Kiedyś pomagano nam. Teraz my pomóżmy! 1% dla UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
1pr

UNICEF został powołany do życia 11 grudnia 1946 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Najważniejszym zadaniem organizacji w tamtym czasie była pomoc milionom dzieci poszkodowanym na skutek działań wojennych w Europie.

Polska była krajem, który najboleśniej odczuł skutki II wojny światowej. Dlatego, już po kilku miesiącach od powstania organizacji, pomoc UNICEF zaczęła docierać do polskich dzieci. 23. sierpnia 1947 podpisano umowę między UNICEF a polskim rządem. Jej pierwszy paragraf głosił: „Fundusz, w ramach swego określenia potrzeb i granic swoich zasobów, będzie dostarczał środków żywnościowych i innego zaopatrzenia i usług na rzecz pomocy i wsparcia dla dzieci, dorastającej młodzieży oraz brzemiennych i karmiących matek w Polsce”. Tak też się stało. Przez kolejne kilkadziesiąt lat UNICEF niósł pomoc polskim dzieciom. 

fragment umowy

W pierwszych, tak trudnych, powojennych latach UNICEF skupił się na dożywianiu dzieci i matek. Program ten objął 1 500 000 osób! W kolejnych latach UNICEF wspierał walkę z malarią, programy szczepień, opiekę pediatryczną, niósł pomoc dzieciom niepełnosprawnym.

W 2002 roku zmieniła się rola UNICEF w Polsce. Staliśmy się krajem, który może sam nieść pomoc dzieciom w najuboższych krajach świata. Podczas każdej prowadzonej przez UNICEF Polska kampanii wsparcie naszych Darczyńców udowadnia nam, że my – Polacy chętnie dzielimy się z potrzebującymi. Z dziećmi, które są w podobnej sytuacji jak polskie dzieci kilkadziesiąt lat temu.

Jedną z form pomocy jest przekazanie 1% podatku na rzecz UNICEF. To bardzo proste – wystarczy w formularzu zeznania podatkowego wpisać numer KRS: 0000 107 957.

Kiedyś pomagano nam! Teraz my pomóżmy. Pod tym hasłem przez najbliższe tygodnie będziemy Państwu przybliżać naszą pracę w Polsce kiedyś (w tym archiwalne zdjęcia!) i w krajach rozwijających się, dzisiaj . Zapraszamy do odwiedzania naszej strony.

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej