Kafa tęskni za domem

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Kafa tęskni za domem

Trzynastoletnia Kafa od półtora roku mieszka w obozie dla uchodźców w północnej Jordanii. Kiedy w Daraa, jej rodzinnym mieście, walki nasiliły się, przez 4 godziny wędrowała wraz z rodziną z Syrii do Jordanii. Po przekroczeniu granicy zostali przetransportowani do obozu.

Jednego dnia spadało bardzo dużo bomb. Wtedy mama przyszła po mnie do szkoły i powiedziała, że tu już nie jest bezpiecznie, mówi Kafa.

Dziewczynka mieszka obecnie ze starszym bratem, jego 17 letnią żoną i ich malutką córeczką. Ojciec Kafy zmarł, kiedy była jeszcze malutka, a jej mama zdecydowała się na powrót do Syrii. W obozie mieszkają też jej ciotki, wujkowie i kuzyni. 

Kafa w Miejscu Przyjaznym Dzieciom

Kafa, razem z kuzynami, spędza całe poranki w Miejscu Przyjaznym Dzieciom, utworzonym przez UNICEF i organizację Save the Children. Mogą tam się bawić, otrzymują pomoc psychologiczną. Popołudniami wszystkie dzieci z obozu udają się do lokalnej szkoły w Ramtha. Kafa, z powodu wojny, straciła rok nauki, dlatego obecnie jest w 7 klasie.

Codziennymi obowiązkami Kafy jest przynoszenie czystej wody i parzenie herbaty dla wszystkich członków rodziny. Narzeka, że w obozie każdy dzień wygląda tak samo. 

Podziel się historią Kafy lub wejdź na glosdzieci.pl

Jesteśmy więźniami – obóz jest jak więzienie. Budzę się wczesnym rankiem, myję twarz, idę do Miejsca Przyjaznego Dzieciom. Potem wracam do przyczepy, wykonuję swoje obowiązki i zazwyczaj idę do szkoły. Chodziłam do szkoły w Daraa. Tutaj nie zawsze do niej chodzę, mówi Kafa.

Jeżeli ktoś uważa, że to jest dobre życie, niech sam go spróbuje. Myślę o wszystkich ludziach mieszkających w obozach, modlę się za nich. Nie jesteśmy tu szczęśliwi, chciałabym móc wrócić już do domu.

*** 

Każdego roku UNICEF i Unia Europejska wspólnie działają niosąc pomoc dzieciom dotkniętym skutkami katastrof naturalnych lub konfliktów. Możemy jednak robić to tylko, jeżeli głos tych dzieci będzie słyszany. Kafa jest jednym z milionów dzieci, które mają do opowiedzenia historię. Do dziś prawie nikt jej nie słuchał. Ty możesz to zmienić.  

Podziel się historią Kafy lub wejdź na glosdzieci.pl i użycz swojego głosu innym dzieciom dotkniętym kryzysami humanitarnymi.

Zobacz również

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

Każde dziecko ma prawo do życia w czystym środowisku, edukacji na jego temat oraz partycypacji w procesach decyzyjnych z nim związanych, dlatego zostaliśmy współogranizatorem drugiej edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Wielkopolsce.

Więcej
W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej