Iskierka nadziei dla dzieci w Sudanie Południowym

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

UNICEF Sudan Południowy: tysiącom dzieci grozi śmierć głodowa. Uratuj jedno z nich.

UNI166876

UNICEF Sudan Południowy, listopad 2014 - Nyakuoy jedną ręką kołysze swojego rocznego synka Nyepuote, a w drugiej trzyma saszetkę gotowej do spożycia żywności terapeutycznej Plumpy’nut. Mimo niepewnego początku, jej synek powoli przyzwyczaja się do smaku pasty z masła orzechowego, która może uratować mu życie.

Z początku mu nie smakowała, ale teraz - po godzinie - zaczął jeść bardzo dobrze,wyjaśnia Nyakuoy siedząc na podłodze ośrodka leczenia niedożywienia w odległej wiosce Nhialdiu w Sudanie Południowym. Teraz, kiedy Nyepuote nabrał apetytu mogą wrócić do domu, gdzie mama otoczy go opieką. Aby w pełni odzyskać siły i zdrowie, musi jeść dwie saszetki Plumpy’nut dziennie.

Ta ratująca życie podróż rozpoczęła się wcześnie rano. Nyakuoy podjęła decyzję o dwugodzinnym marszu z jej wioski do Nhialdiu, gdzie niedawno przybył helikopterem Mobilny Zespół Opieki Zdrowotnej, stworzony wspólnie przez UNICEF i WFP (Światowy Program Żywnościowy).

Ostatnie 10 miesięcy było wyjątkowo trudne dla kobiet i dzieci mieszkających w miejscach takich jak Nhialdiu. Od początku konfliktu lokalna społeczność przyjęła tysiące osób, które uciekły z większych miast. Nie otrzymali oni żadnej pomocy, aż do czasu przybycia Mobilnego Zespołu Opieki Zdrowotnej. W wielu miejscowościach wyczerpały się zapasy żywności, a podstawowe świadczenia, takie jak opieka zdrowotna czy edukacja przestały funkcjonować. 

UNI169318

Nyepuote jest pierwszym dzieckiem, u którego zespół UNICEF rozpoznał oznaki ostrego niedożywienia. Został natychmiast skierowany na leczenie żywnością terapeutyczną. Otrzymuje także witaminę A oraz tabletki odrobaczające. Ponadto, jego mama otrzymuje porady jak najlepiej karmić dziecko, aby było silne i zdrowe. Kiedy zasoby są tak skromne, każdy dzień staje się walką o zapewnienie jej najmłodszemu dziecku wszystkiego, czego potrzebuje. Mąż Nyakuoy ma już ponad 70 lat, a ona w wieku 35 lat opiekuje się szóstką dzieci. Dla dobra rodziny często sama odmawia sobie posiłków.

W domu nie mam wystarczającej ilości jedzenia, a mój mąż nie pracuje. To, co nam zostaje jest dzielone między męża i starsze dzieci. Nyepuote, odkąd przyszedł na świat, jest karmiony tylko mlekiem z piersi, mlekiem krowim i wodą, mówi mama.  

Pełna nadziei Nyakuoy trzyma teraz wiadro otrzymane od UNICEF.Jest ono po brzegi wypełnione żywnością ratującą życie oraz zestawem sanitarnym.Mam nadzieję, że moje dziecko szybko wyzdrowieje. Dziękuję za moskitierę, mydło i to wiadro. Nie będę musiała już nosić glinianego pojemnika, który jest bardzo ciężki, dodaje.

Misja została zakończona. Mobilny Zespół Opieki Zdrowotnej UNICEF i WFP wyjechał z Nhialdiu, ale praca ratująca życie dopiero się rozpoczęła. UNICEF przez następne miesiące będzie kontynuował działania mające na celu przywrócenie podstawowych świadczeń w Nhialdiu. Pomocy ambulatoryjnej potrzebują w szczególności niedożywione dzieci poniżej 5. roku życia.

Mobilne Zespoły Opieki Zdrowotnej dotarły już do ponad pół miliona ludzi mieszkających w trudno dostępnych rejonach Sudanu Południowego, w tym do 120 000 dzieci poniżej 5. roku życia. To może być jedyna nadzieja dla dziesiątek tysięcy dzieci takich, jak Nyepuote. Wiele z nich wciąż czeka na naszą pomoc.

Prosimy, jeśli los tych dzieci nie jest Ci obojętny, za pomocą naszej strony przekaż darowiznę na ratowanie ich życia. Zebrane środki przeznaczymy na działanie Mobilnych Zespołów Opieki Zdrowotnej oraz żywność terapeutyczną Plumpy’nut dla niedożywionych dzieci. Walka z czasem trwa.

banner_528x220

Zobacz również

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej