Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

17. października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem biedy i wykluczenia społecznego oraz podkreślenie solidarności z osobami dotkniętymi ubóstwem.

UNI19090

Ubóstwo oraz towarzyszące mu niejednokrotnie wykluczenie społeczne stanowią jedne z najpoważniejszych problemów krajów wysokorozwiniętych. Bieda dotyka coraz częściej osoby starsze, rodziny wielodzietne oraz młode osoby, które nie mają możliwości kontynuowania edukacji ani podjęcia pracy. Jednak najbardziej na ubóstwo narażone są dzieci, szczególnie te pochodzące z rodzin wielodzietnych oraz niepełnych.

W 2013 roku co dziesiąte dziecko (0-17 lat) było zagrożone ubóstwem skrajnym, co oznacza, że w Polsce żyło ponad 700 tysięcy dzieci, których podstawowe potrzeby nie były zaspokojone. Sytuacja dzieci pochodzących z rodzin wielodzietnych lub wychowywanych przez jednego rodzica jest jeszcze bardziej dramatyczna. Prawdopodobieństwo zagrożenia ubóstwem wzrasta także w przypadku rodzin wychowujących przynajmniej jedno dziecko z niepełnosprawnością. Konsekwencje życia w ubóstwie są szczególnie dotkliwe dla najmłodszych członków rodziny i dotyczą nie tylko sfery materialnej. Bieda ogranicza możliwość rozwoju zainteresowań, wyklucza z kręgu rówieśników, zwiększa poczucie bezradności i zaniża samoocenę dziecka.

Sytuację tę potęguje brak skutecznych i długofalowych działań rządu na rzecz poprawy warunków i jakości życia dzieci. Wśród najpilniejszych działań w tym obszarze należy wymienić: aktywizację osób bezrobotnych (szczególnie z obszarów wiejskich i małych miast), zwiększenie dostępu do publicznych placówek wychowawczych dla dzieci do lat 3 oraz placówek przedszkolnych, wprowadzenie zmian w świadczeniach rodzinnych oraz uwzględnianie dzieci, jako odrębnej grupy społecznej podczas tworzenia dokumentów o strategicznym znaczeniu dla kraju. Dalsza bierność lub podejmowanie wyłącznie doraźnych działań mogą nie tylko pogłębić ubóstwo najmłodszych, ale przede wszystkim uniemożliwić im wyjście z błędnego kręgu biedy w dorosłym życiu.

UNICEF monitoruje sytuację dzieci w krajach wysokorozwiniętych, nie tylko zbiera i publikuje dane dotyczące dzieci, ale także analizuje wszelkie działania podejmowane przez rządy państw mające na celu walkę z ubóstwem.

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej