Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
aaaaa

17 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem biedy i wykluczenia społecznego oraz podkreślenie solidarności i braterstwa z osobami dotkniętymi ubóstwem.

Ubóstwo stanowi jeden z głównych problemów państw rozwiniętych. Mimo szybkiego rozwoju gospodarczego i technologicznego, nawet kraje postrzegane jako bogate i sprawnie funkcjonujące borykają się z biedą i wykluczeniem społecznym.

Ze wszystkich grup wiekowych to dzieci są najbardziej zagrożone ubóstwem. W 2012 roku w Polsce ubogich lub wykluczonych społecznie dzieci (0-17 lat) było ponad 2 miliony co oznacza, że problem ten dotykał prawie co trzecie dziecko w naszym kraju[1].

Skutki życia w ubóstwie są dla dziecka o wiele groźniejsze niż dla osoby dorosłej i w pewnym sensie nieodwracalne, gdyż mają wpływ na wszystkie sfery funkcjonowania dziecka: edukację, sytuację zdrowotną, dostęp do kultury, poczucie własnej wartości, relacje społeczne. W konsekwencji życie w ubóstwie prowadzi do problemów ze znalezieniem pracy w dorosłym życiu oraz do powstawania zjawiska dziedziczenia biedy, co generuje ogromne koszty społeczne.

Oznacza to, że działania rządu w tym obszarze powinny zostać zintensyfikowane, czego potwierdzeniem są zalecenia Komisji Europejskiej z lutego 2013 roku „Inwestowanie w dzieci: przerwanie cyklu marginalizacji”. Zalecenia (obowiązujące dla wszystkich krajów UE) podkreślają konieczność podjęcia zdecydowanych i wieloaspektowych działań mających na celu przeciwdziałanie ubóstwu dzieci. Do działań tych należą m.in.: dostęp do odpowiednich zasobów (wspieranie aktywności rodziców, zwiększenie świadczeń), dostęp do usług wysokiej jakości i po przystępnych cenach (inwestowanie we wczesną edukację i opiekę nad dzieckiem, wyrównywanie szans, zapewnienie dzieciom bezpiecznych i odpowiednich warunków mieszkaniowych i bytowych) oraz prawo dzieci do udziału w różnych zajęciach (wsparcie udziału dzieci w zajęciach sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych, promowanie udziału dzieci w podejmowaniu decyzji mających wpływ na ich życie)[2].

UNICEF dokłada wszelkich starań, aby zachęcić państwa rozwinięte do podjęcia działań mających na celu zminimalizowanie zjawiska biedy wśród dzieci i młodzieży. W roku 2013 UNICEF opublikował dwa raporty ukazujące m.in. kwestię ubóstwa wśród dzieci w krajach rozwiniętych oraz sytuację najmłodszych w Polsce.

Dzieci w Polsce. Dane, liczby, statyst

Warunki i jakość życia dzieci w krajach rozwiniętych

Zalecenia Komisji Europejskiej - Inwestowanie w dzieci. Przerwanie cyklu marginalizacji

 

[1] Dane Eurostat: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/income_social_inclusion_living_conditions/data/database

[2] Zalecenia Komisji Europejskiej z dn. 20.02.2013 r. „Inwestowanie w dzieci: przerwanie cyklu marginalizacji”,
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2013:059:0005:0016:PL:PDF

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej