Niesiemy pomoc syryjskim dzieciom

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
Niesiemy pomoc Syryjskim dzieciom

Konflikt zbrojny w Syrii trwa już ponad dwa lata. Uwaga mediów koncentruje się na starciach wojennych i działaniach politycznych mających na celu zakończenie trwającego w tym kraju kryzysu. Świat nie może jednak zapominać o dzieciach i ich rodzinach, które znajdują się w centrum tego konfliktu. Każdego dnia wzrasta zagrożenie, że obecne pokolenie syryjskich dzieci może być stracone. Sytuacja pogarsza się, a przedłużający się kryzys to dla nich ogromne zagrożenie.

Statystyki mówią same za siebie: z 6,8 mln osób dotkniętych konfliktem wewnątrz Syrii 3,1 mln to dzieci, a wśród 1 mln 895 tys. osób, które opuściły Syrię, aż 973,8 tys. stanowią dzieci. 

Jest bardzo prawdopodobne, że w chwili obecnej liczby te są znacznie wyższe. Pół miliona dzieci znajduje się obecnie w Jordanii, Libanie, Turcji, Iraku i Egipcie. Każdego tygodnia tysiące nowych osób przekraczają granicę Syrii w poszukiwaniu schronienia. Tymczasem społeczności przyjmujące uchodźców są przytłoczone rozmiarem konfliktu. Krótko mówiąc, kryzys w Syrii zbliża się do punktu bez powrotu, z długotrwałymi konsekwencjami dla kraju i całego regionu, w tym, przede wszystkim, dzieci.

UNICEF, wspólnie z partnerami, dokłada wszelkich starań, aby uratować syryjskie dzieci i zapewnić im zdrową i szczęśliwą przyszłość. Aby minimalizować negatywne skutki konfliktu, potrzebującym zapewniany jest dostęp do opieki medycznej, wody pitnej, urządzeń sanitarnych, edukacji oraz wszelkich usług potrzebnych do ochrony ofiar dotkniętych kryzysem.

Kluczowe działania w 2013 roku

Zdrowie i odżywianie

inkubator

Syria:

 • Poprawa dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej dla dzieci i matek najbardziej dotkniętych konfliktem
 • Przeprowadzanie akcji szczepień przeciwko odrze i polio oraz wsparcie dla rutynowych szczepień (np.: w okresie styczeń-kwiecień 2013 zaszczepiono przeciwko odrze 912 976 dzieci mieszkających na terenie Syrii)
 • Wsparcie procesu wznowienia działalności służby zdrowia na terenie Syrii (np.: dostarczanie inkubatorów do szpitali)

Kraje ościenne (Turcja, Liban, Jordania, Irak):

 • Zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej dla uchodźców (np.: w okresie styczeń-kwiecień 2013 zaszczepiono przeciwko odrze 411 881 dzieci mieszkających w obozach dla uchodźców)
 • Przeciwdziałanie i leczenie niedożywienia wśród dzieci - w Libanie zakończono właśnie wyposażanie ośrodków zdrowia, których podstawowym zadaniem jest monitorowanie i leczenie niedożywienia

Woda i urządzenia sanitarne

UNICEF pomoc Syria

Syria

 • Zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej i do sanitariatów oraz zestawów higienicznych dzieciom z najbardziej dotkniętych wojną terenów (np: w lipcu tego roku zostało dostarczonych 5 generatorów i 8 zbiorników na wodę, dzięki którym zapewniono dostęp do czystej wody pitnej dla ponad 1 mln mieszkańców Aleppo)
 • Naprawa systemów wodociągowych, studni i ujęć wody – w okresie styczeń-kwiecień 2013 zapewniono dostęp do czystej wody pitnej w sumie ponad 5 mln osób mieszkającym na terenie Syrii

Kraje ościenne (Turcja, Liban, Jordania, Irak):

 • Zapewnienie syryjskim uchodźcom stałego dostępu do czystej wody pitnej i sanitariatów, z uwzględnieniem osób ze specjalnymi potrzebami (np. osób z niepełnosprawnością) – na początku sierpnia w obozie w Azraq (Jordania) zakończyło się wiercenie studni. Instalacja urządzeń wodnych i sanitarnych przebiega zgodnie z planem
 • Poprawa dostępu do czystej wody pitnej i sanitariatów dla społeczności przyjmujących uchodźców
 • Wybudowanie oddzielnych sanitariatów dla dziewcząt i chłopców w szkołach, w tzw. Miejscach Przyjaznych Dzieciom oraz obozach dla uchodźców

Edukacja

Pomoc Syria edukacja

Syria

 • Wsparcie przy wznawianiu nauczania na poziomie podstawowym i gimnazjalnym, wsparcie szkoleń dla nauczycieli
 • Zapewnienie dostępu do edukacji dzieciom ze szczególnie mocno dotkniętych konfliktem terenów – od początku tego roku UNICEF, we współpracy z lokalnymi partnerami, objął programem nauczania ponad 158 000 dzieci mieszkających w 14 prowincjach Syrii

Kraje ościenne (Turcja, Liban, Jordania, Irak):

 • Zapewnienie syryjskim dzieciom dostępu do edukacji, która pozwoli im kontynuować naukę na odpowiednim szczeblu po powrocie do domu – np. tego lata w obozach dla syryjskich uchodźców w Jordanii 7 989 dzieci uczestniczyło w zajęciach wyrównawczych, które pozwolą im wrócić jesienią do szkoły
 • Zapewnienie specjalnego nauczania dzieciom niepełnosprawnym
 • Od stycznia do kwietnia 2013 roku ponad 101 tys. dzieci uczęszczało do tymczasowych szkół

Ochrona

Pomoc Syria ochrona dzieci

Syria

 • Zapewnienie dzieciom i młodzieży wsparcia psychologicznego w tzw. Miejscach Przyjaznych Dzieciom
 • Organizowanie zajęć sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych dla dzieci
 • Przeprowadzenie szkoleń w zakresie zagrożenia związanego z minami oraz użyciem różnych rodzajów broni

Kraje ościenne (Turcja, Liban, Jordania, Irak):

 • Zapewnienie dzieciom i młodzieży przebywającej w obozach dla uchodźców zajęć sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych. Dostarczanie zestawów rekreacyjnych dla dzieci
 • Przeprowadzenie szkoleń w zakresie zagrożenia związanego z minami oraz użyciem różnych rodzajów broni
 • Na przełomie lipca i sierpnia, w Libanie 436 kobiet i dziewcząt uczestniczyło w specjalnych zajęciach z zakresu wsparcia psychologicznego. Od początku 2013 roku ze wsparcia psychologicznego skorzystało 5 857 kobiet.
 • W Jordanii, od początku roku, ze wsparcia psychologicznego skorzystało ponad 70 tys. dzieci i młodzieży.
Pomagam teraz!

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej