Historia Adouna

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
TCD12.1020.UNICEF0215_male

Położona w środkowym Czadzie wioska o nazwie Banda to skupisko glinianych chat. Każde obejście ogrodzone jest prowizorycznym płotem z patyków. Zza nich wyglądają zaciekawione niecodziennymi przybyszami dzieci. Jedno z nich to dwuipółletni Adoun. Chłopiec szuka wzrokiem matki, która uśmiecha się do niego.

TCD12.1020.UNICEF0361_male

Dla bliskich Adouna każdy dzień w ciągu ostatnich miesięcy był walką o przetrwanie. Od czasu ostatnich zbiorów sytuacja jest bardzo trudna. Głową rodziny jest matka – Zenaba. „Cała odpowiedzialność za rodzinę spoczywa na mnie” - mówi. Krótko po urodzeniu Adouna - najmłodszego dziecka - mąż Zenaby zniknął i od tego czasu nie ma od niego wieści. Kilka miesięcy temu, w trakcie tzw. „okresu głodu” (hunger gap) pomiędzy zbiorami, maluch zachorował i był tak słaby, że nie miał siły chodzić. „Kiedy się urodził był bardzo duży. Potem, gdy był starszy i powinien więcej jeść, nie miałam nic, aby go nakarmić. Zaczął chorować na biegunkę, osłabł i wychudł.”

Zdesperowana matka chłopca zwróciła się o pomoc do uzdrawiacza, zwanego marabutem. Jednak po zażyciu przepisanych przez niego leków chłopiec nie wyzdrowiał. Zenaba martwiła się coraz bardziej. „Widząc moje dziecko w takim stanie sama czułam się chora. Straciłam całą nadzieję.” – mówi Zenaba. Kilka tygodni później w wiosce pojawił się przedstawiciel UNICEF, który sprawdzał poziom niedożywienia wśród dzieci. Szybko zdiagnozował u Adouna chorobę głodową i skierował malucha na leczenie w Ośrodku Terapeutycznego Dożywiania, który właśnie powstawał. Leczenie chłopca trwało dwa miesiące. Oprócz żywności terapeutycznej, rodzina otrzymała moskitierę i środki higieniczne.

Teraz, zaledwie kilka miesięcy po tym, jak z powodu osłabienia chłopiec nie mógł chodzić, Adoun jest pełnym energii maluchem. „Nie ma nic piękniejszego niż widzieć jak zdrowieje twoje dziecko” - mówi Zenaba. Jednak okres głodu, przypadający kilka miesięcy po porze deszczowej, znowu nadejdzie. Dla wielu rodzin rozpocznie się walka o przetrwanie. Ucierpią zwłaszcza dzieci. Dlatego UNICEF planuje otworzyć kolejne Ośrodki Terapeutycznego Dożywiania w miejscach, w których do tej pory matki nie mogły liczyć na żadną pomoc. Będzie to możliwe dzięki wsparciu Darczyńców z Polski. Aby móc kontynuować dostawy leków, szczepionek i ratującej życie żywności terapeutycznej potrzebujemy Twojego wsparcia.

Wspólnie uratujemy życie wielu dzieci. Dziękujemy!

bann_v03_final

Zobacz również

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN przedłużyło udział w programie „Przyjaciel UNICEF” o kolejny rok, przekazując środki m.in. na pomoc dzieciom w strefach konfliktu.

Więcej