Historia 8-miesięcznej Erety

Unicef Esteve2m

W Czadzie co 7 minut jedno dziecko umiera z głodu. Prosimy, przekaż darowiznę i uratuj życie jednego z nich! 

Wszystkie moje dzieci, kiedy miały 8 miesięcy, już raczkowały. Z wyjątkiem Erety” powiedziała Zainabou Mamataya, gdy dotarła z chorą córeczką do ośrodka zdrowia w Nokou (region Kanem w zachodnim Czadzie). W wieku 8. miesięcy Ereta ważyła zaledwie 2,6 kg i była tak słaba, że nie mogła nawet raczkować.

Region Kanem leży w pasie Sahelu, który w 2012 roku został dotknięty przez tragiczny w skutkach kryzys żywnościowy. Zbyt skąpe opady doprowadziły do ogromnych strat w produkcji rolnej, jak i w hodowli zwierząt. Niegdyś niezależne rodziny pozostały bez środków do życia, bez jedzenia i bez nadziei na szybką poprawę sytuacji.

Kryzys żywnościowy to tragedia tysięcy najmłodszych mieszkańców Czadu, takich jak Ereta. Według najnowszych danych UNICEF, 127 tysięcy dzieci w Czadzie cierpi z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia. Co 7 minut jedno z nich umiera z głodu. Aby je uratować, UNICEF musi zwiększyć pomoc dla regionu. Dostarczamy leki, szczepionki i żywność terapeutyczną, ale to wciąż za mało.

Dzięki wsparciu Darczyńców z Polski planujemy sfinansować leczenie dzieci w 50. ośrodkach zdrowia położonych w szczególnie zagrożonych obszarach. Dotrzemy tam, gdzie do tej pory niedożywione dzieci nie miały dostępu do odpowiedniej terapii. Dlatego prosimy Cię o wsparcie, przekaż darowiznę i sfinansuj leczenie niedożywionego dziecka, takiego jak Ereta.

Unicef Esteve1m

Dla Erety dwa tygodnie pobytu w ośrodku zdrowia w Nokou okazały się zbawienne. Dziewczynka przybrała na wadze pół kilo i stan jej zdrowia znacznie się poprawił. „Teraz, kiedy podaję jej mleko, Ereta je normalnie. Przybrała na wadze i widzę ogromną poprawę. Niewygląda już na tak słabą, jak dwa  tygodnie temu” mówiła Zainabou Mamataya, mama Erety.

Zapewnienie ratującej życie opieki w ośrodkach zdrowia, to nie jedyne działania podejmowane przez UNICEF. Ogromnie ważne jest zapobieganie kryzysom i uczenie matek jak przeciwdziałać niedożywieniu w przyszłości. Mimo że większość dzieci w Czadzie jest karmionych piersią, wyłączne karmienie stosuje zaledwie 3 procent matek” powiedział Roger Sodjinou, pracownik UNICEF w Czadzie. Badania wskazują, że stosując praktykę wyłącznego karmienia piersią można by uratować od śmierci 13 procent dzieci do 5. roku życia. Dlatego tak ważna jest edukacja.

UNI87631m

UNICEF współpracuje z lokalnymi społecznościami i organizuje spotkania, podczas których przedstawiane są zalety wyłącznego karmienia piersią. Jest to okazja dla matek, które praktykują wyłączne karmienie piersią, aby opowiedziały innym o swoich doświadczeniach. „Zmiana zwyczajów to trudny i długotrwały proces. Dlatego oprócz teorii, chcemy pokazać matkom jej zastosowanie w praktyce” powiedział Roger Sodjinou.

Pomoc humanitarna jaką niesiemy umierającym dzieciom w Czadzie, czy spotkania edukacyjne z matkami, możliwe są dzięki wsparciu Darczyńców takich jak Ty. Dlatego apelujemy o pomoc. Przekazując darowiznę zapewnisz pomoc dziecku w Czadzie.

Dzięki Twojej wpłacie sfinansujemy leczenie dzieci w jednym z 50. ośrodków leczenia niedożywienia, dostarczymy leki i żywność terapeutyczną, a mamom wytłumaczymy jak ważne jest wyłączne karmienie piersią swoich pociech. Te działania z pewnością zaowocują w przyszłości.

Eretę już uratowaliśmy. Z Tobą uratujemy więcej dzieci!

bann_Esteve

Zobacz również

UNICEF Polska - 1 na 6 dzieci żyje w skrajnym ubóstwie

UNICEF i Bank Światowy: 1 na 6 dzieci żyje w skrajnym ubóstwie

Szacuje się, że 1 na 6 dzieci jeszcze przed pandemią żyło w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie.

Więcej
UNICEF Polska - Przystań w sieci

Facebook, NASK i UNICEF Polska uruchamiają „Przystań w sieci” - ogólnopolski program szkoleniowy dla nauczycieli i uczniów

Aby wziąć udział w projekcie, nauczyciele powinni zarejestrować się na platformie przystanwsieci.pl.

Więcej
UNICEF Polska - Mycie rąk mydłem kluczowe w walce z COVID-19 i innymi chorobami zakaźnymi

Mycie rąk mydłem kluczowe w walce z COVID-19 i innymi chorobami zakaźnymi

Niestety, miliony ludzi na całym świecie nie mają dostępu do miejsc, gdzie mogą umyć ręce.

Więcej