Łańcuch życia

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Często zadajecie nam pytanie, jak dokładnie wygląda proces dostarczania szczepionek dzieciom w takim kraju, jak Sierra Leone. Dzisiaj chcemy Wam o tym opowiedzieć.

Planując programy pomocy dzieciom w krajach rozwijających się, UNICEF najpierw dokładnie identyfikuje ich potrzeby. Następnie planujemy działania, przygotowujemy szczegółowy budżet i składamy zamówienie na niezbędne szczepienia, leki czy przybory szkolne. Każde zamówienie jest kontrolowane. Pomoc jest dostarczana na miejsce i magazynowana w odpowiednich warunkach (co jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku leków i szczepionek). Nasza praca nie kończy się  tylko na dostarczeniu pomocy. Zawsze sprawdzamy  jak skuteczne były nasze działania, jakie przyniosły rezultaty i jak w przyszłości usprawnić cały proces.

Łańcuch życia

Jednym z najważniejszych i najbardziej skutecznych programów prowadzonych przez UNICEF jest program szczepień. Każdego roku szczepienia zapobiegają około 3 milionom zgonów dzieci z powodu błonicy, tężca, krztuśca i odry. Co trzecie dziecko na świecie zostaje zaszczepione przeciwko tym groźnym chorobom dzięki UNICEF. Obecnie wspieramy programy szczepień w ponad 100 krajach. W ubiegłym roku zapewniliśmy dzieciom prawie 2 miliardy szczepionek!

Jednak zaszczepienie dziecka jest ostatnim etapem łańcucha zdarzeń. Transport szczepionek to wyścig z czasem. Od momentu wyprodukowania, szczepionki muszą być przechowywane i transportowane w odpowiednich warunkach, umożliwiających zachowanie ich trwałości i skuteczności, nawet jeśli temperatura otoczenia jest bliska 40°C. Cały ten proces to tzw. łańcuch chłodniczy. Chłodziarki, przenośne lodówki, pracujący z poświęceniem personel – to jego ogniwa, dzięki którym dostarczamy szczepionki tam, gdzie czekają na nie dzieci.

łańcuch życia rycina

Czy wiecie, że kiedy w 1974 roku UNICEF wdrażał Rozszerzony Program Szczepień, zaledwie 5% niemowląt było zaszczepionych przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi? Obecnie odsetek ten wynosi już ponad 85%. Podczas akcji szczepień dostarczamy również witaminę A, leki przeciwpasożytnicze i moskitiery chroniące przed malarią. W miejscach, gdzie dostęp do opieki zdrowotnej jest utrudniony, takim jak Sierra Leone, kampanie szczepień to często jedyna możliwość dotarcia do dzieci.

W Sierra Leone, jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, UNICEF podjął wyzwanie zapewnienia szczepień dzieciom mieszkającym w najdalszych i najtrudniej dostępnych zakątkach kraju.

Pomóżcie nam sprostać temu wyzwaniu. Wspierając kampanię „Moje marzenie – szczepienie” zapewniacie szczepienia potrzebującym maluchom. Prosimy, przekażcie darowiznę i pomóżcie im już dziś. 

baner900x324_popr

Zobacz również

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Szacuje się, że w Polsce 15 mln osób jest wykluczona transportowo. Ile w tej grupie jest dzieci? Jak dotąd nikt tego nie sprawdził, a to właśnie dzieci są jedną z grup najmocniej narażonych na negatywne skutki tego zjawiska.  

Więcej
300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia. Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ponad 5 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Więcej
CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. trzeci rok z rzędu bierze udział w programie „Przyjaciel UNICEF”. Wsparcie firmy przełoży się na systemową pomoc dzieciom w krajach mierzących się z kryzysami humanitarnymi. 

Więcej