Moskitiery kluczem do zahamowania zachorowań na malarię

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
dzien malarii

Nowy Jork, 25 kwietnia 2013 roku – Malaria nadal zabija 660 000 osób rocznie. Większość z nich to afrykańskie dzieci. Kluczem do wygrania walki z malarią jest powszechne stosowanie moskitier - przypomina w Dniu Walki z Malarią UNICEF. 

Wspólne z partnerami i przy wsparciu rządów państw, UNICEF działa na rzecz bezpłatnej dystrybucji moskitier nasączonych środkami odstraszającymi komary. Powszechne ich użycie – jedna moskitiera dla dwóch osób – to prosty i skuteczny sposób na zredukowanie liczby zgonów spowodowanych malarią wśród dzieci o 20%.

W 2004 roku w Afryce Subsaharyjskiej było zaledwie 5,6 miliona moskitier. Jeszcze do niedawna ograniczona konkurencja między producentami powodowała, że ich zakup był zbyt kosztowny. Zakupy hurtowe, lepsze finansowanie projektów oraz zwiększone zdolności produkcyjne w samej Afryce spowodowały, że do 2010 roku liczba moskitier wzrosła do 145 milionów. Konsekwentna walka o wysoką dostępność moskitier przyczyniła się do uratowania życia około 1,1 miliona osób i spadku umieralności z powodu malarii w Afryce o 30% począwszy od roku 2000.

To niedopuszczalne, że nadal każdego dnia 1 500 dzieci umiera z powodu choroby, której umiemy zapobiegać”, mówi Nicholas Alipui, Szef Programów UNICEF. „Musimy dotrzeć z moskitierami do wszystkich potrzebujących, zapewnić dostępność testów na malarię dla dzieci i odpowiednie leki tym, które zachorują”.

Aby wyleczyć chorego wystarczy trzydniowa kuracja, zwłaszcza jeśli epizod malaryczny zostaje wykryty wystarczająco wcześnie i jest leczony poprzez podanie kombinacji leków zawierających artemizynę. Niestety dzieci, zwłaszcza te afrykańskie, nadal umierają na malarię, ponieważ nie śpią pod moskitierami i nie mają dostępu do ratującej życie terapii w ciągu 24 godzin od pojawienia się pierwszych symptomów choroby.

malaria_2

UNICEF wspiera działania wielu krajów polegające na udostępnianiu lokalnym pracownikom służby zdrowia prostych narzędzi, które umożliwiają przeprowadzanie testów na obecność malarii. Celem takich działań jest szybkie zdiagnozowanie dzieci, które wymagają podania leków ratujących życie. W krajach afrykańskich odsetek dzieci mających dostęp do takiego leczenia jest niższy niż 30%.

UNICEF, wspólnie z rządami państw, Darczyńcami i innymi partnerami, szuka innowacyjnych rozwiązań pozwalających na dotarcie do najbardziej zagrożonych dzieci i zapewnienie im moskitier. Dystrybuuje je na przykład podczas kampanii szczepień, a także przekazuje kobietom w ciąży podczas okresowych wizyt u lekarza. Organizacja wspiera także zintegrowane działania na rzecz lokalnych społeczności, których celem jest ułatwienie rodzinom dostępu do podstawowej opieki medycznej.

Szacuje się, że w ostatniej dekadzie w Afryce Subsaharyjskiej zapewniono 80% potrzebnych moskitier. Wiele z nich wymaga jednak wymiany z powodu zużycia. Jeśli tak się nie stanie, w krajach, w których odnotowano spadek zachorowań nawet o 50%, może wkrótce nastąpić ich ponowny wzrost.

Od 2000 do 2010 roku odsetek dzieci śpiących pod moskitierami w Afryce Subsaharyjskiej wzrósł z mniej niż 5% do ponad 30%. Niestety, dystrybucja moskitier na świecie spadła o niemal 52% w stosunku do założeń (150 mln). Takie spowolnienie jest poważnym zagrożeniem.

Uczyniliśmy zauważalny postęp w tej walce, ale musimy konsekwentnie dążyć do celu, jakim jest zredukowanie przypadków malarii i zgonów do zera. Musimy upewnić się, że kraje mają fundusze, których potrzebują aby kontrolować malarię i wykorzystują je, aby chronić swoje dzieci i kobiety w ciąży”, dodaje Nicholas Alipui.

Walka z malarią nie tylko umożliwia ratowanie życia dzieci, ale także przynosi wymierne korzyści ekonomiczne i zdrowotne dotkniętym problemem malarii społecznościom. Na przykład, zredukowanie zachorowań na malarię wśród kobiet w ciąży wpływa na stan zdrowia ich nowonarodzonych dzieci, na ich przyszłą absencję w szkole i w pracy. Wyeliminowanie malarii zmniejsza także obciążenie pracą w ośrodkach zdrowia.

Szacuje się, że każdy dolar wydany na walkę z malarią w Afryce zwraca się czterdziestokrotnie.

Zobacz również

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Jak rozmawiać z dzieckiem o zmianie klimatu

Rozmowa o zmianie klimatu z dzieckiem może być trudna dla wielu rodziców. To naturalne, że chcemy chronić dzieci przed stresem i zmartwieniami. Jednak jest ona niezbędna, aby nasze pociechy nie czerpały informacji z niepewnych źródeł.

Więcej
Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Zmiana klimatu to coraz więcej dzieci żyjących w ekstremalnych warunkach

Z powodu zmiany klimatu świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem dla dzieci. Powoduje ona odwrócenie ciężko wypracowanego postępu w zakresie poprawy warunków życia i zdrowia najmłodszych. 

Więcej