Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

17. października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem biedy i wykluczenia społecznego oraz podkreślenie solidarności z osobami dotkniętymi ubóstwem.

UNI19090

Ubóstwo oraz towarzyszące mu niejednokrotnie wykluczenie społeczne stanowią jedne z najpoważniejszych problemów krajów wysokorozwiniętych. Bieda dotyka coraz częściej osoby starsze, rodziny wielodzietne oraz młode osoby, które nie mają możliwości kontynuowania edukacji ani podjęcia pracy. Jednak najbardziej na ubóstwo narażone są dzieci, szczególnie te pochodzące z rodzin wielodzietnych oraz niepełnych.

W 2013 roku co dziesiąte dziecko (0-17 lat) było zagrożone ubóstwem skrajnym, co oznacza, że w Polsce żyło ponad 700 tysięcy dzieci, których podstawowe potrzeby nie były zaspokojone. Sytuacja dzieci pochodzących z rodzin wielodzietnych lub wychowywanych przez jednego rodzica jest jeszcze bardziej dramatyczna. Prawdopodobieństwo zagrożenia ubóstwem wzrasta także w przypadku rodzin wychowujących przynajmniej jedno dziecko z niepełnosprawnością. Konsekwencje życia w ubóstwie są szczególnie dotkliwe dla najmłodszych członków rodziny i dotyczą nie tylko sfery materialnej. Bieda ogranicza możliwość rozwoju zainteresowań, wyklucza z kręgu rówieśników, zwiększa poczucie bezradności i zaniża samoocenę dziecka.

Sytuację tę potęguje brak skutecznych i długofalowych działań rządu na rzecz poprawy warunków i jakości życia dzieci. Wśród najpilniejszych działań w tym obszarze należy wymienić: aktywizację osób bezrobotnych (szczególnie z obszarów wiejskich i małych miast), zwiększenie dostępu do publicznych placówek wychowawczych dla dzieci do lat 3 oraz placówek przedszkolnych, wprowadzenie zmian w świadczeniach rodzinnych oraz uwzględnianie dzieci, jako odrębnej grupy społecznej podczas tworzenia dokumentów o strategicznym znaczeniu dla kraju. Dalsza bierność lub podejmowanie wyłącznie doraźnych działań mogą nie tylko pogłębić ubóstwo najmłodszych, ale przede wszystkim uniemożliwić im wyjście z błędnego kręgu biedy w dorosłym życiu.

UNICEF monitoruje sytuację dzieci w krajach wysokorozwiniętych, nie tylko zbiera i publikuje dane dotyczące dzieci, ale także analizuje wszelkie działania podejmowane przez rządy państw mające na celu walkę z ubóstwem.

Zobacz również

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

9 miejsc, w których kryzysy humanitarne utrudniają dzieciom edukację

W obliczu kryzysów humanitarnych edukacja jest dla dzieci szansą na normalną przyszłość. Zachowanie ciągłości nauki musi zawsze być priorytetem, ale niestety szacuje się, że na całym świecie 224 mln najmłodszych wymaga pilnego wsparcia edukacyjnego.

Więcej
Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

Nic o nas bez nas. Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży, wspólna inicjatywa RPD i UNICEF Polska

26 sierpnia w Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka zostanie uroczyście zainaugurowana działalność Zespołu. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. 

Więcej
Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Wzrost zachorowań na mpox wśród dzieci we wschodniej i południowej Afryce

Mpox (dawniej małpia ospa) zagraża dzieciom we wschodniej i południowej Afryce. Przypadki zachorowań odnotowano m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Rwandzie, Ugandzie, Kenii i RPA.

Więcej