Irackie dzieci potrzebują pomocy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Dzieci wołają o pomoc Irak

W piątek, 8 sierpnia, mała dziewczynka schroniła się w namiocie w Bajeed Kandala. Ale to nie są wakacje i nie jest to jej rodzinna wioska. To obóz dla uchodźców w Iraku, do którego uciekła przed ostrzałem i bombardowaniami. Nie rozumie, co się dzieje, nie wie, kiedy wróci do domu. Jest przerażona i bezbronna jak tysiące innych dzieci z irackiej społeczności Jazydów.

Kryzys humanitarny w Iraku drastycznie się pogłębia. Od początku roku przesiedlonych zostało już około 1,2 miliona ludzi. W wyniku ostatnich walk w Prowincji Sindżar blisko 200 tys. musiało opuścić swoje domy, większość to członkowie etniczno-religinej społeczności Jazydów. Tysiące rodzin schroniło się w Górach Sindżar, gdzie zostali uwięzieni, bez dostępu do wody i  żywności. Jest wśród nich 25 tys. dzieci. Niektórym udało się uciec przez Syrię do Regionu Kurdystanu w Iraku, w którym od dawna przebywają też uchodźcy w Syrii.

Irak dzieci

UNICEF jest poważnie zaniepokojony losem dzieci uwięzionych w Górach Sindżar oraz tych które dotarły do bezpieczniejszych schronień. Pracujemy dniem i nocą, aby dostarczyć pomoc humanitarną do rosnącej liczby ludzi, którym udało się wrócić z gór, ale którzy teraz cierpią na zagrażające życiu odwodnienie, niedożywienie i traumę mówi Dr Marzio Babille, Reprezentant UNICEF Irak.

O początku sierpnia UNICEF zapewnił pomoc humanitarną ponad 73 tys. dzieci, kobiet i ich rodzin w 20 miejscach w samej tylko okolicy miasta Dahuk w Regionie Kurdystanu. Uchodźcy otrzymali między innymi butelki z wodą (552 tys.), racje żywnościowe (44 tys. paczek), wiadra  (10 tys.), mydło (10 tys. kostek), zestawy rodzinne do utrzymania higieny (9,3 tys.), kanistry na wodę (5,5 tys.), koce (1,5 tys.) i zestawy higieniczne dla niemowląt (1 tys.). w ostatnim czasie UNICEF dostarczył wodę także do stolicy Regionu Kurdystanu -  Ibril. Ponadto stale monitorujemy sytuacje dzieci rozdzielonych ze swoimi rodzinami oraz wszelkie przypadki łamania praw dziecka. UNICEF, WHO i Ministerstwo Zdrowia rozpoczęły właśnie akcję sczepień przeciw polio dla 4 mln dzieci poniżej 5 roku  życia m.in. w obozie  Bajeed Kandala.

Dzieci w Iraku

Konflikt w Iraku się nasila, z dnia na dzień rośnie liczba uchodźców, a wśród nich dzieci. Są bezbronne w obliczu okrucieństwa, które stało się ich codziennością. Pozbawione opieki, wody, pożywienia mogą nie przeżyć nocy. W tak dramatycznej sytuacji UNICEF bezustannie apeluje o pomoc.

Jestes-potrzebny_bann_zdjecie_artykul

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej