Kiedyś Polska, teraz Afryka. Przekaż 1% na programy UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Polska1

Polska 1947

Kiedy w 1947 roku UNICEF rozpoczynał misję w Europie, Polska znalazła się w grupie najbardziej potrzebujących państw. Zadaniem UNICEF w Polsce była poprawa warunków życia dzieci, którym II wojna światowa odebrała szansę na normalne dzieciństwo.

W pierwszych latach UNICEF skupiał się głównie na dożywianiu dzieci, zapewniając im mleko, odżywki i leki. Dzięki tym działaniom zyskaliśmy przydomek „mleczarza dla dzieci świata”, a pierwsze logo organizacji przedstawiało właśnie dziecko trzymające kubek mleka. W Polsce, w ramach „Programu interwencyjnego dożywiania i przeciwdziałania biegunce”, UNICEF dystrybuował mleko dla 1 000 000 dzieci i matek dziennie. Dzięki tym działaniom uratowaliśmy życie tysięcy polskich dzieci.

emergency child feeding

W 2002 roku zmieniła się rola UNICEF w Polsce. ONZ zaliczyła Polskę do krajów rozwiniętych. Od tego czasu działania UNICEF Polska koncentrują się na pomocy dzieciom w najuboższych krajach świata. 

Mali1

Mali 2012

Kadia ma 10 miesięcy. Urodziła się w małej miejscowości Djenne, w środkowym Mali. Dziewczynka przyszła na świat w bardzo trudnym momencie dla całego regionu Sahelu. Powtarzające się susze i ciągłe niedobory żywności doprowadziły w 2012 roku do ogromnego kryzysu żywnościowego. Tysiącom dzieci groziła wówczas śmierć głodowa.

Kadia cierpiała z powodu ostrego niedożywienia. Gdy trafiła do wspieranego przez UNICEF ośrodka terapeutycznego dożywiania, była tak słaba, że nie mogła nawet ruszać rączkami. Dziewczynka otrzymała w ośrodku profesjonalną opiekę, a w leczeniu niedożywienia zastosowano terapeutyczną żywność Plumpy’nut. Gdyby nie pomoc, jaką Kadia otrzymała od UNICEF, nie byłoby jej dzisiaj wśród nas. Tak jak kiedyś w Polsce, dziś UNICEF pomaga dzieciom w Mali i wielu innych krajach na całym świecie.

Historia Kadii to tylko jeden z wielu przykładów naszych działań. Każdego dnia wypełniamy naszą misję, walcząc o prawa dzieci do zdrowia, edukacji, równości i ochrony.

Niesiemy pomoc wyłącznie dzięki wsparciu Darczyńców. Dlatego prosimy, wypełniając PIT przekaż swój 1% podatku na programy UNICEF. Twój 1% pozwoli nam realizować naszą misję jeszcze skuteczniej. Dzięki temu uratujemy więcej dzieci.

baner 1pr

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej