierpi z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia. Co 7 minut jedno z nich umiera z głodu. Aby je uratować, UNICEF musi zwiększyć pomoc dla regionu. Dostarczamy leki, szczepionki i żywność terapeutyczną, ale to wciąż za mało.

Dzięki wsparciu Darczyńców z Polski planujemy sfinansować leczenie dzieci w 50. ośrodkach zdrowia położonych w szczególnie zagrożonych obszarach. Dotrzemy tam, gdzie do tej pory niedożywione dzieci nie miały dostępu do odpowiedniej terapii. Dlatego prosimy Cię o wsparcie, przekaż darowiznę i sfinansuj leczenie niedożywionego dziecka, takiego jak Ereta.

Unicef Esteve1m

Dla Erety dwa tygodnie pobytu w ośrodku zdrowia w Nokou okazały się zbawienne. Dziewczynka przybrała na wadze pół kilo i stan jej zdrowia znacznie się poprawił. „Teraz, kiedy podaję jej mleko, Ereta je normalnie. Przybrała na wadze i widzę ogromną poprawę. Niewygląda już na tak słabą, jak dwa  tygodnie temu” mówiła Zainabou Mamataya, mama Erety.

Zapewnienie ratującej życie opieki w ośrodkach zdrowia, to nie jedyne działania podejmowane przez UNICEF. Ogromnie ważne jest zapobieganie kryzysom i uczenie matek jak przeciwdziałać niedożywieniu w przyszłości. Mimo że większość dzieci w Czadzie jest karmionych piersią, wyłączne karmienie stosuje zaledwie 3 procent matek” powiedział Roger Sodjinou, pracownik UNICEF w Czadzie. Badania wskazują, że stosując praktykę wyłącznego karmienia piersią można by uratować od śmierci 13 procent dzieci do 5. roku życia. Dlatego tak ważna jest edukacja.

UNI87631m

UNICEF współpracuje z lokalnymi społecznościami i organizuje spotkania, podczas których przedstawiane są zalety wyłącznego karmienia piersią. Jest to okazja dla matek, które praktykują wyłączne karmienie piersią, aby opowiedziały innym o swoich doświadczeniach. „Zmiana zwyczajów to trudny i długotrwały proces. Dlatego oprócz teorii, chcemy pokazać matkom jej zastosowanie w praktyce” powiedział Roger Sodjinou.

Pomoc humanitarna jaką niesiemy umierającym dzieciom w Czadzie, czy spotkania edukacyjne z matkami, możliwe są dzięki wsparciu Darczyńców takich jak Ty. Dlatego apelujemy o pomoc. Przekazując darowiznę zapewnisz pomoc dziecku w Czadzie.

Dzięki Twojej wpłacie sfinansujemy leczenie dzieci w jednym z 50. ośrodków leczenia niedożywienia, dostarczymy leki i żywność terapeutyczną, a mamom wytłumaczymy jak ważne jest wyłączne karmienie piersią swoich pociech. Te działania z pewnością zaowocują w przyszłości.

Eretę już uratowaliśmy. Z Tobą uratujemy więcej dzieci!

bann_Esteve

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej