Już w listopadzie 25. rocznica Konwencji o prawach dziecka

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF zadaje pytanie Czy dzieciom żyje się lepiej

UNICEF zadaje pytanie: Czy dzieciom żyje się lepiej? 

Nowy Jork, 26 września 2014 – W związku z 25. rocznicą uchwalenia Konwencji o prawach dziecka UNICEF opublikował raport pt. „Czy świat jest lepszym miejscem dla dzieci?”. Raport z jednej strony mówi o postępie w ochronie praw najmłodszych, a z drugiej nawołuje do szukania nowych dróg pomocy najbardziej marginalizowanym dzieciom.

Badania wskazują, że w skali globalnej, dziecko, które przychodzi na świat dzisiaj, ma dużo większe szanse na przeżycie i prawidłowy rozwój niż 25 lat temu. 

Nie można lekceważyć faktu, że wciąż, w każdym kraju i w każdym regionie na świecie, wiele dzieci jest pozbawionych należytej opieki – powiedziała Yoka Brandt, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF, podczas dziecięcego forum na Uniwersytecie Columbia. Aby spełnić założenia Konwencji musimy postawić przed sobą wyzwanie – myśleć i postępować w taki sposób, aby prawa dzieci, nawet tych, do których najtrudniej jest dotrzeć, nie były lekceważone. 

Analiza publikacji UNICEF ujawnia osiągnięcia, jak również przeszkody stojące przed milionami dzieci, które uniemożliwiają spełnienie założeń zawartych w Konwencji. 

Umieralność: Od 1990 roku umieralność dzieci spadła o 49 procent. Pomimo to, wciąż około 17 000 dzieci umiera każdego dnia na skutek chorób, którym umiemy zapobiegać . Najbardziej narażone są dzieci w pierwszych miesiącach swojego życia. Te zgony stanowią 44% wszystkich zgonów dzieci do piątego roku życia.

Najczęstszymi ich przyczynami są: zapalenie płuc, biegunka i malaria, które powodują niemal połowę zgonów, a ponad to prowadzą do niedożywienia. Podczas gdy 2,3 miliarda ludzi uzyskało dostęp do wody pitnej, wciąż setki milionów dzieci spożywają wodę pochodzącą z zanieczyszczonych źródeł. Nadal 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych.

Edukacja: Liczba dzieci, które nie uczęszczają do szkół podstawowych zmniejszyła się o prawie połowę. Jednak nadal prawie 58 milionów dzieci (około 9 procent) nie ma dostępu do edukacji. Problemem jest również poziom nauczania – ponad 250 milionów dzieci nie uczy się podstaw czytania, pisania i liczenia. Liczba dzieci korzystających z edukacji przedszkolnej podwoiła się, osiągając 54% w skali świata. Niestety bardzo niewiele państw osiągnęło powszechną edukację na poziomie średnim. Dwie-trzecie krajów osiągnęło równość w nauczaniu dziewczynek jak i chłopców na poziomie szkoły podstawowej, a około połowa na poziomie szkoły średniej. 

Bezpieczeństwo dzieci: Od 2000 roku liczba dzieci pomiędzy 5 a 17 rokiem życia zmuszanych do pracy  spadła o prawie jedną trzecią. Jednak w najsłabiej rozwiniętych krajach świata nadal pracuje co czwarte dziecko. 

Liczba ludzi żyjących w  skrajnym ubóstwie spadła z 47%w 1990 roku do 18% w 2010 roku. Prawie połowa (47%) najbiedniejszej ludności ma 18 lat lub mniej, co stanowi 34% światowej populacji. 

Publikowane przez UNICEF raporty skłaniają do dyskusji i dialogu. Seria zawiera eseje kluczowych myślicieli i specjalistów do spraw rozwoju i praw dzieci, którzy podkreślają, co można zrobić, aby wypełnić założenia Konwencji. Kolejne publikacje dostępne będą po 20 listopada.

Zobacz również

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej
Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

Miliony dzieci w niebezpieczeństwie. Trzęsienia ziemi w Mjanmie

W Mjanmie doszło do dwóch poważnych trzęsień ziemi o sile 7,7 w skali Richtera. To niewyobrażalna tragedia oraz pogłębienie trwającego w tym kraju kryzysu. Jeszcze przed trzęsieniami ziemi ponad 6,4 mln dzieci potrzebowało pilnej pomocy humanitarnej.

Więcej