Kiedyś Polska, teraz cały świat. Przekaż 1% podatku na pomoc dzieciom

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
polska

W pierwszych latach po II wojnie światowej UNICEF niósł pomoc polskim dzieciom. W tych trudnych, powojennych latach w kraju brakowało wszystkiego - dlatego tak bardzo potrzebowaliśmy wsparcia. Z pomocą przyszła UNRRA, organizacja przekształcona w 1946 roku w UNICEF.

Głównym zadaniem UNICEF w Polsce była odbudowa służby zdrowia, przeprowadzanie programów szczepień oraz wsparcie dla młodych matek. Oprócz pomocy medycznej UNICEF realizował także szereg programów związanych z dożywianiem polskich dzieci. Nie tylko dostarczaliśmy pomoc żywnościową, ale również wdrażaliśmy rozwiązania systemowe. W latach 50-tych, w ramach programu produkcji mleka wspieraliśmy budowę i wyposażanie ośrodków produkcji mleka, (Krotoszyn, Rypin, Krośniewice, Ślipsk, Siedlce), wyposażaliśmy w sprzęt ośrodki pasteryzacji mleka (Sosnowiec, Katowice) oraz mleczarnie (Łódź, Poznań). Finansowaliśmy również szkolenia polskich techników w zakresie produkcji mleka w proszku i mleka pasteryzowanego.

W latach 50-tych tysiące dzieci regularnie otrzymywały darmowe mleko z tych zakładów. Przyczyniło się to do spadku śmiertelności wśród niemowląt (z 107/1000 w 1949 r. do 71/1000 w 1956 r.).

mali

Udział liczby niedożywionych osób w ogólnej liczbie ludności świata od kilkunastu lat sukcesywnie spada. Mimo to problem niedożywienia wciąż dotyka miliony dzieci na całym świecie. Statystycznie, w krajach globalnego Południa co piąte dziecko w wieku do 5. roku życia jest niedożywione. W samej Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej sytuacja wygląda jeszcze gorzej – odpowiednio w regionach tych 32% i 22% dzieci jest niedożywionych. 

Dlatego UNICEF nieustannie prowadzi programy walki z niedożywieniem - od dostarczania terapeutycznej żywności typu Plumpy,nut, wyposażania Ośrodków Terapeutycznego Dożywiania, po edukację matek w zakresie karmienia niemowląt piersią.

Wszystkie nasze działania możliwe są dzięki wsparciu Darczyńców. Dlatego prosimy, wypełniając PIT przekaż 1% podatku na programy UNICEF. Dzięki Twojemu 1% będziemy mogli realizować naszą misję jeszcze skuteczniej.

KRS: 0000 107 957

Pobierz bezpłatny program do rozliczeń. 1% dla UNICEF.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej