Kiedyś szczepiliśmy dzieci w Europie. Teraz szczepimy dzieci na całym świecie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
szczepienia, kiedys

Niemcy, 1946 rok – szczepienia polskich dzieci

Na kolanach pielęgniarki siedzi 11-letnia Lutia z Łodzi, która w czasie II wojny światowej spędziła dwa lata w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Po wojnie znalazła się w Niemczech i została objęta programem szczepień realizowanym przez UNRRA, organizację, która w 1946 roku przekształciła się w UNICEF.

W Polsce, tuż po wojnie, potrzeby w zakresie szczepień wśród dzieci były ogromne. W ramach kompleksowej odbudowy systemu zdrowia w naszym kraju, UNICEF zaszczepił przeciw gruźlicy 2,5 mln dzieci, ufundował urządzenia do diagnozy gruźlicy, zapewniał szczepionki przeciw odrze oraz wyposażał laboratoria produkujące szczepionki. Dzięki tej pomocy uchroniliśmy tysiące dzieci przed cierpieniem, a nawet śmiercią. UNICEF niósł pomoc polskim dzieciom, ponieważ w zniszczonym wojną kraju nie istniały żadne instytucje, które mogłyby zapewnić odpowiednią opiekę najmłodszym. Dziś, dostęp do podstawowych szczepień jest nieodpłatny i powszechny. UNICEF zakończył swoją misję w Polsce.

szczepienia, obecnie

Obecnie

Szczepienia to najbardziej skuteczny i najtańszy sposób walki z wieloma chorobami. To najprostsza metoda, aby ratować życie dzieci na wielką skalę. 

Obecnie UNICEF jest organizacją, która dostarcza najwięcej szczepionek dla dzieci w krajach rozwijających się. Co trzecie dziecko na świecie otrzymuje szczepionki dzięki UNICEF! Dzięki temu zdobywamy ogromne doświadczenie i wiedzę, które przekładają się na wysoką skuteczność w działaniu. UNICEF nie tylko zbiera fundusze, ale wie również co z nimi zrobić. 

Aby móc kontynuować naszą misję potrzebujemy wsparcia Darczyńców. Dlatego prosimy, wypełniając PIT przekaż 1% podatku na programy UNICEF. Dzięki temu zaszczepimy jeszcze więcej dzieci. Dziękujemy!

Przekaż 1%

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej