Historia 8-miesięcznej Erety

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Unicef Esteve2m

W Czadzie co 7 minut jedno dziecko umiera z głodu. Prosimy, przekaż darowiznę i uratuj życie jednego z nich! 

Wszystkie moje dzieci, kiedy miały 8 miesięcy, już raczkowały. Z wyjątkiem Erety” powiedziała Zainabou Mamataya, gdy dotarła z chorą córeczką do ośrodka zdrowia w Nokou (region Kanem w zachodnim Czadzie). W wieku 8. miesięcy Ereta ważyła zaledwie 2,6 kg i była tak słaba, że nie mogła nawet raczkować.

Region Kanem leży w pasie Sahelu, który w 2012 roku został dotknięty przez tragiczny w skutkach kryzys żywnościowy. Zbyt skąpe opady doprowadziły do ogromnych strat w produkcji rolnej, jak i w hodowli zwierząt. Niegdyś niezależne rodziny pozostały bez środków do życia, bez jedzenia i bez nadziei na szybką poprawę sytuacji.

Kryzys żywnościowy to tragedia tysięcy najmłodszych mieszkańców Czadu, takich jak Ereta. Według najnowszych danych UNICEF, 127 tysięcy dzieci w Czadzie cierpi z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia. Co 7 minut jedno z nich umiera z głodu. Aby je uratować, UNICEF musi zwiększyć pomoc dla regionu. Dostarczamy leki, szczepionki i żywność terapeutyczną, ale to wciąż za mało.

Dzięki wsparciu Darczyńców z Polski planujemy sfinansować leczenie dzieci w 50. ośrodkach zdrowia położonych w szczególnie zagrożonych obszarach. Dotrzemy tam, gdzie do tej pory niedożywione dzieci nie miały dostępu do odpowiedniej terapii. Dlatego prosimy Cię o wsparcie, przekaż darowiznę i sfinansuj leczenie niedożywionego dziecka, takiego jak Ereta.

Unicef Esteve1m

Dla Erety dwa tygodnie pobytu w ośrodku zdrowia w Nokou okazały się zbawienne. Dziewczynka przybrała na wadze pół kilo i stan jej zdrowia znacznie się poprawił. „Teraz, kiedy podaję jej mleko, Ereta je normalnie. Przybrała na wadze i widzę ogromną poprawę. Niewygląda już na tak słabą, jak dwa  tygodnie temu” mówiła Zainabou Mamataya, mama Erety.

Zapewnienie ratującej życie opieki w ośrodkach zdrowia, to nie jedyne działania podejmowane przez UNICEF. Ogromnie ważne jest zapobieganie kryzysom i uczenie matek jak przeciwdziałać niedożywieniu w przyszłości. Mimo że większość dzieci w Czadzie jest karmionych piersią, wyłączne karmienie stosuje zaledwie 3 procent matek” powiedział Roger Sodjinou, pracownik UNICEF w Czadzie. Badania wskazują, że stosując praktykę wyłącznego karmienia piersią można by uratować od śmierci 13 procent dzieci do 5. roku życia. Dlatego tak ważna jest edukacja.

UNI87631m

UNICEF współpracuje z lokalnymi społecznościami i organizuje spotkania, podczas których przedstawiane są zalety wyłącznego karmienia piersią. Jest to okazja dla matek, które praktykują wyłączne karmienie piersią, aby opowiedziały innym o swoich doświadczeniach. „Zmiana zwyczajów to trudny i długotrwały proces. Dlatego oprócz teorii, chcemy pokazać matkom jej zastosowanie w praktyce” powiedział Roger Sodjinou.

Pomoc humanitarna jaką niesiemy umierającym dzieciom w Czadzie, czy spotkania edukacyjne z matkami, możliwe są dzięki wsparciu Darczyńców takich jak Ty. Dlatego apelujemy o pomoc. Przekazując darowiznę zapewnisz pomoc dziecku w Czadzie.

Dzięki Twojej wpłacie sfinansujemy leczenie dzieci w jednym z 50. ośrodków leczenia niedożywienia, dostarczymy leki i żywność terapeutyczną, a mamom wytłumaczymy jak ważne jest wyłączne karmienie piersią swoich pociech. Te działania z pewnością zaowocują w przyszłości.

Eretę już uratowaliśmy. Z Tobą uratujemy więcej dzieci!

bann_Esteve

Zobacz również

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej
Ubóstwo żywnościowe dotyka co czwartego dziecka na świecie

Ubóstwo żywnościowe dotyka co czwartego dziecka na świecie

Powiększające się nierówności, konflikty i kryzys klimatyczny w połączeniu z drożejącymi produktami spożywczymi, nadmiarem niezdrowej żywności, szkodliwymi strategiami marketingowymi produktów spożywczych oraz niewłaściwymi praktykami żywieniowymi skazują miliony dzieci na ubóstwo żywnościowe.

Więcej
5 porad jak radzić sobie ze stresem

5 porad jak radzić sobie ze stresem

Stres potrafi zablokować nasze myślenie, sprawić, że zaczynamy panikować i działać nierozsądnie, dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć jak się zachować, gdy rozpoznasz stresującą sytuację.

Więcej