Konferencja UNICEF – prezentacja raportu „Warunki i jakość życia w krajach rozwiniętych”

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI43419++

Według najnowszego raportu UNICEF Polska zajmuje dopiero 21 miejsce w rankingu dotyczącym warunków i jakości życia dzieci w krajach rozwiniętych. Prezentacja raportu miała miejsce 17 kwietnia 2013 r. w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie. 

Otwierający spotkanie Dyrektor Generalny UNICEF Polska Marek Krupiński podkreślił znaczenie merytorycznej debaty na temat sytuacji dzieci w dzisiejszym świecie, a także wyraził przekonanie o konieczności prowadzenia stałego monitoringu tych zagadnień niezbędnego do kształtowania bieżącej polityki państw. 

Podstawowe kwestie dotyczące warunków życia dzieci przedstawiła Profesor dr hab. Elżbieta Tarkowska, Dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Najważniejsze ustalenia raportu zaprezentowała Ewa Falkowska, Dyrektor ds. Advocacy z UNICEF. Raport zawiera analizę warunków i jakości życia dzieci w krajach rozwiniętych, ocenia postęp jaki dokonał się w tej dziedzinie w ciągu ostatnich dziesięciu lat oraz prezentuje opinię dzieci na temat ich satysfakcji z życia. 

Komentarze do wybranych części raportu przedstawili wybitni eksperci. Analizę wybranych czynników kształtujących jakość edukacji dzieci w Polsce zaprezentowała Profesor dr hab. Danuta Waloszek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Sytuację zdrowotną dzieci omówiła Profesor dr hab. Alicja Chybicka – Prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Na zakończenie konferencji Agnieszka Telusiewicz-Pacak z UNICEF przedstawiła najnowszą publikację opracowaną przez UNICEF Polska  „Dzieci w Polsce. Dane, liczby statystyki”, będącą kompendium wiedzy o sytuacji dzieci w Polsce. 

W konferencji wzięli udział przedstawiciele najwyższych urzędów państwowych (Ministerstw: Zdrowia, Edukacji, Pracy i Polityki Społecznej, Spraw Zagranicznych), przedstawiciele władz Miasta Stołecznego Warszawy, instytucji publicznych (Ośrodka Rozwoju Edukacji, Instytutu Badań Edukacyjnych, GUS), agend ONZ, a także reprezentanci organizacji pozarządowych oraz szerokie grono ekspertów, w tym licznie reprezentowane środowisko akademickie. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie. 

Raport dotyczący sytuacji dzieci w krajach rozwiniętych jest już kolejnym raportem opublikowanym przez UNICEF z tego zakresu. Ubiegłoroczny poświęcony był zagadnieniu ubóstwa dzieci. Więcej informacji tutaj.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Warunki i jakość życia dzieci w krajach rozwiniętych” oraz publikacją „Dzieci w Polsce. Dane, liczby, statystyki”. Oba dokumenty do pobrania poniżej.  

      

   

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej