Niedożywienie – cichy zabójca

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Dołącz do naszej aktualnie prowadzonej akcji na rzecz umierających z głodu dzieci w Sudanie Południowym!

W Sudanie Południowym trwa największy kryzys żywnościowy na świecie. Bez podjęcia natychmiastowych działań 50 tysięcy dzieci umrze z głodu w najbliższym czasie. Dramatyczna walka z czasem trwa! Ale nie myśl teraz o tej przerażającej liczbie, pomyśl o tym jednym głodującym dziecku, które czeka na Twoje wsparcie. Za pomocą naszej strony przekaż darowiznę, która uratuje mu życie.

Wplacam-teraz_zdjecie_artykul

Na świecie produkuje się wystarczająco dużo żywności, aby zaspokoić potrzeby każdego dziecka, wszystkich kobiet i mężczyzn zamieszkujących kulę ziemską. Dlaczego więc wciąż borykamy się z przypadkami niedożywienia na tak wielką skalę?

Niedożywienie, szczególnie wśród dzieci, to problem występujący przede wszystkim w najbiedniejszych krajach świata. Statystycznie, w krajach rozwijających się co piąte dziecko w wieku do 5. roku życia jest niedożywione. W samej Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej sytuacja wygląda jeszcze gorzej - odpowiednio w regionach tych 32% i 22% dzieci jest niedożywionych.

CZYTAJ TEŻ: Skrajne niedożywienie może trwale zahamować prawidłowy rozwój dziecka

Główną przyczyną niedożywienia wśród dzieci we wszystkich regionach świata jest ubóstwo. Biedniejsze dzieci są trzy razy bardziej narażone na niedożywienie, niż te pochodzące z bogatszych środowisk krajów globalnego Południa. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej. Walka z ubóstwem jest podstawowym krokiem do rozwiązania problemu niedożywienia na świecie.
Niedożywienie hamuje fizyczny rozwój dziecka, osłabia jego intelekt, możliwości koncentracji i nauki, a w konsekwencji odbiera mu szansę na samodzielność w przyszłości, znalezienie dobrej pracy i przerwanie kręgu ubóstwa, w którym dorasta.
WZROST
Niedożywione dzieci nie rozwijają się prawidłowo.

uni122577

EDUKACJA

Niedożywione dzieci mają problemy z nauką.

uni84745

PRACA

Brak dobrego wykształcenia zmniejsza możliwość znalezienia dobrej pracy w przyszłości.

uni45367

KRĄG UBÓSTWA

Niskie dochody, brak dostępu do opieki medycznej i niemożność wyżywienia rodziny przyczyniają się do wychowywania kolejnych pokoleń niedożywionych dzieci.

uni102217

Działając razem możemy to zmienić! Ty i UNICEF!

Walka z niedożywieniem i ubóstwem dzieci jest  jednym z naszych priorytetowych zadań. To między innymi dzięki Darczyńcom i działaniom UNICEF, od lat 90. XX wieku udział niedożywionych osób w ogólnej liczbie ludności na świecie sukcesywnie spada, z 19,8% w latach 1992-1998 do 15,5% w latach 2006-2008.

Dzięki wsparciu Darczyńców, z powodzeniem realizujemy programy rozwojowe oraz dostarczamy pomoc humanitarną do najbardziej potrzebujących dzieci.

Dołącz do nas – śledź nasze wpisy na Facebooku, udostępniaj je znajomym, wspieraj nasze kampanie i zachęcaj przyjaciół do wzięcia w nich udziału. Czasami wystarczy tak niewiele, aby odmienić czyjeś życie.

Dziękujemy!

Zobacz również

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej