Mali uchodźcy

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF

Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałaby sytuacja malijskich uchodźców, gdyby nie działania UNICEF i wsparcie naszych Darczyńców. Dzięki stałemu gromadzeniu funduszy na „najpilniejsze potrzeby”, pomoc natychmiast dociera do poszkodowanych w konflikcie dzieci. Darowizny na ten cel można przekazywać za pomocą strony:
DECYDUJE UNICEF – NAJPILNIEJSZA POTRZEBA. Gdy zagrożone jest życie dziecka, musimy działać natychmiast, niezależnie od miejsca. 

MANGAIZE, Niger, luty 2013 roku – w obozie dla malijskich uchodźców w Mangaize, 50 km na południe od granicy z Mali, dochodzi południe. Tysiące mam z dziećmi bez przerwy przybywają do prowadzonego przez UNICEF ośrodka terapeutycznego dożywiania, aby móc nakarmić swoje pociechy.

UNICEF

2-letnia Aisha, 3-letni Ibrahim i 4-letni Hamoud czekają wraz z mamą, Fatimą Khalil, przed wejściem do ośrodka. Jeszcze niedawno Fatima nie wiedziała, czy kiedykolwiek znów zobaczy synów. Kiedy rok temu kobieta uciekła z córeczką Aishą do sąsiedniego Nigru, mąż wraz z dwoma synami został w Mali. Na początku stycznia 2013 roku, w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony rebeliantów, Ibrahim, Hamoud i ich ojciec również uciekli z kraju.

Rodzina szczęśliwie odnalazła się w Mangaize i dziś wszyscy są bezpieczni. Schronienie w obozie dla uchodźców nie przynosi jednak całkowitej ulgi. Wciąż pozostaje strach i niepewność co przyniesie nowy dzień. Największym zmartwieniem jest brak pożywienia. 

W prowadzonym przez UNICEF ośrodku terapeutycznego dożywiania żywi się około 1 200 dzieci dziennie. Gdyby nie ta pomoc, wiele z nich cierpiałoby z powodu głodu. „Moje dzieci są przeszczęśliwe, kiedy udajemy się do ośrodka. Wiedzą, że dostaną tam pożywienie i zaspokoją głód” mówi Fatima. Jedzenie wydawane jest o godzinie 8.00, 13.00 i 17.00. Zespół 90 kobiet, głównie uchodźców, przygotowuje posiłki oraz zachęca rodziców do przychodzenia z dziećmi do ośrodka.

UNICEF

Uboga w witaminy i składniki odżywcze dieta większości malijskich uchodźców doprowadziła do ogromnego niedożywienia wśród dzieci przebywających w obozie. Aisha była jedną z nich. „Zanim zaczęliśmy uczęszczać do ośrodka terapeutycznego dożywiania, moja córeczka była bardzo słaba, ciągle chorowała.” mówi Fatima. „Teraz, odkąd zdrowo się odżywia, czuje się o wiele lepiej. To niesamowite ile może zmienić zdrowe odżywianie się”. 

Niedożywienie, szczególnie wśród najmłodszych dzieci, jest ogromnym zagrożeniem dla ich rozwoju. Hamuje ono fizyczny wzrost dziecka, osłabia intelekt, możliwość koncentracji i nauki. Dlatego w styczniu tego roku UNICEF rozpoczął 3-miesięczny program dożywiania dzieci przebywających w obozach dla uchodźców poza granicami Mali. Aby kontynuować naszą pracę, potrzebujemy wsparcia Darczyńców. 

Każdy, kto chce wesprzeć działania UNICEF, może to zrobić za pośrednictwem strony DECYDUJE UNICEF – NAJPILNIEJSZA POTRZEBA. Gdy zagrożone jest życie dziecka, nie mamy czasu do stracenia.  

Dziękujemy za każdą pomoc.

UNICEF Pomagam Teraz

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej