Historia, której nigdy nie zapomnisz

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Kampania Głos Dzieci - historia Ahmada

Widad Hussein 

Przepraszam, czy mogę opowiedzieć Pani moją historię?, zapytał nieśmiało 7-letni Ahmad. Odwiedzaliśmy akurat szkołę w Ammanie, w stolicy Jordanii. Tego popołudnia na zajęcia przychodzili uchodźcy z Syrii.  Oczywiście że możesz - odpowiedziałam natychmiast. 

Pracuję jako tłumacz w biurze UNICEF w Jordanii. Wraz ze współpracownikami jeżdżę po kraju niosąc pomoc uchodźcom z Syrii. Słyszałam już wiele historii, ale tę zapamiętam na zawsze. 

Żołnierze włamali się do naszego domu. Złapali Babę (ojca) i zaczęli go bić pistoletami. Widziałem krew lecącą z jego twarzy, szepcze chłopiec. Krzyczałem żeby go puścili, najgłośniej jak potrafiłem, ale nic to nie pomogło. Mama powiedziała, że tata został aresztowany, ale nie wiedziałem co to znaczy. Wiedziałem tylko, że zabrali go bardzo daleko. Od tego czasu nie potrafiłem mówić, straciłem głos, powstrzymuje łzy. 

Ahmad dotarł bezpiecznie do Jordanii. Obecnie jest jednym z ponad 100 tysięcy syryjskich dzieci, które zostały zapisane do szkół w całym kraju. Znowu mogę mówić. Potrafię czytać i pisać listy. Szkoła sprawiła, że znowu mówię. Bardzo ją lubię. Dyrektor i nauczyciele są dla mnie bardzo mili. Powiedzieli, że będę mógł czytać tacie bajki, kiedy wróci, mówi Ahmad z uśmiechem na twarzy.

Historie syryjskich uchodźców - kampania Głos Dzieci

W Jordanii UNICEF współpracuje z ministerstwem edukacji.  Stworzono podwójne zmiany w szkołach. Jordańczycy uczą się rankami, a Syryjczycy po południu. Zwiększyło to pojemność szkół w obszarach gdzie żyje wielu uchodźców. Zapewniło możliwość kontynuowania nauki przez dzieci, które tak tego pragną.

UNICEF i Unia Europejska wspólnie niosą pomoc dzieciom dotkniętym skutkami sytuacji kryzysowych, historia Ahmada

Ahmad chciał mi opowiedzieć tę historię bo wie, że jego szkoła jest wspierana przez UNICEF. Dla mnie historia tego chłopca to wymowny przykład tego, jak ważna jest szkoła, nie tylko jako miejsce nauki, ale także gojenia się ran. 

*** 

Każdego roku UNICEF i Unia Europejska wspólnie działają niosąc pomoc dzieciom dotkniętym skutkami katastrof naturalnych lub konfliktów. Możemy jednak robić to tylko, jeżeli głos tych dzieci będzie słyszany. Ahmad jest jednym z milionów dzieci, które mają do opowiedzenia historię. Do dziś prawie nikt go nie słuchał. Ty możesz to zmienić. 

Podziel się historią Ahmada, lub wejdź na glosdzieci.pl i użycz swojego głosu innym dzieciom dotkniętym kryzysami humanitarnymi.

Zobacz również

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Konin oficjalnie otrzymał tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF Polska jako pierwsze miasto w Wielkopolsce i czwarte w kraju. Przynależność do tego wyjątkowego grona samorządów to efekt kilkuletniej pracy i skutecznych działań na rzecz młodych obywateli miasta, ale też zobowiązanie do konsekwentnego wspierania ich potrzeb w przyszłości.  

Więcej
Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej