Kiedyś szczepiliśmy dzieci w Europie. Teraz szczepimy dzieci na całym świecie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
szczepienia, kiedys

Niemcy, 1946 rok – szczepienia polskich dzieci

Na kolanach pielęgniarki siedzi 11-letnia Lutia z Łodzi, która w czasie II wojny światowej spędziła dwa lata w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Po wojnie znalazła się w Niemczech i została objęta programem szczepień realizowanym przez UNRRA, organizację, która w 1946 roku przekształciła się w UNICEF.

W Polsce, tuż po wojnie, potrzeby w zakresie szczepień wśród dzieci były ogromne. W ramach kompleksowej odbudowy systemu zdrowia w naszym kraju, UNICEF zaszczepił przeciw gruźlicy 2,5 mln dzieci, ufundował urządzenia do diagnozy gruźlicy, zapewniał szczepionki przeciw odrze oraz wyposażał laboratoria produkujące szczepionki. Dzięki tej pomocy uchroniliśmy tysiące dzieci przed cierpieniem, a nawet śmiercią. UNICEF niósł pomoc polskim dzieciom, ponieważ w zniszczonym wojną kraju nie istniały żadne instytucje, które mogłyby zapewnić odpowiednią opiekę najmłodszym. Dziś, dostęp do podstawowych szczepień jest nieodpłatny i powszechny. UNICEF zakończył swoją misję w Polsce.

szczepienia, obecnie

Obecnie

Szczepienia to najbardziej skuteczny i najtańszy sposób walki z wieloma chorobami. To najprostsza metoda, aby ratować życie dzieci na wielką skalę. 

Obecnie UNICEF jest organizacją, która dostarcza najwięcej szczepionek dla dzieci w krajach rozwijających się. Co trzecie dziecko na świecie otrzymuje szczepionki dzięki UNICEF! Dzięki temu zdobywamy ogromne doświadczenie i wiedzę, które przekładają się na wysoką skuteczność w działaniu. UNICEF nie tylko zbiera fundusze, ale wie również co z nimi zrobić. 

Aby móc kontynuować naszą misję potrzebujemy wsparcia Darczyńców. Dlatego prosimy, wypełniając PIT przekaż 1% podatku na programy UNICEF. Dzięki temu zaszczepimy jeszcze więcej dzieci. Dziękujemy!

Przekaż 1%

Zobacz również

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Polio zagraża dzieciom w Strefie Gazy. Ruszyła kampania szczepień UNICEF.

Wirus polio typu 2 został wykryty w Strefie Gazy w lipcu 2024 roku. Spowodowało to konieczność uruchomienia pilnej kampanii szczepień prowadzonej przez UNICEF, WHO, UNRWA i partnerów. Jej celem jest zaszczepienie ponad 640 tys. dzieci poniżej dziesiątego roku życia.  

Więcej
9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej