Mali uchodźcy

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF

Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałaby sytuacja malijskich uchodźców, gdyby nie działania UNICEF i wsparcie naszych Darczyńców. Dzięki stałemu gromadzeniu funduszy na „najpilniejsze potrzeby”, pomoc natychmiast dociera do poszkodowanych w konflikcie dzieci. Darowizny na ten cel można przekazywać za pomocą strony:
DECYDUJE UNICEF – NAJPILNIEJSZA POTRZEBA. Gdy zagrożone jest życie dziecka, musimy działać natychmiast, niezależnie od miejsca. 

MANGAIZE, Niger, luty 2013 roku – w obozie dla malijskich uchodźców w Mangaize, 50 km na południe od granicy z Mali, dochodzi południe. Tysiące mam z dziećmi bez przerwy przybywają do prowadzonego przez UNICEF ośrodka terapeutycznego dożywiania, aby móc nakarmić swoje pociechy.

UNICEF

2-letnia Aisha, 3-letni Ibrahim i 4-letni Hamoud czekają wraz z mamą, Fatimą Khalil, przed wejściem do ośrodka. Jeszcze niedawno Fatima nie wiedziała, czy kiedykolwiek znów zobaczy synów. Kiedy rok temu kobieta uciekła z córeczką Aishą do sąsiedniego Nigru, mąż wraz z dwoma synami został w Mali. Na początku stycznia 2013 roku, w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony rebeliantów, Ibrahim, Hamoud i ich ojciec również uciekli z kraju.

Rodzina szczęśliwie odnalazła się w Mangaize i dziś wszyscy są bezpieczni. Schronienie w obozie dla uchodźców nie przynosi jednak całkowitej ulgi. Wciąż pozostaje strach i niepewność co przyniesie nowy dzień. Największym zmartwieniem jest brak pożywienia. 

W prowadzonym przez UNICEF ośrodku terapeutycznego dożywiania żywi się około 1 200 dzieci dziennie. Gdyby nie ta pomoc, wiele z nich cierpiałoby z powodu głodu. „Moje dzieci są przeszczęśliwe, kiedy udajemy się do ośrodka. Wiedzą, że dostaną tam pożywienie i zaspokoją głód” mówi Fatima. Jedzenie wydawane jest o godzinie 8.00, 13.00 i 17.00. Zespół 90 kobiet, głównie uchodźców, przygotowuje posiłki oraz zachęca rodziców do przychodzenia z dziećmi do ośrodka.

UNICEF

Uboga w witaminy i składniki odżywcze dieta większości malijskich uchodźców doprowadziła do ogromnego niedożywienia wśród dzieci przebywających w obozie. Aisha była jedną z nich. „Zanim zaczęliśmy uczęszczać do ośrodka terapeutycznego dożywiania, moja córeczka była bardzo słaba, ciągle chorowała.” mówi Fatima. „Teraz, odkąd zdrowo się odżywia, czuje się o wiele lepiej. To niesamowite ile może zmienić zdrowe odżywianie się”. 

Niedożywienie, szczególnie wśród najmłodszych dzieci, jest ogromnym zagrożeniem dla ich rozwoju. Hamuje ono fizyczny wzrost dziecka, osłabia intelekt, możliwość koncentracji i nauki. Dlatego w styczniu tego roku UNICEF rozpoczął 3-miesięczny program dożywiania dzieci przebywających w obozach dla uchodźców poza granicami Mali. Aby kontynuować naszą pracę, potrzebujemy wsparcia Darczyńców. 

Każdy, kto chce wesprzeć działania UNICEF, może to zrobić za pośrednictwem strony DECYDUJE UNICEF – NAJPILNIEJSZA POTRZEBA. Gdy zagrożone jest życie dziecka, nie mamy czasu do stracenia.  

Dziękujemy za każdą pomoc.

UNICEF Pomagam Teraz

Zobacz również

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

UNICEF Polska współorganizatorem II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja

Każde dziecko ma prawo do życia w czystym środowisku, edukacji na jego temat oraz partycypacji w procesach decyzyjnych z nim związanych, dlatego zostaliśmy współogranizatorem drugiej edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja w Wielkopolsce.

Więcej
W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie podwoiła się liczba dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej

W Sudanie już ponad 15 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej ze względu na powszechną przemoc, głód i problemy zdrowotne. Dostęp do nich jest coraz bardziej utrudniony, co zwiększa nie tylko koszty pomocy, ale także związane z nią wyzwania.

Więcej
Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

Raport Roczny 2024 UNICEF Polska

W 2024 roku konflikty zbrojne, zagrożenia klimatyczne, przesiedlenia i przemoc miały niszczycielski wpływ na dzieci. Mimo to, dzięki wsparciu Darczyńców i firm mogliśmy skutecznie nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. W Raporcie Rocznym 2024 podsumowaliśmy nasze działania.

Więcej