Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
disabilities

Od dwudziestu lat 3. grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Rok 2012 jest szczególnie ważny, gdyż 6. września Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych, po sześciu latach od jej uchwalenia przez ONZ.

Według najnowszych danych (World Report on Disability, WHO, 2012) na świecie żyje ponad miliard ludzi dotkniętych  niepełnosprawnością. Ponad 150 milionów stanowią dzieci poniżej piątego roku życia. Każdego dnia ludzie ci doświadczają dyskryminacji w różnych obszarach życia, co objawia się odtrąceniem, niezrozumieniem, wykluczeniem społecznym, a w efekcie prowadzi do ubóstwa i braku wsparcia społecznego. Problem ten jest jeszcze bardziej widoczny w krajach rozwijających się, gdzie według szacunków ponad 426 milionów osób z niepełnosprawnością żyje poniżej granicy ubóstwa.

UNI43599

UNICEF walczy o zagwarantowanie praw wszystkim dzieciom na świecie, w tym dzieciom z niepełnosprawnością. Głównymi dokumentami, które regulują kwestie prawne dotyczące osób z niepełnosprawnością, a które jednocześnie determinują działania UNICEF, są Konwencja o prawach dziecka z 1989 roku oraz Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych, uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2006 roku. Dokument ten jest wyjątkowy, nie tylko dlatego, że jest to pierwsza międzynarodowa deklaracja dotycząca praw człowieka przyjęta w XXI wieku, będąca owocem ponad 30-letniej pracy i konsultacji zaangażowanych w jej powstanie stron, ale jest to pierwszy oficjalny dokument gwarantujący osobom z niepełnosprawnością pełną możliwość korzystania z przysługujących im praw. UNICEF zachęca do zapoznania się z tym dokumentem. Cały tekst Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych można znaleźć poniżej.

Zobacz również

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

W pierwszym tygodniu 2025 roku w Strefie Gazy zginęło co najmniej 74 dzieci, które zostały zabite podczas nocnych ataków w Gazie i Khan Younis, a także na południu, w Al Mawasi – w strefie wskazanej jako „bezpieczna”.

Więcej
5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Skala potrzeb humanitarnych dzieci osiągnęła historyczne maksimum. Szacujemy, że ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2025 roku, m.in. w Afganistanie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Strefie Gazy i Libanie, gdzie potrzeby są największe.

Więcej
Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Wpływ konfliktów zbrojnych na życie dzieci osiągnął w 2024 roku rekordowo niszczycielski poziom. Nigdy wcześniej tak wielu najmłodszych nie mieszkało w strefach działań zbrojnych ani nie zostało przymusowo przesiedlonych.

Więcej