Konflikt w Syrii zniszczył życie milionów dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Konflikt w Syrii zniszczył życie milionów dzieci

Wojna domowa w Syrii trwa już prawie 4 lata. Konflikt ten zniszczył życie milionów dzieci i młodych ludzi. Istnieje poważne ryzyko, że będzie można ich uznać za stracone pokolenie.

UNICEF, UNHCR, Mercy Cops, Save the Children i World Vision International, które wspólnie udzielają pomocy syryjskim uchodźcom, podkreślają, że niekończące się akty przemocy, przesiedlenia, pogorszenie zdrowia oraz brak dostępu do edukacji mają poważny wpływ na psychikę milionów dzieci.

Przez ponad trzy straszne lata, miliony niewinnych dzieci doświadczają dzieciństwa, które nie powinno być niczyim udziałem. Dzieci te nie mogą zaznać kolejnego roku horroru – przemocy i okrucieństwa, które przez trzy długie lata naznaczały ich życie, mówi Dyrektor Generalny UNICEF Anthony Lake.

Organizacje wspólnie apelują o zakończenie walk, więcej środków na pomoc dla dzieci, większe wsparcie w zapewnianiu dostępu do edukacji, a także zwiększoną pomoc dla krajów przyjmujących uchodźców - głownie Libanu, Jordanii, Iraku, Egiptu i Turcji.

Obecnie ponad 1,5 mln syryjskich dzieci mieszka w krajach sąsiadujących jako uchodźcy. W samej Syrii pomocy potrzebuje ponad 5 mln najmłodszych.  

Syryjczycy są największą populacją na świecie, którą siłą zmuszono do przesiedleń. Najwięcej przesiedlonych dzieci pochodzi właśnie z Syrii, mówi Antonio Guterres, przedstawiciel ONZ ds. uchodźców. Oni potrzebują i zasługują na ochronę, opiekę medyczną i dostęp do edukacji.

Konflikt w Syrii zniszczył życie milionów dzieci 2

W Syrii zniszczonych zostało ponad 60% ośrodków zdrowia. Co trzecia stacja uzdatniania wody nie funkcjonuje. Ogromnym problemem i zagrożeniem dla przyszłego stabilnego życia w Syrii jest także upadek szkolnictwa. To dzieci będą musiały w przyszłości wziąć odpowiedzialność za rządzenie krajem. Tymczasem co piąta szkoła w Syrii została zniszczona, uszkodzona lub wykorzystana do celów militarnych.

Najbardziej dotkniętą konfliktem grupą jest młodzież - syryjscy chłopcy i dziewczęta pomiędzy 13-tym a 18-tym rokiem życia. Biorąc pod uwagę skalę traumy i stresu, jakiej doświadczają dzieci i młodzież w Syrii, Libanie czy Jordanii, stajemy przed zagrożeniem, że całe pokolenie będzie w przyszłości powielało takie akty przemocy.

Gdyby świat mógł cofnąć czas o trzy lata, wiedząc jakie szkody zostaną spowodowane przez wojnę, z pewnością zrobiono by więcej, aby ją wtedy zakończyć, mówi Anthony Lake. Czas powiedzieć „dość”.

Zobacz również

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN kolejny rok wspiera dzieci jako „Przyjaciel UNICEF”

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN przedłużyło udział w programie „Przyjaciel UNICEF” o kolejny rok, przekazując środki m.in. na pomoc dzieciom w strefach konfliktu.

Więcej