Niesiemy pomoc syryjskim dzieciom

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
Niesiemy pomoc Syryjskim dzieciom

Konflikt zbrojny w Syrii trwa już ponad dwa lata. Uwaga mediów koncentruje się na starciach wojennych i działaniach politycznych mających na celu zakończenie trwającego w tym kraju kryzysu. Świat nie może jednak zapominać o dzieciach i ich rodzinach, które znajdują się w centrum tego konfliktu. Każdego dnia wzrasta zagrożenie, że obecne pokolenie syryjskich dzieci może być stracone. Sytuacja pogarsza się, a przedłużający się kryzys to dla nich ogromne zagrożenie.

Statystyki mówią same za siebie: z 6,8 mln osób dotkniętych konfliktem wewnątrz Syrii 3,1 mln to dzieci, a wśród 1 mln 895 tys. osób, które opuściły Syrię, aż 973,8 tys. stanowią dzieci. 

Jest bardzo prawdopodobne, że w chwili obecnej liczby te są znacznie wyższe. Pół miliona dzieci znajduje się obecnie w Jordanii, Libanie, Turcji, Iraku i Egipcie. Każdego tygodnia tysiące nowych osób przekraczają granicę Syrii w poszukiwaniu schronienia. Tymczasem społeczności przyjmujące uchodźców są przytłoczone rozmiarem konfliktu. Krótko mówiąc, kryzys w Syrii zbliża się do punktu bez powrotu, z długotrwałymi konsekwencjami dla kraju i całego regionu, w tym, przede wszystkim, dzieci.

UNICEF, wspólnie z partnerami, dokłada wszelkich starań, aby uratować syryjskie dzieci i zapewnić im zdrową i szczęśliwą przyszłość. Aby minimalizować negatywne skutki konfliktu, potrzebującym zapewniany jest dostęp do opieki medycznej, wody pitnej, urządzeń sanitarnych, edukacji oraz wszelkich usług potrzebnych do ochrony ofiar dotkniętych kryzysem.

Kluczowe działania w 2013 roku

Zdrowie i odżywianie

inkubator

Syria:

  • Poprawa dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej dla dzieci i matek najbardziej dotkniętych konfliktem
  • Przeprowadzanie akcji szczepień przeciwko odrze i polio oraz wsparcie dla rutynowych szczepień (np.: w okresie styczeń-kwiecień 2013 zaszczepiono przeciwko odrze 912 976 dzieci mieszkających na terenie Syrii)
  • Wsparcie procesu wznowienia działalności służby zdrowia na terenie Syrii (np.: dostarczanie inkubatorów do szpitali)

Kraje ościenne (Turcja, Liban, Jordania, Irak):

  • Zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej dla uchodźców (np.: w okresie styczeń-kwiecień 2013 zaszczepiono przeciwko odrze 411 881 dzieci mieszkających w obozach dla uchodźców)
  • Przeciwdziałanie i leczenie niedożywienia wśród dzieci - w Libanie zakończono właśnie wyposażanie ośrodków zdrowia, których podstawowym zadaniem jest monitorowanie i leczenie niedożywienia

Woda i urządzenia sanitarne

UNICEF pomoc Syria

Syria

  • Zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej i do sanitariatów oraz zestawów higienicznych dzieciom z najbardziej dotkniętych wojną terenów (np: w lipcu tego roku zostało dostarczonych 5 generatorów i 8 zbiorników na wodę, dzięki którym zapewniono dostęp do czystej wody pitnej dla ponad 1 mln mieszkańców Aleppo)
  • Naprawa systemów wodociągowych, studni i ujęć wody – w okresie styczeń-kwiecień 2013 zapewniono dostęp do czystej wody pitnej w sumie ponad 5 mln osób mieszkającym na terenie Syrii

Kraje ościenne (Turcja, Liban, Jordania, Irak):

  • Zapewnienie syryjskim uchodźcom stałego dostępu do czystej wody pitnej i sanitariatów, z uwzględnieniem osób ze specjalnymi potrzebami (np. osób z niepełnosprawnością) – na początku sierpnia w obozie w Azraq (Jordania) zakończyło się wiercenie studni. Instalacja urządzeń wodnych i sanitarnych przebiega zgodnie z planem
  • Poprawa dostępu do czystej wody pitnej i sanitariatów dla społeczności przyjmujących uchodźców
  • Wybudowanie oddzielnych sanitariatów dla dziewcząt i chłopców w szkołach, w tzw. Miejscach Przyjaznych Dzieciom oraz obozach dla uchodźców

Edukacja

Pomoc Syria edukacja

Syria

  • Wsparcie przy wznawianiu nauczania na poziomie podstawowym i gimnazjalnym, wsparcie szkoleń dla nauczycieli
  • Zapewnienie dostępu do edukacji dzieciom ze szczególnie mocno dotkniętych konfliktem terenów – od początku tego roku UNICEF, we współpracy z lokalnymi partnerami, objął programem nauczania ponad 158 000 dzieci mieszkających w 14 prowincjach Syrii

Kraje ościenne (Turcja, Liban, Jordania, Irak):

  • Zapewnienie syryjskim dzieciom dostępu do edukacji, która pozwoli im kontynuować naukę na odpowiednim szczeblu po powrocie do domu – np. tego lata w obozach dla syryjskich uchodźców w Jordanii 7 989 dzieci uczestniczyło w zajęciach wyrównawczych, które pozwolą im wrócić jesienią do szkoły
  • Zapewnienie specjalnego nauczania dzieciom niepełnosprawnym
  • Od stycznia do kwietnia 2013 roku ponad 101 tys. dzieci uczęszczało do tymczasowych szkół

Ochrona

Pomoc Syria ochrona dzieci

Syria

  • Zapewnienie dzieciom i młodzieży wsparcia psychologicznego w tzw. Miejscach Przyjaznych Dzieciom
  • Organizowanie zajęć sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych dla dzieci
  • Przeprowadzenie szkoleń w zakresie zagrożenia związanego z minami oraz użyciem różnych rodzajów broni

Kraje ościenne (Turcja, Liban, Jordania, Irak):

  • Zapewnienie dzieciom i młodzieży przebywającej w obozach dla uchodźców zajęć sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych. Dostarczanie zestawów rekreacyjnych dla dzieci
  • Przeprowadzenie szkoleń w zakresie zagrożenia związanego z minami oraz użyciem różnych rodzajów broni
  • Na przełomie lipca i sierpnia, w Libanie 436 kobiet i dziewcząt uczestniczyło w specjalnych zajęciach z zakresu wsparcia psychologicznego. Od początku 2013 roku ze wsparcia psychologicznego skorzystało 5 857 kobiet.
  • W Jordanii, od początku roku, ze wsparcia psychologicznego skorzystało ponad 70 tys. dzieci i młodzieży.
Pomagam teraz!

Zobacz również

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Jak pomóc dzieciom zabrać głos w sprawie ich przyszłości?

Wsłuchując się w dziecięce marzenia, związane z przyszłością, pomagamy najmłodszym w realizacji tych planów. Obowiązkiem rodziców, opiekunów i społeczeństwa jest wspieranie młodych osób, które powinny mieć możliwość nie tylko wyrażania swoich opinii na temat świata, w którym żyją, ale także proponowania zmian.

Więcej
Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie

Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane. 

Więcej
Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata z okazji 35-lecia Konwencji o prawach dziecka. Wokół zaleceń Komitetu Praw Dziecka dla Polski

Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.

Więcej