Niewystarczająca ilość pokarmu

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Miłość matki do dziecka potrafi być nieograniczona. Wie to każda kobieta, która doświadczyła macierzyństwa. Kochająca mama zrobi dla swojej pociechy wszystko, ale problemy, z którymi borykają się mamy na świecie są bardzo zróżnicowane.
Y Giap z Wietnamu opowiada nam historię walki o zdrowie i życie swojego synka Giang Hi. Walki nierównej, niesprawiedliwej, bo czy można w jakikolwiek sposób usprawiedliwić cierpienie dziecka?

uni45697

„Nazywam się Y Giap i mieszkam w Dak Ma (Płaskowyż Centralny w środkowej części Wietnamu). Mojej rodziny nie stać na wiele i choć pracujemy ciężko, z trudem wiążemy koniec z końcem.
Mój synek, Giang Hi, kiedy się urodził ważył zaledwie 2,2 kg. Próbowałam karmić go piersią, ale miałam za mało pokarmu i Giang Hi nie jadł tyle, ile powinien. Mój synek ciągle płakał, a ja nie mogłam znieść myśli, że może być głodny. Zaczęłam więc dawać mu dodatkowo wodę ryżową. Tylko to mogłam mu zapewnić.
Po pewnym czasie Giang Hi zaczął mocno gorączkować i miał ciężki oddech. Natychmiast zabrałam go do szpitala. Po zbadaniu przez lekarza okazało się, że cierpi na ostre skrajne niedożywienie. Mając 6 miesięcy ważył zaledwie 4 kg.
Życie mojego synka było poważnie zagrożone, dlatego Giang Hi został natychmiast poddany specjalnej terapii leczenia niedożywienia. Codziennie dostawał dostarczane przez UNICEF terapeutyczne mleko. To go uratowało. Wtedy zrozumiałam, że podając mu wodę ryżową nie daję mu wszystkiego czego potrzebuje. Kiedy Giang Hi wystarczająco przybrał na wadze, dostaliśmy od lekarza zapasy mleka terapeutycznego i mogliśmy kontynuować leczenie w domu. Doktor udzielił mi również wielu cennych rad, np., jak odżywiać małego Giang Hi i jak pobudzić prawidłową laktację tak, aby mój synek dostawał jak najwięcej naturalnego mleka. Moja historia zakończyła się szczęśliwie, wiem jednak, że nie każdy ma tyle szczęścia co my.
Wiem, że gdybym nie otrzymała wsparcia Darczyńców UNICEF, mogłabym stracić synka. Mleko terapeutyczne uratowało mu życie. Za tę pomoc będę wdzięczna do końca życia.

uni45696

W wielu regionach świata, kiedy kobiety nie mają wystarczającej ilości mleka, by karmić niemowlęta piersią, decydują się na wprowadzenie do diety innych składników. W Wietnamie bardzo często jest to woda ryżowa. Niestety, nie zapewnia ona wystarczającej ilości  niezbędnych składników, szczególnie witamin i tłuszczy, aby niemowlęta rosły zdrowo. W konsekwencji, często prowadzi to do ostrego ciężkiego niedożywienia.
W Polsce, obok działających banków kobiecego mleka, kobiety mające problem z laktacją mogą korzystać z dostosowanych do wieku dziecka różnych rodzajów mleka modyfikowanego. Mają również dostęp do wiedzy i informacji o tym, jak pobudzać prawidłową laktację. Nie wszędzie jednak jest to takie proste.
Mleko terapeutyczne dostarczane przez UNICEF uratowało życie wielu milionów niemowlaków. Bez wsparcia Darczyńców, historia małego Giang Hi skończyłaby się tragicznie. Prosimy, przekaż darowiznę, byśmy mogli kontynuować dostawy terapeutycznego mleka dla najbardziej potrzebujących dzieci.

banner_mleko_terap_v2

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

6 lutego 2023 r. dwa niszczycielskie trzęsienia ziemi i liczne wstrząsy wtórne nawiedziły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. Byliśmy i jesteśmy na miejscu w obu krajach, aby nieść pomoc humanitarną poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom.

Więcej