Konflikt w Mali - narodziny w obozie dla uchodźców

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI134660

Z powodu konfliktu w Mali dramatycznie rośnie liczba uchodźców z tego kraju. Sąsiadująca Mauretania potrzebuje wsparcia społeczności międzynarodowej, aby móc przyjąć uciekinierów i pomóc wszystkim potrzebującym, w tym szczególnie dzieciom.

FASSALA, Mauretania, luty 2013 – wraz z eskalacją konfliktu w Mali, tysiące mieszkańców tego kraju ucieka z rejonów walk w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Nie wszyscy decydują się opuścić swoje domy, ale strach mobilizuje do ucieczki coraz więcej osób - dzieci, kobiety, również te ciężarne.

Malijczycy, tacy jak Alia, uciekają. Pełni obaw wyruszają w drogę, nie wiedząc czy czeka ich lepszy los. Mają nadzieję.

Po tygodniu tułaczki ciężarna Alia wraz z trójką dzieci dotarła do leżącej tuż za granicą z Mauretanią miejscowości Fassala. Wycieńczona fizycznie kobieta urodziła swoje czwarte dziecko tuż po przekroczeniu granicy obozu dla uchodźców.

Rozwój konfliktu w Mali

Na początku 2012 roku, kiedy mieszkańcy regionu Sahelu cierpieli z powodu kryzysu żywnościowego, w północnym Mali doszło do wybuchu rebelii. W marcu, mimo że rebelia objęła swym zasięgiem trzy północne regiony Mali - Kidal, Gao i Timbuktu, sytuacja wydawała się być względnie spokojna. Pod koniec 2012 roku konflikt zaczął jednak wymykać się spod kontroli władz malijskich.

20 grudnia 2012 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ upoważniła afrykańskie siły AFISMA (The African-led International Support Mission to Mali) do wsparcia malijskiego rządu w działaniach przeciwko rebeliantom. Dodatkowo, AFISMA miała zapewnić wsparcie i ochronę działań humanitarnych oraz umożliwić uchodźcom bezpieczny powrót do domu. Wkrótce po tym grupy rebeliantów rozpoczęły kolejną ofensywę, zdobywając 10. stycznia 2013 roku miasto Konna. Malijski rząd wystąpił wówczas z natychmiastowym wnioskiem o pomoc wojskową Francji.

Z powodu konfliktu dramatycznie zaczęła rosnąć liczba uchodźców, z których większość to kobiety i dzieci. Dlatego UNICEF, przy współpracy z UNHCR i innymi partnerami, od początku roku działa na rzecz zapewnienia uchodźcom bezpiecznego schronienia.

W poszukiwaniu pomocy

UNI134654

Według danych UNHCR, liczba uchodźców wzrosła już prawie do 400. tysięcy osób. Około 65 tys. z nich przebywa w jednym obozie w M’Berra (Mauretania). UNICEF zapewnia uchodźcom żywność, pomoc medyczną, czystą wodę oraz organizuje dzieciom zajęcia w tymczasowych szkołach i tak zwanych „miejscach przyjaznych dzieciom”. Wszystkie te działania finansowane są przez naszych Darczyńców.

Kiedy Alia dotarła do Fassala, razem z dziećmi trafiła do polowego ośrodka zdrowia, gdzie wszyscy zostali przebadani, a dzieci otrzymały szczepionki przeciw odrze. Podczas badania stwierdzono, że jeden z synów Alii, Habibi, cierpi z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia. Chłopczyk natychmiast został poddamy specjalnej terapii – trzy razy dziennie dostawał porcję terapeutycznej żywności Plumpy’nut. Dzięki tej pomocy Habibi przeżył i czeka wraz z całą rodziną na możliwość bezpiecznego powrotu do domu.

UNI134645

Ośrodek, w którym Alia i jej dzieci otrzymały pomoc został utworzony przez Ministerstwo Zdrowia i Spraw Społecznych, przy wsparciu UNHCR oraz organizacji Lekarze bez Granic (Médecins sans Frontières). Podstawowe wyposażenie ośrodka oraz szczepionki zapewnia UNICEF.

W związku z trwającą interwencją zbrojną, termin powrotu uchodźców do domów wciąż nie jest znany. UNICEF, UNHCR oraz inne organizacje pozostają więc w pełnej gotowości, aby móc dalej pomagać poszkodowanym w konflikcie Malijczykom. Pomocy potrzebują zwłaszcza dzieci.

Pomagaj z UNICEF – działamy natychmiast

Tak szybka reakcja na kryzys humanitarny w Mali była możliwa dzięki stałemu gromadzeniu funduszy na tzw. najpilniejsze potrzeby. To właśnie dzięki regularnym wpłatom od Darczyńców, w sytuacjach klęsk humanitarnych, gdy liczy się czas, docieramy z pomocą do potrzebujących w ciągu pierwszych kilku godzin.

Apelujemy! Przekaż darowiznę online i daj UNICEF możliwość niesienia natychmiastowej pomocy w czasie kryzysu humanitarnego, niezależnie od miejsca, gdzie nasze wsparcie jest potrzebne. Gdy zagrożone jest życie dziecka, nie mamy czasu do stracenia.

bann1

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej