Historia, której nigdy nie zapomnisz

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Kampania Głos Dzieci - historia Ahmada

Widad Hussein 

Przepraszam, czy mogę opowiedzieć Pani moją historię?, zapytał nieśmiało 7-letni Ahmad. Odwiedzaliśmy akurat szkołę w Ammanie, w stolicy Jordanii. Tego popołudnia na zajęcia przychodzili uchodźcy z Syrii.  Oczywiście że możesz - odpowiedziałam natychmiast. 

Pracuję jako tłumacz w biurze UNICEF w Jordanii. Wraz ze współpracownikami jeżdżę po kraju niosąc pomoc uchodźcom z Syrii. Słyszałam już wiele historii, ale tę zapamiętam na zawsze. 

Żołnierze włamali się do naszego domu. Złapali Babę (ojca) i zaczęli go bić pistoletami. Widziałem krew lecącą z jego twarzy, szepcze chłopiec. Krzyczałem żeby go puścili, najgłośniej jak potrafiłem, ale nic to nie pomogło. Mama powiedziała, że tata został aresztowany, ale nie wiedziałem co to znaczy. Wiedziałem tylko, że zabrali go bardzo daleko. Od tego czasu nie potrafiłem mówić, straciłem głos, powstrzymuje łzy. 

Ahmad dotarł bezpiecznie do Jordanii. Obecnie jest jednym z ponad 100 tysięcy syryjskich dzieci, które zostały zapisane do szkół w całym kraju. Znowu mogę mówić. Potrafię czytać i pisać listy. Szkoła sprawiła, że znowu mówię. Bardzo ją lubię. Dyrektor i nauczyciele są dla mnie bardzo mili. Powiedzieli, że będę mógł czytać tacie bajki, kiedy wróci, mówi Ahmad z uśmiechem na twarzy.

Historie syryjskich uchodźców - kampania Głos Dzieci

W Jordanii UNICEF współpracuje z ministerstwem edukacji.  Stworzono podwójne zmiany w szkołach. Jordańczycy uczą się rankami, a Syryjczycy po południu. Zwiększyło to pojemność szkół w obszarach gdzie żyje wielu uchodźców. Zapewniło możliwość kontynuowania nauki przez dzieci, które tak tego pragną.

UNICEF i Unia Europejska wspólnie niosą pomoc dzieciom dotkniętym skutkami sytuacji kryzysowych, historia Ahmada

Ahmad chciał mi opowiedzieć tę historię bo wie, że jego szkoła jest wspierana przez UNICEF. Dla mnie historia tego chłopca to wymowny przykład tego, jak ważna jest szkoła, nie tylko jako miejsce nauki, ale także gojenia się ran. 

*** 

Każdego roku UNICEF i Unia Europejska wspólnie działają niosąc pomoc dzieciom dotkniętym skutkami katastrof naturalnych lub konfliktów. Możemy jednak robić to tylko, jeżeli głos tych dzieci będzie słyszany. Ahmad jest jednym z milionów dzieci, które mają do opowiedzenia historię. Do dziś prawie nikt go nie słuchał. Ty możesz to zmienić. 

Podziel się historią Ahmada, lub wejdź na glosdzieci.pl i użycz swojego głosu innym dzieciom dotkniętym kryzysami humanitarnymi.

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej