Kiedyś pomagano nam. Teraz my pomóżmy! 1% dla UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
1pr

UNICEF został powołany do życia 11 grudnia 1946 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Najważniejszym zadaniem organizacji w tamtym czasie była pomoc milionom dzieci poszkodowanym na skutek działań wojennych w Europie.

Polska była krajem, który najboleśniej odczuł skutki II wojny światowej. Dlatego, już po kilku miesiącach od powstania organizacji, pomoc UNICEF zaczęła docierać do polskich dzieci. 23. sierpnia 1947 podpisano umowę między UNICEF a polskim rządem. Jej pierwszy paragraf głosił: „Fundusz, w ramach swego określenia potrzeb i granic swoich zasobów, będzie dostarczał środków żywnościowych i innego zaopatrzenia i usług na rzecz pomocy i wsparcia dla dzieci, dorastającej młodzieży oraz brzemiennych i karmiących matek w Polsce”. Tak też się stało. Przez kolejne kilkadziesiąt lat UNICEF niósł pomoc polskim dzieciom. 

fragment umowy

W pierwszych, tak trudnych, powojennych latach UNICEF skupił się na dożywianiu dzieci i matek. Program ten objął 1 500 000 osób! W kolejnych latach UNICEF wspierał walkę z malarią, programy szczepień, opiekę pediatryczną, niósł pomoc dzieciom niepełnosprawnym.

W 2002 roku zmieniła się rola UNICEF w Polsce. Staliśmy się krajem, który może sam nieść pomoc dzieciom w najuboższych krajach świata. Podczas każdej prowadzonej przez UNICEF Polska kampanii wsparcie naszych Darczyńców udowadnia nam, że my – Polacy chętnie dzielimy się z potrzebującymi. Z dziećmi, które są w podobnej sytuacji jak polskie dzieci kilkadziesiąt lat temu.

Jedną z form pomocy jest przekazanie 1% podatku na rzecz UNICEF. To bardzo proste – wystarczy w formularzu zeznania podatkowego wpisać numer KRS: 0000 107 957.

Kiedyś pomagano nam! Teraz my pomóżmy. Pod tym hasłem przez najbliższe tygodnie będziemy Państwu przybliżać naszą pracę w Polsce kiedyś (w tym archiwalne zdjęcia!) i w krajach rozwijających się, dzisiaj . Zapraszamy do odwiedzania naszej strony.

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej