Łańcuch życia

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Często zadajecie nam pytanie, jak dokładnie wygląda proces dostarczania szczepionek dzieciom w takim kraju, jak Sierra Leone. Dzisiaj chcemy Wam o tym opowiedzieć.

Planując programy pomocy dzieciom w krajach rozwijających się, UNICEF najpierw dokładnie identyfikuje ich potrzeby. Następnie planujemy działania, przygotowujemy szczegółowy budżet i składamy zamówienie na niezbędne szczepienia, leki czy przybory szkolne. Każde zamówienie jest kontrolowane. Pomoc jest dostarczana na miejsce i magazynowana w odpowiednich warunkach (co jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku leków i szczepionek). Nasza praca nie kończy się  tylko na dostarczeniu pomocy. Zawsze sprawdzamy  jak skuteczne były nasze działania, jakie przyniosły rezultaty i jak w przyszłości usprawnić cały proces.

Łańcuch życia

Jednym z najważniejszych i najbardziej skutecznych programów prowadzonych przez UNICEF jest program szczepień. Każdego roku szczepienia zapobiegają około 3 milionom zgonów dzieci z powodu błonicy, tężca, krztuśca i odry. Co trzecie dziecko na świecie zostaje zaszczepione przeciwko tym groźnym chorobom dzięki UNICEF. Obecnie wspieramy programy szczepień w ponad 100 krajach. W ubiegłym roku zapewniliśmy dzieciom prawie 2 miliardy szczepionek!

Jednak zaszczepienie dziecka jest ostatnim etapem łańcucha zdarzeń. Transport szczepionek to wyścig z czasem. Od momentu wyprodukowania, szczepionki muszą być przechowywane i transportowane w odpowiednich warunkach, umożliwiających zachowanie ich trwałości i skuteczności, nawet jeśli temperatura otoczenia jest bliska 40°C. Cały ten proces to tzw. łańcuch chłodniczy. Chłodziarki, przenośne lodówki, pracujący z poświęceniem personel – to jego ogniwa, dzięki którym dostarczamy szczepionki tam, gdzie czekają na nie dzieci.

łańcuch życia rycina

Czy wiecie, że kiedy w 1974 roku UNICEF wdrażał Rozszerzony Program Szczepień, zaledwie 5% niemowląt było zaszczepionych przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi? Obecnie odsetek ten wynosi już ponad 85%. Podczas akcji szczepień dostarczamy również witaminę A, leki przeciwpasożytnicze i moskitiery chroniące przed malarią. W miejscach, gdzie dostęp do opieki zdrowotnej jest utrudniony, takim jak Sierra Leone, kampanie szczepień to często jedyna możliwość dotarcia do dzieci.

W Sierra Leone, jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, UNICEF podjął wyzwanie zapewnienia szczepień dzieciom mieszkającym w najdalszych i najtrudniej dostępnych zakątkach kraju.

Pomóżcie nam sprostać temu wyzwaniu. Wspierając kampanię „Moje marzenie – szczepienie” zapewniacie szczepienia potrzebującym maluchom. Prosimy, przekażcie darowiznę i pomóżcie im już dziś. 

baner900x324_popr

Zobacz również

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

W 2023 roku głodu doświadczyło 733 mln osób

Pogłębiające się globalne kryzysy przyczyniają się do utrzymującego się trzeci rok z rzędu wysokiego poziomu niedożywienia. W 2023 r. głodu doświadczyła co 11 osoba na świecie i co 5 w Afryce – wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie (SOFI), opublikowanego przez pięć wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej
Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej